مدیرکل محیط زیست استان گیلان گفت:بر اساس تفاهم نامه ای که به تازگی میان استانداری گیلان و مسئولان محیط زیست ژاپن به امضا رسیده است، تالاب ‘ انزلی ‘ و ‘ کوشیرو ‘ در ژاپن در آینده نزدیک خواهر خوانده می شوند . ادامه مطلب…

 

امیر عبدوس ‘ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگارعلمی ایرنا افزود: تالاب کوشیرو در ژاپن نیز تا چند سال قبل شرایط خوبی نداشت و دچار بحران بود اما با مطالعات انجام شده توسط پژوهشگران کشور ژاپن ، پیشنهاد احداث سدهای رسوب گیر (‌تله رسوب ) بر روی رودخانه های منتهی به این تالاب ارایه شد و در حال حاضر این سدها ساخته شده اند .

وی گفت: تله رسوب گیر یک عرصه ۱۰ هکتاری است و قبل از این که آب رودخانه وارد تالاب شود ، وارد این استخر می شود . آب مدت زمانی را در آنجا می ماند و این ماندگاری آب باعث می شود تا املاح و رسوبات موجود در آب ته نشین و در نهایت سر ریز آن وارد تالاب شود.

وی افزود: در حال حاضر شرایط تالاب کوشیرو پس از احداث سدهای رسوب گیر در رودخانه های منتهی به این تالاب ، در وضعیت مناسب و مساعدی قراردارد و این تالاب احیا شده است.

عبدوس خاطرنشان کرد : هم اکنون اجرای این مدل از سوی دفتر مطالعات آژانس همکاری های بین المللی کشور ژاپن (‌جایکا) در قالب پروژه مدیریتی اکولوژیک تالاب انزلی پیشنهاد شده است .

وی افزود : پس از آغاز اجرای این طرح در تالاب کوشیرو ، حدود ۳۰ تا ۴۰ سال طول کشید تا تالاب به شرایط مطلوب برسد بنابراین ما اگر امروز این طرح را در تالاب انزلی آغاز کنیم حداقل ۱۰تا ۱۵ سال دیگر نتایج آن معلوم می شود.

به گفته وی در حال حاضر ۱۸ رودخانه به تالاب انزلی وارد می شود و قرار است در آینده نزدیک چهار دهنه تله رسوب گیر بر روی چهار رودخانه اصلی ورودی به تالاب نصب شود.

فرستنده خبر: ۳eyed Ali

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *