.:. مطلب در دست تکمیل است …

در مرور تاریخ ورزش بندر انزلی نمیتوان از معرفی پهلوان عزیز وکیل منفرد چشم پوشی کرد

پهلوان “عزیز وکیل منفرد” در تاریخ ۲۲ بهمن ماه ۱۲۹۸ دیده بر جهان گشود. او اولین دونده ماراتن ایران و دارنده مدال قهرمانی کشور در یکهزار و پانصد متر ، سه هزار متر و ده هزار متر بود او قهرمان اولین مسابقه دو مارتن در سال ۱۳۱۹ می‌باشد که از اتوبان قدیم کرج تا چهارراه ولیعصر صورت پذیرفت.

وی تمام پاداش خود از قهرمانی را صرف خرید چند هزار متر زمین در بندر انزلی کرد و باشگاه گیو بندر انزلی را تاسیس نمود این باشگاه اولین باشگاه ورزشی در گیلان و سایر شهرستان ها و سومین باشگاه ورزشی در ایران محسوب میشود و در رشته هایی نظیر:

  • دو میدانی
  • بسکتبال
  • والیبال
  • فوتبال
  • دوچرخه سواری

و در گذشته راگبی و … برای بانوان و آقایان نزدیک به هفتاد سال است که فعالیت دارد.

قبل از تشکیل باشگاه ملوان انزلی، تیم فوتبال گیو انزلی، تیم محبوب انزلی بود و البته نباید از نقش پهلوان “عزیز وکیل منفرد” نیز در تاسیس باشگاه ملوان چشم پوشی کرد.

وی در سال ۱۳۳۲ اقدام به تاسیس اولین نشریه ورزشی در ایران و در بندر انزلی نمود. این نشریه به صورت گاهنامه به چاپ میرسید و دفتر این نشریه نیز در محل باشگاه گیو قرار داشت.

وی در ۵ تیرداد ماه ۱۳۷۹ خورشیدی در زادگاهش برای همیشه چشم از جهان بست. اما یاد و خاطرش هرگز از ذهن مردمان شهرش پاک نخواهد شد. برای آشنایی بیشتر با پهلوان عزیز وکیل منفرد اینجا کلیک کنید…

.:.قدمت ورزش فوتبال در انزلی: 

حسین شاماسبلو ، یکی از پرسابقه ترین معلمان کشور است . معلمی که تنها به حرفه اش اکتفا نکرد و علاوه بر تدریس در حوزه ی علوم پایه (فیزیک و شیمی) که تخصصش بود ، در عرصه ی ورزش نیز بسیار خدمت کرد . وی در شناسنامه متولد ۱۲۹۷ شمسی است اما خودش می گوید ، این سن واقعی اش نیست . او چهار یا پنج سالی از سن شناسنامه یی اش نیز بزرگتر است . با همه ی این احوال او بسیار شاداب و پرامید زندگی می کند .

استاد می فرماید ، در رشت متولد شدم و تا ۶ سالگی در همان شهر زندگی کزدم و سپس به واسطه ی شغل پدرم که نماینده ی یک تاجر برنج بود به انزلی کوچ کردیم .

فوتبال در انزلی :

قبل از آغاز سده چهاردهم هجری خورشیدی فوتبال توسط خارجی های مقیم در استان رواج یافت.  در سال ۱۳۰۸ در آستارا مدرسه فوتبال تأسیس و در بندرانزلی رقابت هایی بین اتباع خارجی و تیم های فوتبال در بندرانزلی به انجام می رسید.

استاد شاماسبلو ادامه میدهد: من اولین بار بازی فوتبال را در انزلی و در میدان مرکزی شهر دیدم ، در آن روزها به فوتبال لپه بازی می گفتند ، شخصی بنام سلیمان ، از کارگران ایرانی شاغل در شوروی لپه بازی را در انزلی رواج داد ، به خاطر دارم که در سال ۱۳۱۴ یا ۱۵ شمسی ، در ساحل انزلی فوتبال بازی می کردیم . در حین بازی شخصی به ما نزدیک شد و گفت : آقایان بازی شما را دیدم و معایبی در بازی شما هست که من می توانم آن ها را به شما بگویم . بعد گفت فوتبال را در لبنان فراگرفته است . او ما را در کلاس برد و ضعف های ما را به صورت تئوری گفت . ایشان کسی نبود جز (ژورژ سرکیسیان) پسر (آواگن) مرحوم .

601439_493047414075281_2106034763_n


این عکس ها مربوط به سال ۱۳۱۴است ، که تیم منتخب بندرانزلی با تیمی از شوروی در صحرای کلویر مسابقه دادند . به گفته ی استاد شاماسبلو که در عکس مشخص شده ، یکی از بازیکنان به علت نداشتن کفش و کمبود امکانات در آن زمان با پای برهنه بازی کرده بود

.:.تیم فوتبال ملوان بندر انزلی پرچمدار فوتبال شهرستانی در ایران :

ملوان یکی از پر افتخارترین و محبوب ترین تیمهای فوتبال ایران است. دو بار شرکت در مسابقات آسیایی که یک بار آن با اقتدار تمام و در شرف قهرمانی بوده است ، ۶ بار حضور در فینال جام حذفی و ۳ بار کسب قهرمانی آن ، کسب عنوان بهترین تیم شهرستانی برای سالهای متوالی و مقام سوم در جام تخت جمشید ، معرفی ستارگان بزرگی چون سیروس قایقران ( کاپیتان تیم ملی ایران ) ، محمد احمدزاده ( آقای گل ایران ) ، غفور جهانی ( زننده گل راهیابی ایران به جام جهانی ) ، عزیز اسپندار ( آقای گل ایران ) ، علی نیاکانی و بسیاری دیگر به فوتبال ایران ، پایه ریزی فوتبال شمال ایران با زحمات بیدریغ و سی ساله بهمن صالح نیا ( پدر ملوان ) و … تنها جزیی از افتخارات ملوان است.

.:.ملوان و انزلی از بسیاری جهات در ایران بی نظیرند :

ملوان مشهور است به داشتن هوادارانی خونگرم که فقط ملوان را برتر از هر تیم قرمز و آبی دیگری دوست دارند. ملوان برای انزلی چیها چیزی فراتر از یک تیم فوتبال بوده و جزیی از زندگی مردم است. ملوان تنها تیم پر افتخار ایران است که در تهران یا مرکز استان قرار نداشته و از شهری کوچک و زیبا در شمال ایران برخاسته است. با وجود بودجه اندک و غیر قابل مقایسه ملوان با سایر باشگاههای کشور، سازندگی و ظهور مداوم پدیده ها اصل مهم باشگاه بوده که مصداق آن معرفی هرساله دهها بازیکن جوان به فوتبال کشور ، جایگزینی ستاره های کوچ کرده تیم با جوانان مدرسه فوتبال که سرمایه جاودان باشگاهند و پرورش بازیکنانی آراسته به صفات نیکوی فنی و اخلاقی است.

انزلی نیز مشهور است با مرداب زیبای بین المللی ، ساحل زیبای خزر ، پیشینه دیرین تاریخی به عنوان دروازه اروپا ، نام آوران متعدد علمی ، عنوان ورزشی ترین شهر ایران با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت و ۱۱ هزار ورزشکار سازمان یافته که مدال آوران متعدد آسیایی و جهانی را شامل می شوند.

.:.سابقه و افتخارات

باشگاه فرهنگی ورزشی ملوان نیروی دریایی بندر انزلی در سال ۱۳۴۸ و فقط در رشته فوتبال ، با حمایت ناوبان کریم رستگاری راد ( رییس وقت تربیت بدنی نیروی دریایی انزلی ) و با مربیگری آقای بهمن صالح نیا ( پدر ملوان ) که بازیکن تیم ملوان نیز بود ، تاسیس گردید. صالح نیا که معلم ورزش مدارس انزلی بود تیم را با جمعی از شاگردان خود تشکیل داد. ملوان که کار خود را از مسابقات دانش آموزی کشور و مسابقات استانی شروع کرده بود طی مدت کوتاهی پا به عرصه لیگ دسته اول کشور گذاشت و از همان ابتدا با ارائه بازیهای زیبا و کسب نتایج شایسته ، توجه همگان را به خود جلب نمود.

ملوان از سال ۵۲ به بعد در تمام ادوار لیگ ایران حاضر بود و تنها در سال ۷۵ بود که برای اولین بار در مسابقات لیگ فوتبال سقوط را تجربه کرد. ملوان در سال ۷۸ برای دومین بار سقوط کرد. آنها برای سومین بار در سال ۸۱ به دسته اول سقوط کردند. با اینحال یک کارنامه مثبت برای همیشه از ملوان در تاریخ فوتبال ایران ثبت شده است ، ملوان تا سال ۸۰ بهترین تیم شهرستانی تاریخ لیگ ایران بوده است. گرچه بعد از آن سپاهان و فولاد ملوان را به پله سوم سکوی افتخار شهرستانیها بردند اما هنوز ملوان با کسب سه عنوان قهرمانی در جام حذفی کشور و ۳ نایب قهرمانی ، صاحب رکوردی قابل توجه در تاریخ فوتبال کشور است. تا کنون استقلال ۴ بار و تیمهای ملوان و پرسپولیس هر یک ۳ بار موفق به کسب عنوان قهرمانی در جام حذفی شده اند.

انزلی شهر فوتبال در شمال کشور است که اگر نبود ملوان با آن همه ستاره ای که هر سال از دست می دهد جایی در بالاترین صحنه فوتبال کشور نداشت. خصوصیت بارز ملوان ظهور مداوم پدیده هاست و همین باعث می شود که ملوان حتی در ضعیف ترین وضعیت خود نیز قدرتش را به حریفان دیکته کند. انزلی ستاره ساز فوتبال ایران است و چنین است که هر تیم لیگ برتری یکی دو انزلی چی در ترکیب خود دارد.

در حال حاضر ملوان علاوه بر تیم فوتبال بزرگسالان دارای تیمهای فوتبال نونهالان مدرسه فوتبال، نوجوانان، جوانان، امید و تیمهای قایقرانی، بسکتبال و بوکس و نیز قایقرانی و فوتسال زنان می باشد؛ بطوری که بیش از ۶۰۰ جوان شایسته زیر پوشش این باشگاه فعالیت می کنند.

نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه فرماندهان ورزشدوست خود همچون دریادار سیاری ( فرماندهی محترم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ) ، تیمسار بهزادفر ( فرماندهی محترم منطقه چهارم دریایی ) ، فرماندهان سابق منطقه که اکنون نیز در سایر رده های ارتش یاور ملوانند ( تیمسار صفاری ، تیمسار فرهنگی ، تیمسار صادقپور ، جناب ناخدا عندا… و بسیاری دیگر ) ، همواره از تمام توان و امکانات خود برای حمایت هرچه بیشتر از باشگاه ملوان اقدام کرده است.

هواداران ملوان در انزلی و سراسر ایران و جهان ، همواره به امید حمایت هرچه بیشتر سازمانها و ارگانهای شهری و استانی جهت کسب افتخارات جدید توسط شیرمردان ملوان هستند و در این راه از هیچگونه خدمتی فروگذار نمی کنند ؛ مردم ورزشدوستی  که ملوان را جزئی از زندگی خود می دانند و در شادی و غمهای آن شریکند.

.:. رنگ لباس :

۱٫ پیراهن و جوراب سفید ، شورت آبی  ۲٫ پیراهن، شورت و جوراب آبی

.:. استادیوم :

ورزشگاه جهان پهلوان تختی  ،  گنجایش : ۲۰ هزار نفر

آدرس : بندر انزلی، میان پشته، مجموعه ورزشی پیشگاه هادیان

.:. افتخارات و سابقه :

– ۱۳۴۸ : تاسیس باشگاه

– ۱۳۵۱ : ورود به لیگ دسته اول ایران ( جام تخت جمشید )

– ۱۳۵۲ : بهترین تیم شهرستانی ایران در جام تخت جمشید با کسب مقام پنجم ، مقام دوم در جام عمران منطقه ای پاکستان ، غفور جهانی با ۱۳ گل زده دومین گلزن برتر لیگ شد.

– ۱۳۵۳ : مقام ششم در جام تخت جمشید ، آقای گلی عزیز اسپندار با ۱۰ گل زده

– ۱۳۵۴ : مقام هفتم در جام تخت جمشید – علی نیاکانی با ۱۱ گل زده دومین گلزن برتر لیگ شد.

– ۱۳۵۵ : بهترین تیم شهرستانی ایران در جام تخت جمشید ( مقام هفتم ) ، قهرمان اولین دوره جام حذفی ایران با پیروزی ۴ بر یک مقابل تراکتورسازی تبریز – غفور جهانی با ۹ گل دومین گلزن برتر لیگ شد.

– ۱۳۵۶ : بهترین تیم شهرستانی ایران در جام تخت جمشید با کسب مقام سوم ، آقای گلی عزیز اسپندار با ۱۶ گل زده

– ۱۳۵۷ : مقام ششم در جام تخت جمشید

– ۱۳۶۰ : مقام سوم در جام وحدت با شرکت تیمهای سوریه، الجزایر، استقلال، پیروزی و امیدهای ارتش ایران

– ۱۳۶۵ : قهرمان جام حذفی با غلبه ۲ بر ۱ بر تیم خیبر خرم آباد – قهرمان گروه مقدماتی جام باشگاههای آسیا در سریلانکا ( سال ۱۹۸۷ میلادی )

در دور مقدماتی این مسابقات در سریلانکا، تیم ملوان در طی ۳ مسابقه با زدن ۲۱ گل و دریافت تنها یک گل به مقام اول گروه رسید اما متاسفانه پیگیری دور بعدی مسابقات با توجه به مسایل بین المللی ممکن نشد.

ملوان ۷ – بانک پاکستان ۰ ( قایقران ۳ گل ، محمدیان ، احمدزاده ، اسپندار ، قنبرنژاد)

ملوان ۱ – ساندرز سیلان ۱ ( قایقران)

ملوان ۱۲ – مالدیو ۰ ( قایقران ۴ گل – احمدزاده ۳ گل – اسپندار ۲ گل – محمدیان – دلخوش – قنبرنژاد)

– ۱۳۶۶ : نایب قهرمان جام حذفی با شکست ۱ بر ۰ در تک بازی انجام شده در تهران در مقابل تیم پرسپولیس

– ۱۳۶۷ : نایب قهرمان جام حذفی با شکست ۵ بر ۳ در دو بازی رفت ( پیروزی ۳ بر ۱ ) و برگشت ( شکست ۴ بر ۰ ) در مقابل شاهین اهواز

– ۱۳۶۸ : بهترین تیم شهرستانی ایران با کسب مقام سوم در لیگ ، آقای گلی محمد احمدزاده با ۱۶ گل زده

– ۱۳۶۹ : قهرمان جام حذفی با پیروزی ۶ بر ۵ در مقابل استقلال تهران در تک بازی انجام شده در تهران – حذف از مسابقات آسیایی ( ۱۹۹۲ ) با دو تساوی ۱-۱ و ۰-۰ در مقابل الرمثه اردن

– ۱۳۷۰ : مقام چهارم لیگ و بهترین تیم شهرستانی ایران ، نایب قهرمان جام حذفی با شکست ۲ بر ۱ مقابل پرسپولیس در تک بازی انجام شده در تهران

ملوان انزلی تا قبل از آغاز لیگ حرفه ای و تا سال ۱۳۸۰ پر افتخارترین تیم شهرستانی فوتبال ایران محسوب میگردد 

ما را در تکمیل مطالب سایت یاری دهید از طریق صفحه ارتباط با ما مطالب خود را برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۶ شهریور ۱۳۹۱

ممنون اززحماتتون

پاسخ

۶ شهریور ۱۳۹۱

ممنون

پاسخ

۶ شهریور ۱۳۹۱

بسیار عالی
مطالب جامع ومفید است
خسته نباشید
موفق باشید

پاسخ

۶ شهریور ۱۳۹۱

دستتون درد نکنه
خسته نباشید

پاسخ

aslan

۶ شهریور ۱۳۹۱

ممنون عالی بود آقا رضا درباره ی ورزش های دیگه هم مطلب میزاشتی ;-)

پاسخ

فریبرز حکاک(انزلیچی مقیم تهران)

۶ شهریور ۱۳۹۱

عالی بود امیدوارم از سایر ورزشها و ورزشکاران الفتخار افرین هم مطلب بگذارید

پاسخ

esfandiar

۶ شهریور ۱۳۹۱

vaghean gozashte ghashangy dashtym.mamnoon az ax hatoon

پاسخ

vahid

۶ شهریور ۱۳۹۱

lotfan az ghahremaniye tim deragon boat dar mosabeghate keshvari ke magham ghahremani ra baraye shahre azizeman be armaghan avardan khbari montasher konid ta angizeyeye in javanane anzali chi bishtaro bishtar shavad.ba tashakore faravan.

پاسخ

مهدی درویشی

۶ شهریور ۱۳۹۱

سلام به آبای ها ی انزلی چی

یکی از ورزش های رزمی در انزلی {{نیو کنگ فو}}است که از سبک جدید بر خوردار شده است.
کنگ فو تو آ ایران به سبک قدیمی وبروسلی ساخته شده است که تازه امسال سبک جدیدی به جای آن آمد.
برای اطلاعات بیشتر به شماره وسایت های زیر معارجه کنید:
۰۹۱۱۹۸۱۶۹۴۲:عباس اسدزاده
http://WWW.kungfunu.blog.ir:وب سایت نیو کنگ فو استان گیلان
http://www.kongfuanzali.blogsky.com:سایت کنگ فو کاران انزلی
آدرس:انزلی-خ تکاوران-روبه روی دادگستری-سالن شهید فاضل
ساعت کلاس:۱۸:۰۰الی۲۰:۰۰
روزهای زوج
مبلغ پرداخت برای هزینه باشگاه:۲۵/۰۰۰۰هزار تومان است.

پاسخ

مهدی درویشی

۶ شهریور ۱۳۹۱

سلام اگر میشه رشته نیو کنگ فو که واقع در انزلی-خ ژاندار مری-روبه روی دادگستری-سالن شهید عباس فاضل گزارش تهیه کنید.

پاسخ

soheil

۶ شهریور ۱۳۹۱

با عرض سلام خدمت مدیریت سایت انزلی کلاب
در عکس اول یادگاری فوتبالیست های قدیمی بندرانزلی ، در ردیف نشته ، نفر چهارم مرحوم حسین آفتابی حسین می باشد .
با تشکر از ارسال این عکس که ما نداشتیم .
سهیل آفتابی

پاسخ

۶ شهریور ۱۳۹۱

دمش گرم انزلی حدود ۸۰ سال پیش فوتبال داشت ای ول

پاسخ

۶ شهریور ۱۳۹۱

مرسی از مظالب زیبا و مفیدتون آبای

پاسخ