روسیاهی مدعیان فرهنگ

  • 6 سال پیش
  • ۴ ديدگاه

درود میفرستیم به هواداران آگاه ملوان، به همه آنها که مردانه پای همه تبعیض ها و نابرابری های فوتبال ایران تا به امروز ایستاند

تا با دست خالی ثابت کنندحماسه قوهای سپید خزر را پایانی نیست. تا یک ملوانی نباشی، نمیتوانی معنی این عشق را که سهم هواداران نسل جدیدش از آن بیشتر درد و رنج بوده است را به خوبی درک کنی. ملوان زنده است، به عاشقانی که غیرت و تعصب را  نه در شعارهای خاله زنکی، بلکه در عمل فریاد میزنند. ملوان خواهد ماند، تا هنوز خونی در رگهای سربازان ارتش سپید سیروس جاریست.

ملوان بندر انزلی از معدود تیم های فوتبال ایران است که تا کنون کانون هواداران نداشته است و هواداران این تیم خودجوش ساماندهی میشدند، شاید طی سالیان گذشته تبعیض ها، ظلم ها و حق خوری ها به حدی  در حق هواداران پر تعداد ملوان روا داشته شده. که اگر کمی در مشکلات این تیم و هوادارانش ورود پیدا میکردی و بیطرفانه به مشکلات این هواداران مینگریستی به آنها حق میدادی که به زمین و زمان ایراد بگیرند.

ریشه و اصالت به ادعا نبوده و نیست همانطور که با تغییرات گسترده در ساختار باشگاه ملوان ریشه ها این چنین به کار آمده است. ریشه و اصالت به مرتبط ساختن شقیقه با شبدر آنهم در حد حرف و درج روی پارچه نوشته نیست و نخواهد بود و براستی که وقتی مدت زیادی دروغ بگویی کم کم خودت این دروغ را باور میکنی و این حکایت کسانی است که خودشان را گم کرده اند و فراموش کرده اند این دنیا قوانینی نانوشته دارد.

این حکایت، حکایت افرادی است که با تحریف تاریخ دنبال چیزی برای افتخار و مباهات میگردند. حرف و شعارهایشان منافات ۱۸۰ درجه ای دارد با کردار و عملشان.  اما آنقدر خودشان را گم کرده اند که سینه چاک دشمن خودشان شده و مشعل به دست آتشی می افروزند که داشته و نداشته هایشان و کاخ خود ساخته پوشالی شان را یکجا به کپه ای از خاکستر تبدیل خواهد کرد. سینه چاک گرگهایی که در لباس یک بوفالوی پیر خسته که  بعضا ژست یک منجی و دلسوز را به خود گرفته و گاهی کاسه داغ تر از آش میشوند و بخاطر افزایش سهامشان اشک تمساح میریزند شده و غافل شده اند که خداوند جای درستی نشسته است.

نباید فراموش کرد فرهنگ و تمدن به گستره یک شهر نیست. که تهران با همه کلانشهری اش همان کلان ده است در گذر مسافران ری و رنگین کمانیست از خرده فرهنگها. پس با کمی ریشه یابی دلیل این همه کاستی ها و کمبودهای استانی را بخوبی خواهید یافت. جایی که برادری و برابری و همدلی جای خود را به نفاق و دشمنی میدهد و مدعیان آن به واسطه در اختیار داشتن رسانه های ابزاری استانی و برش بیشتر بجای بالاتر بردن سطح فرهنگی جامعه به فاصله روزافزون بین شهرها و تحریف تاریخ و  فرهنگ اهالی این دیار کمک میکنند و نتیجه اش را میتوان در عدم پیشرفت در سایر زمینه ها بخوبی مشاهده کرد و بازنده اصلی اش همین مردمانی هستند که چه فرق میکند انزلی چی و تالشی و لنگرودی و رشتی و یا لاهیجانی و …  زیرا همه شان حتی آنکه وضعش در خیال خودش بهتر است در این بازی دو سر باخت، بازنده هستند.

این شکافی که روز به روز عمیق تر میشود روزی همه را با هم خواهد بلعید زیرا کسانی که باید شانه به شانه هم در راه سازندگی و بالندگی شهر و دیار و کشورشان گام بردارند، خود چوب لای چرخ هم میکنند، در حرف ادعای پرچمداری تاریخ و فرهنگ دارند و بر طبل بی فرهنگی و ناهنجاری ها میکوبند.

خوشبختانه، با شروع فصل جدید شاهدیم، که هواداران ملوان گام در مسیری جدید گذاشته اند و سعی در بهتر کردن جو ورزشگاه انزلی دارند، اما این کار منافع برخی را به خطر می اندازد، کسانی که رد پایشان را در بازی با گهر نیز  بسادگی میتوان یافت. منتظر توطئه ها و دست و پا زدن های بیشتر از این هم باشید، زیرا این افراد از هر دستاویزی برای بالا بردن سهامشان بهره خواهند برد، حتی به قیمت ازیر سوال بردن فرهنگ یک شهر پس آنها را به حال خود رها سازید و ببینید چگونه این ریشه سست خود به خود در هم خواهد شکست.

از طریق این تریبون ضمن تشکر از همه هواداران اصیل ملوان خواهشمندیم که با دقتی بیشتر و بسیار آگاهانه تر برای حمایت از قوی سپید گام بردارند. اگر ملوان را حرفه ای میخواهیم باید بیش از پیش سعی در اصلاح خود داشته باشیم و باید حرفه ای شدن را از روی سکوهای پیر سن سیروس آغاز کنیم. باید این مسیر را به بهترین نحو ادامه دهیم تا با ایجاد فضایی سالم شرایط را برای بازگشت به ملوان افسانه ای دهه ۵۰ و ۶۰ فراهم سازیم.

زیرا زمان نخواهد ایستاد و فراموش نکنیم که بعد از گذران هر کوران و سرما، روسیاهی میماند بر ذغالش

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

AnzaliClub

۲ شهریور ۱۳۹۱

با تشکر از شاهین عزیز برای نگارش این متن زیبا.
هواداران عزیز باید هوشیار باشیم و بهانه دست دشمنان ندهیم و حرفه ای بودن خود را نشان دهیم.
فردا همه با هم استادیوم را سفید پوش می کنیم و فرهنگ بالای خود را به تمام کلان شهرها دیکته خواهیم کرد.

پاسخ

مژگان

۲ شهریور ۱۳۹۱

انشاءالله که هواداران ملوان مثل تیمشون تا پایان فصل همینطور حرفه ای برخورد کنن و تنها و تنها عشق بی کرانشون رو نثار ملوان کنن! فقط تشویق ملوان به دور از هر حاشیه ای،انشاءالله با ادامه ی این روند قهرمانی از آن ماست…

پاسخ

مرتضی تهران

۲ شهریور ۱۳۹۱

خیلی قشنگ بود . واقعی هم همینه که عده ای فقط ادعا دارن و در مقابل به شدت رفتار قرون وسطایی و وحشیانه از خود نشون میدن . و اینجوری که اینها پیش میرن هیچ کورسوی امیدی برای درست شدنشون نیست .
وقتی اشعار ما رو میدزدن . القاب ما رو به سرقت میبرن و افتخارات ما رو برای خودشون جعل میکنن ای کاش کمی هم از فرهنگ بالای هواداران ملوان یاد بگیرن و فقط تیم خودشون رو تشویق کنن .البته امیدی بهشون نیست وقتی که پدر خانواده از مکتب لمپنیسم باشه از بچه هاش چه انتظار .

پاسخ

ئثففه

۲ شهریور ۱۳۹۱

این متنو چاپ و پخش کنین

پاسخ