پایان فصل شکار سال ۹۰

  • 7 سال پیش
  • بدون ديدگاه
انزلی بزرگ‌ترین میزبان پرندگان مهاجر
 امیر عبدوس ، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: انزلی، بیشترین سهم میزبانی از پرندگان مهاجر را در گیلان دارد.

امیر عبدوس درخصوص نتایج سرشماری زمستانه پرندگان مهاجر در گیلان، افزود: سرشماری زمستانه با حضور کارشناسان و محیط‌بانان استان گیلان و کارشناسان ناظر اعزامی از سازمان حفاظت زیست کشور، در سال جاری به پایان رسید. ادامه مطلب…

وی افزود: در این سرشماری، در مجموع ۲۰۱ هزار و ۲۲ قطعه پرنده از ۷۶ گونه، سرشماری شد که نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است.

عبدوس، در گفت‌وگو با ایسنا، مهم‌ترین دلیل افزایش مهاجرت پرندگان را بارندگی‌های مناسب، حفاظت مستمر و سردتر بودن هوا نسبت به سال گذشته عنوان کرد و گفت: ۷۵ درصد از جمعیت پرندگان مهاجر و بیشترین تنوع پرندگان در ۳ تالاب بین‌المللی انزلی، پارک ملی بوجاق کیاشهر و تالاب امیرکلایه لاهیجان سرشماری شد.

وی اظهار کرد: در بین این ۳ تالاب، تالاب بین‌المللی انزلی با جمعیتی بالغ بر ۹۰ هزار و ۹۰۷ قطعه از ۳۸ گونه، بیشترین تعداد پرندگان مهاجر را دارا بود که نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد افزایش داشته است. همچنین مانند سال‌های گذشته، پارک ملی بوجاق با توجه به تنوع زیستگاهی منحصر به فردش، بیشترین تنوع پرندگان مهاجر را در خود جای داده است.

عبدوس ادامه داد: در این سرشماری، گونه‌های خوتکا، چنگر و اردک سرسبز به ترتیب بیشترین جمعیت را نسبت به سایر گونه‌ها دارا بودند و کمترین جمعیت مشاهده شده متعلق به گونه‌های کشیم شاخدار، حاجی لک‌لک، آبچیلیک‌ آوازخوان، کاکایی اقیانوس قطبی و شاهین بود.

وی تصریح کرد: در مجموع ۶ گونه حواصیل، ۴ گونه کشیم، ۸ گونه کاکایی، ۲ گونه پرستوی دریایی، ۱۸ گونه آبچیلیک و سلیم، ۴ گونه یلوه، ۲ گونه غاز، ۲ گونه قو، ۱۲ گونه اردک، ۲ گونه اردک غازنما، ۲ گونه بالکان، یک گونه پلیکان، یک گونه لک‌لک به همراه ۲ گونه سنقر، ۲ گونه قرقی، یک گونه کورکور، ۲ گونه عقاب، یک گونه سارگپه و یک گونه ماهیخورک در این بررسی مشاهده و شمارش شد.

وی گفت: در سرشماری اخیر شمارش ۹ قطعه کاکایی مدیترانه‌ای در سواحل انزلی از نکات بسیار جالب بود، زیرا این گونه، از پرندگان بسیار کمیاب ایران است و در ۳۵ سال گذشته فقط در سواحل گیلان به تعداد یک یا ۲ قطعه دیده شده است.

عبدوس خاطرنشان کرد: یک قطعه کاکایی اقیانوسی ـ‌ قطبی از پرندگان کمیاب ایران پس از ۸ سال دیده نشدن در سرشماری اخیر مشاهده شد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *