در ا ین مقاله می خواهم بخشی از تاریخ بندر انزلی که از یادها و ذهن ها فراموش شده را برای شما همشهریان محترم در سایت انزلی کلاب بازگو کنم تاریخی که می تواند مایه افتخار و بالندگی بیشتر ما انزلی چی ها شود که در گذشته جایگاه انزلی در مناسبات بین الملی و کشوری چگونه بوده است و چه طرح ها و پروژه هایی برای اولین بار در کشور در آن اجرایی شده است. ادامه مطلب…

شاید از خود بپرسید که چرا به گذشته می پردازم و به اوضاع احوالات کنونی توجهی نمی کنم اصلا هدفم از این مقاله چیست؟ و بگوییدگذشته که باعث افتخار و بالندگی نمی شود و طرح چنین موضوعاتی کاملا” بی ثمر و بی فایده است در گذشته زندگی کردن یعنی عقب ماندن از حال وآینده و اگر عکس این مطلب بود چرا کشورهایی مثل یونان و  مصر که زمانی خود بزرگترین امپراطوری دنیا را داشتند و همواره گذشته را مایه افتخار و سربلندی خود می دانستند  به این وضع نابه سامان اقتصادی، سیاسی،امنیتی و… گرفتار شدند؟

مگر کشور امریکا که هنوز شش قرن از اکتشاف آن نمی گذرد تاریخی دارد؟ که یکی از قطب های صنعتی دنیاست و توانسته خود را به عنوان ابر قدرتی معرفی کند و پا به عرصه حضور بگذارد.

شاید بار دیگر از خود بپرسید که با این اوصاف باز هم می خواهم به تاریخ انزلی بپردازم؟

پاسخ این است، که شاید درست باشد که تاریخ و پیشینه باعث بالندگی و افتخار شود اما می شود از آن درس گرفت و تلنگری باشد برای ما که، می توانیم بار دیگر به آن روزگاران برگردیم و مجدداً نام انزلی را نه فقط در عرصه ی گردشگری و ورزش بلکه در تمام عرصه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی،اقتصادی و … در یاد و خاطره ها زنده کنیم و خود به یک قطب در این عرصه ها تبدیل شویم یادآور میشوم که بهترین  معلم روزگار و بهترین درس، درس گرفتن از آن است. امام علی (ع) در باره اهمیت مطالعه تاریخ به فرزندش امام حسن مجتبی (ع) می فرماید:

»پسرم !  درست است که به اندازه ی پیشینیان عمر نکردم، اما در کردار آنها نظر افکندم، ودر اخبارشان اندیشیدم و در آثارشان سیر کردم تا آنجا که گویا یکی از آنان شده ام بلکه با مطالعه تاریخ آنان ، گویا از اول تا پایان عمرشان با آنان بوده ام، سپس از هر چیزی،مهم و ارزشمند آن را، و از هر حادثه ای، زیبا و شیرین آن را برای تو برگزیدم و نا شناخته های آنان را دور کردم پس آنگونه که پدری مهربان نیکی ها را برای فرزندش می پسندد من نیز برآن شدم تو را با خوبی ها تربیت کنم زیرا در آغاز زندگی قرار داری، تازه به روزگار روی آورده ای، نیتی سالم و روحی با صفا داری. 

پس امیدوارم با این جمله که مطالعه گذشته میتواند مفید و مسمر ثمر باشد به توافق رسیده باشیم

حال سعی بنده این است که به سلسله مقالاتی  پیرمون تاریخ انزلی از پرو‍‍ژه ها وساختمان ها وطرح هایی که نخستین بار در انزلی اجرایی شده  گرفته تا مشاهیر شهر بپردازم.

در این بخش از سلسله مقالات می خوانیم:

بندر انزلی در سالیان دور لقب دروازه ایران و اروپا را به یدک می کشید. موقعیت استراتژیک اولین بندر شمال ایران سبب شد تا این شهر بسیار زودتر از شهرهای ایران با دستاوردهای غرب آشنا شود و در بسیاری از موارد جز اولین ها باشد که به برخی از آنان اشاره می کنیم-تمام تاریخ ها به شمسی است-

– روشنایی برق قبل از سال ۱۲۷۹ به عنوان اولین شهر در ایران که مجهز به روشنایی شد.

 

– گمرک انزلی، دارای پیشینه ۳۰۰ ساله است.

– اداره شیلات بندر انزلی، بیش از ۱۵۰ سال پیشینه دارد .

– اولین بلدیه در ایران که اکنون به نام شهرداری  مستعار است در سال ۱۲۷۶ تاسیس شد.

– آموزش و پرورش قبل از سال ۱۲۷۱ و اکابر شبانه آن هم دروس دبیرستانی قبل از سال ۱۲۹۰، اولین شهری که بعد از تهران صاحب اولین دبیرستان دخترانه شد.

– بهداری قبل از سال ۱۲۷۶ که به وسیله بلدیه اداره می شد.

– جمعیت هلال احمردر سال  ۱۳۰۴تاسیس شد.

– تلفن قبل از سال ۱۲۷۷ و پست و تلگراف نیز جلوتر از بسیاری شهر های ایران.

– نظمیه (شهربانی قبل از سال ۱۲۸۶٫

– هواشناسی قبل از سال ۱۲۸۰٫

– اولین پل متحرک در سال ۱۳۱۴٫

– اولین سرد خانه صنعتی به منظور نگهداری مواد غذایی در بندر انزلی ساخته شد.

– اولین کارخانه چوب بری، سوسیس سازی، لیموناد سازی، تصفیه خانه نفت و برنج کوبی در انزلی  راه اندازی شد.

– اولین سالن نمایش تئاتر و اولین استودیو فیلم سازی به همت ابراهیم مرادی کاگردان بلند سینمای ایران راه اندازی شد.

– اولین نشریه ورزشی در ایران توسط پهلوان عزیز وکیل منفرد پدر ورزش گیلان ومؤسس اولین باشگاه ورزشی گیلان و سومین باشگاه ورزشی کشور در سال ۱۳۳۹ ه ق.

– اولین نیروی دریایی شمال ایران.

و …

شما عزیزان نیز میتوانید در قسمت نظرات به موارد دیگر اشاره کنید…

در مقاله بعد می خوانید پیرامون: ساختمان ها و اماکن تاریخی                                                                                        

 اگر خدا بخواهد!

بهنام حق نیا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

شاهین

۱۴ مرداد ۱۳۹۱

ممنون برای مقاله. مطمئنا آینده بهتر نیاز به همدلی و تلاش مردم شهرمون داره و شناخت اینکه چه کسانی در این شهر زیستن و آشنایی با پیشینه شهر ما رو در این راه کمک میکنه که ایا واقعا نوادگان خوبی برای نیاکان خودمون بودیم ….

پاسخ