مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از اجرای سه طرح عملیاتی تالاب انزلی در آینده خبر داد و گفت: آموزش زیست‌محیطی تالاب، کتابچه پایش و اجرای طرح اکوسیستم تالاب انزلی در آینده تالاب انزلی اجرایی می‌شود. ادامه مطلب…

پروژه مدیریت تالاب انزلی در ۱۶ ماه اخیر با تاکید بر بهره‌برداری خردمندانه از ظرفیت‌ها روی پنج محور فعالیت دارد.

آقای امیر عبدوس، آموزش زیست‌محیطی، پایش تالاب، اکوتوریسم و ظرفیت‌های تالاب برای بهره‌برداری را از جمله محورهای پروژه مذکور عنوان کرد و اظهار داشت: آموزش زیست‌محیطی برای تمام گروه‌های ذی‌نفع مانند مردم، جوامع بومی، دانش‌آموزان مقاطع مختلف و بهره‌برداران نظیر صیادان و آموزش برای تورگردانی است.

این مسئول، با بیان اینکه طرح عملیات زیست‌محیطی به تصویب رسیده و آغاز شده است، افزود: در این راستا یک کتابچه آشنایی دانش‌آموزان با تالاب انزلی به چاپ رسیده و فیلم آموزشی در پنج قسمت ۱۵ دقیقه‌ای تهیه شده و تمام ابعاد تالاب به تصویر کشیده و با توجه به اینکه کشورمان روی کمربند جاذبه‌ها قرار دارد این فیلم جاذبه‌های زیادی را به نمایش گذاشته است.

وی، درباره شرایط فعلی حاشیه تالاب انزلی بیان کرد: تالاب انزلی یک مجموعه بزرگ و متشکل از مرداب‌های آب شیرین، نیزارهای گسترده و علفزارهایی واقع در زمین‌های پست جنوب دریای خزر است که به طور فصلی غرقابی می‌شوند.

عبدوس، از اجرای سه طرح عملیاتی تالاب انزلی در آینده خبر داد و گفت: آموزش زیست‌محیطی تالاب، کتابچه پایش و اجرای طرح اکوسیستم تالاب انزلی در آینده تالاب انزلی اجرایی می‌شود.

وی، با اشاره به زون‌بندی تالاب انزلی ابراز کرد: برای انجام فعالیت‌های تکمیلی حفظ و نگه‌داری و استفاده از منابع طبیعی، زون‌بندی تالاب انزلی برای تمام دستگاه‌های اجرایی مربوطه ارجاع شده که سه اصل مهم شامل زون حفاظت شده مرکزی، زون ضربه‌گیر و زون فعالیت‌های انسانی و هسته مرکزی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، درباره مناطق ضربه‌گیر تالاب انزلی اذعان کرد: در منطقه ضربه‌گیر که محدوده تالاب را احاطه کرده است فعالیت‌ها به صورت مستقیم ماهیت اکولوژیک تالاب را تحت تاثیر قرار می‌دهند و به همین دلیل باید کنترل شوند.

وی، هدف استفاده پایدار از اراضی منطقه ضربه‌گیر تالاب را از طریق مدیریت اکوسیستم عنوان کرد و یادآور شد: این امر سازگار با حفظ و نگه‌داری از ماهیت اکولوژیک تالاب است یعنی اینکه هر گونه توسعه و فعالیت که تاثیر منفی بر تالاب دارد باید ممنوع شود.

منبع: فارس

با تشکر از توجه شما به اطلاع کلیه همشهریان عزیز می رسانیم در پی شیطنت چند رسانه پر مخاطب و نوشتن نام تالاب صومه صرا به جای تالاب انزلی، سایت انزلی کلاب به طور جدی پیگیر این قضیه شده است و در آینده نزدیک نتیجه آن اعلام خواهد شد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

آبای

۲۰ تیر ۱۳۹۱