از اینترنت ملی بیشتر بدانید…

  • 6 سال پیش
  • بدون ديدگاه

چندی پیش وزیر اطلاعات اعلام کرد: مهمترین اولویت ما در سال جدید افتتاح شبکه ملی اطلاعات است که فاز اول آن را تا خرداد ۹۱ افتتاح می کنیم، در همین راستا سوالات متعددی در اذهان کاربران اینترنتی به وجود آمد که در ادامه توجه شما را به مطالعه توضیحاتی در این راستا جلب می نمائیم. ادامه مطلب…

بهمن ماه سال ۱۳۸۴ هنگامی که عبدالمجید ریاضی (معاون وقت فناوری اطلاعات سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات) طرح اینترنت ملی را درحضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشریح کرد موفق شد بودجه ای یک ملیارد دلاری را برای پیاده سازی آن دریافت کند. هدف از این طرح پائین آوردن هزینه اینترنت در کشور تا سقف ۹۰% بود.

پس از آن در سال ۱۳۸۹ رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور از تشکیل اتاق های فکر و هسته های اجرایی طرح اینترنت پاک یا اینترنت حلال خبر داد و در این باره چنین توضیح داد که این طرح در آینده مورد توجه جامعه بشری قرار خواهد گرفت بطوریکه به زودی این ایده در سطح جهانی فراگیر خواهد شد.

در برنامه پنجم توسعه کشور ماموریت های جدیدی به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گذاشته و قرارشد با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات دسترسی کاربران اینترنت داخل کشور به این شبکه از طریق تکنولوژی اینترانت فراهم شود.

با توجه به ماده (۴۶) قانون برنامه پنجم توسعه، کلیه سازمانها و ادارات و دستگاههای اجرایی موظفند اقدامات زیر را انجام دهند:

۱ـ استفاده از پسوند دامنه کشوری “.ir” در کلیه وب‌سایت‌ها، پرتال‌ها دستگاه مرکزی، سازمان‌ها، شرکت‌ها و ادارات تابعه با رعایت موارد ذیل اجباری است:

۱ـ۱ـ وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مستقل و سازمان‌هاو ادارات تابعه آنها با پسوند “.gov.ir

۱ـ۲ـ سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی و غیرانتفاعی مانند شهرداری‌ها، انجمن‌ها و غیره با پسوند “.org.ir”

۱ـ۳ـ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با پسوند “.ac.ir”

۱ـ۴ـ مدارس با پسوند “.sch.ir”

۲ـ بدیهی است استفاده از پسوندهای عمومی نظیر .org.com و… برای دستگاه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی به عنوان پسوند اصلی ممنوع است و در صورت ثبت دامنه‌های فوق باید به دامنه اصی مطابق مشخصات بند ۱ منتقل شود.

۳ـ ضروری است میزبانی وب‌سایت‌ها و پرتال‌های فوق در داخل کشور انجام گیرد و مدیران وب‌سایت‌ها و پرتال‌ها با مراجعه به سایت ثبت دامنه‌های کشوری (www.nic.ir) علاوه بر ثبت nsهای اینترنتی، نسبت به ثبت nsهای اینترانتی اقدام نمایند.

۴ـ در صورتی که میزبانی وب‌سایت‌ها و پرتال‌های فوق به صورت داخلی و توسط خود دستگاه انجام می‌شود، لازم است نسبت به اتصال مرکز داده خود به شبکه ملی اطلاعات از طریق لینک اینترانتی اقدام نمایید. در غیر این صورت مراکز داده داخلی این موضوع را انجام خواهند داد.

اما قطع ارتباط ایران با شبکه جهانی اینترنت، ضمن این که از بحث برانگیزترین موضوعات در مقوله شبکه ملی اطلاعات می باشد، بیش از همه، موجبات نگرانی مشترکین فعلی اینترنت را فراهم کرده است.

آنچنان که در بخشنامه های مختلف صادر شده توسط وزارت ارتباطات به توزیع کنندگان اینترنت کشور و همچنین سخنان مسئولان این وزارتخانه مشهود است، قرار نیست که ارتباط ایران با شبکه جهانی اینترنت قطع شود بلکه یکی از اهداف طرح اینترنت ملی، فراهم آوردن امکانی است که در صورت قطع احتمالی ارتباط ایران با شبکه جهانی اینترنت، دسترسی به شبکه داخلی اطلاعاتی کشور، به صورت کامل برقرار باشد.

تقی پور، در آیین امضای منشور همکاری بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، تأکید کرده است که شبکه ملی اطلاعات، جای اینترنت را نمی گیرد بلکه مکمل آن بوده و بستر اصلی تعاملات دولت الکترونیک می باشد که با راه اندازی آن، مشکل پهنای باند و امنیت فضای مجازی نیز حل خواهد شد.

حقیقت آن است که در جمع بندی های فنی کارشناسان و صاحب نظران حوزه فناوری اطلاعات، با در نظر گرفتن حجم بزرگ شبکه اتصال کشور و همچنین تحریم ها و محدودیت منابع موجود و علی الخصوص، فقدان تخصص و دانش کافی، امید به اجرای موفق پروژه ای تحت عنوان اینترنت ملی، دور از تصور است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *