آموزش روشهای جدید ماهیگیری…

  • 6 سال پیش
  • ۴ ديدگاه

با توجه به بالا آمدن دمای آب در بندر انزلی ماهیگیری با قلاب (لانسر- کاسی و…) در بسیاری از نقاط شهر از سر گرفته شده است، از این رو تصمیم گرفتیم در این پست روشهای نوین ماهیگیری را در اختیار همشهریان عزیز قرار دهیم. ادامه مطلب…

قبل از هر چیز لازم است اشاره کنیم که مردم انزلی از دیر باز شکارچیان و صیادان قهاری بوده و هستند اما همانطور که میدانید امروزه ماهیگیری به شکل یک ورزش در آمده است و البته یکی از مفرح ترین ورزش ها میباشد . ماهی‌گیری به شکار ماهی از آب با قلاب، تور یا هر ابزار دیگری می‌گویند. ماهی گیری به دو دسته کلی ماهی گیری تجاری و ماهی گیری تفریحی تقسیم می شود.ماهی گیری تجاری به دو صورت سنتی و صنعتی انجام می شود و ماهی گیری تفریحی به دو روش ماهی گیری ورزشی و ماهی گیری غیرورزشی(سنتی) انجام می شود.ماهی گیری تفریحی به منظور سرگرمی، ورزش، کسب لذت، زندگی در طبیعت و … انجام می گیرد و در اینجا ما سعی کرده ایم به این نوع ماهیگیری بپردازیم.

شاید برایتان پیش آمده باشد که به ماهیگیری بروید و در حالی که حتی ماهی به قلاب شما اشاره ای نمی کند بغل دستیتان مدام ماهیهای ریز و درشت را جلوی چشمتان صید می کند و شاید شما بگوئید: چه آدم خوش شانسی است!

در حالی که ربطی به خوش شانس بودن و یا بد شانس بودن ندارد بلکه آن چیزی که می تواند در ماهیگیری تعیین کننده باشد استفاده از طعمه مناسب است. در ادامه به نحوه تهیه چند نوع طعمه جدید اشاره کرده ایم که توجه شما را به خواندن آن جلب می کنیم.

  

ساخت طعمه ای مشترک برای اسبله و کپور (طعمه سوسیس)

مواد لازم :

۱ عددسوسیس هادداگ

۲ لیوان آرد

پنیر

آب

سوسیس هادداگ وپنیر را به قطعات کوچک تبدیل کنید و آنها را در کاسه ای بریزید وسپس آرد را به آن اضافه کنید در حالی که دارید مواد را با هم مخلوط می کنید آب را به آن اضافه کنید

تا زمانی به آن آب اضافه کنید که مواد به شکل یک توپ خمیر در بیاید در این صورت طعمه آماده است

 


 

ساخت طعمه دارچینی برای کپور

مواد لازم:

۲ قاشق غذا خوری دارچین

۲ لیوان آرد ذرت

۲ قاشق وانیل

۱/۲ لیوان آب گرم

موادرا باهم مخلوط کنید وخوب آنها را به هم بزنید وآب گرم را به آنها اضافه کنید تا یک خمیر به دست بیاید . و در مرحله دوم دارچین را کم کم به خمیر اضافه کنید وخوب با هم ترکیب کنید بعد خمیر بدست آمده را در کیسه پلاستسکی قرار دهید تا خشک نشود و در ماهیگیری کپور از آن استفاده کنید


 

طعمه جوشانده آرد جو

مواد لازم:

۱/۲ لیوان آرد جو

۱ فنجان آرد ذرت

۱ فنجان آرد ساده

۱/۲ لیوان پنیر رنده شده

مواد را با هم ترکیب کنید ودر ظرفی بریزید وبه آنها آب اضافه کنید تا یک خمیر به دست بیاید و آنها را در اندازه های مناسب گلوله گلوله کنید ودر آب جوش بجوشاند. بعداز این مرحله طعمه ها را از آب در بیاورید وبگزارید تا خشک شود و با استفاده از ریسه جوشانده در ماهیگیری کپور استفاده کنید.

 


 

ساخت طعمه سویا با طعم دهنده دلخواه برای ماهی کپور

مواد لازم:

۱ لیوان آرد سویا

۱لیوان آرد ذرت

طمع دهنده دلخواه

مواد را با هم مخلوط کنید سپس به آن به مقدار کافی آب اضافه کنید وبه هم بزنید تا یک خمیر بدست بیاید و سپس به آن طمع دهنده دلخواه را اضافه کنید و برای استحکام بیشتر طعمه می توانید به آن آرد ذرت یا آرد سویا اضافه کنید. بعد خمیر بدست آمده را گلوله گلوله کنید و در آب جوش به مدت ۵ دقیقه بجوشانید تا طعمه به صورت جوشانده دربیاید.

این طعمه را در ماهیگیری کپور می توانید استفاده کنید.

 


 

ساخت طعمه عسل برای کپور

مواد لازم:

وانیل

۴ قاشق غذا خوری شکر

عسل

آرد ذرت

آب

آب و وانیل  و  ۴  قاشق شکر و عسل را با هم مخلوط کنید و بر روی گاز با حرارت ملایم  قرار دهید. وقتی شروع به جوش خوردن کرد به آرامی به آن یک لیوان آرد ذرت اضافه کنید آن را به خوبی به مدت ۳ دقیقه به هم بزنید تا به یک خمیر مقاوم تبدیل شود و سپس آن را از روی گاز بردارید و بگزارید خنک شود ودر یک کیسه پلاستیکی قرار دهید برای ماهیگیری.

 


 

ساخت طعمه جوشانده ساده ذرت برای ماهیگیری کپور (با انمیشن گره)

مواد لازم:

۱ فنجان شکر
۲ فنجان آرد سفید
۳ فنجان ارد ذرت

مر حله اول مخلوط کردن تمام مواد را در کاسه ای بزرگ . سپس به آرامی آب به مواد مخلوط شده اضافه کنید تا مواد به غلظت مورد نظر برسد. اگر نیاز به آرد بیشتری باشد باز آرد اضافه کنید و کمی هم ارد ذرت.

بعد از بدست آمدن خمیر آنها را به توپ های به اندازه های متوسط تبدیل کنیدو آنها را در در آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید.

____________________________________________________________________________

این چند نمونه طعمه جدید بود که استفاده از آنها ماهی را سریعتر به قلاب شما نزدیک می کند، از آنجایی که فصل صید کپور شروع شده است سعی کردیم بیشتر طعمه های مربوط به این ماهی را ارائه دهیم.

برای صید کفال نیز بهترین طعمه همان موجودات ریزی است که بین ماسه های ساحل زیست می کنند و در زبان محلی آنها را رُش می نامند، چرا که دلیل نزدیک شدن ماهی کفال به ساحل،  شکار همین موجودات است.

تهیه مطلب: رضا نویدی

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

m.d

۲۶ خرداد ۱۳۹۱

خیلی جالب بوووووود
تو این فصل خیلی به درد میخوره
ممنون انزلی کلاب

پاسخ

یاشار

۲۶ خرداد ۱۳۹۱

دمت گرم آبای :yes:

پاسخ

انزلیچی

انزلیچی

۲۶ خرداد ۱۳۹۱

خیلی جالب بود ، ذائقه ماهی ها چقدر متفاوته!

پاسخ

majid

MAJID

۲۶ خرداد ۱۳۹۱

۲۰
رضای شب شکارچی

پاسخ