از آنجایی که سعی کرده ایم در سایت انزلی کلاب مشکلات و معضلات شهر انزلی را منتشر کنیم، تصمیم گرفتیم در ادامه این روند مسائل مربوط به منطقه آزاد انزلی و عدم استقبال توریست را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. شاید برای بسیاری از همشهریان عزیزمان این سوال به وجود آمده است که چرا آن استقبالی که از مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار می شود از منطقه آزاد انزلی به عمل نمی آید. لذا گوشه ای از این مسائل را در چند بخش به حضور شما خواهیم رساند که در ادامه بخش اول آن را مطالعه خواهید نمود.                                                                            ادامه مطلب…

طرح احداث منطقه آزاد انزلی در دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی پی ریزی و در همین دوره شروع به ساخت شد. از آنجایی که بندر انزلی در قدیم دروازه اروپا نام داشت و جزء معدود شهرهای کشورمان بود که با جهانیان در ارتباط بود، لذا لزوم احداث منطقه آزاد انزلی بسیار محسوس بود. اما شهر عزیزمان همیشه مورد یک سری کم لطفی ها قرار گرفته است که به دلالیلی از آوردن علل اصلی آن اجتناب می کنیم.

منطقه آزاد انزلی در چند سال اول روند نسبتا” متعادلی را در پیش گرفت اما بعد از یک سری تغییرات در راس امور این روند کند شده و در مقطعی به حالت سکون در آمد. شاید یک سری اختلاف سلیقه ها و یا حب و بغض هایی که در این بین بود مانع از پیشرفت منطقه آزاد انزلی شد. همیشه برای همه ما جای سوال بوده که چرا در شهر ما مسئولین رده بالا هیچگاه از شهر خودمان انتخاب نمی شوند. اینها همه سوالاتی است که برای اذهان عمومی همیشه مجهول مانده و تا بدین لحظه جوابی برای آن نبوده است. شاید عده ای دلیلش را کم سوادی مردم انزلی بدانند اما باید اشاره کنیم طبق گفته رئیس جمهور کشورمان و طبق آخرین آمار ثبت شده بندر انزلی با سوادترین شهر ایران به حساب می آید.

به هر حال شاید احساسی که یک فرد بومی نسبت به شهر خود دارد احساسی چون حس غرور، علاقه، دلسوزی، نگرانی و… را هیچگاه یک فرد غیربومی نداشته و طبیعتا” تجربه نخواهد کرد.

اما یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث جذب توریست شود مراکز خرید است که در همین راستا در منطقه آزاد انزلی سه مجتمع احداث شده است، اولین آنها مجتمع کاسپین می باشد که اکثر غرفه های آن به حالت متروک در آمده اند و قسمتهایی از ساختمان این مجتمع پس از گذشت چندین سال همچنان در دست احداث می باشد، دومین مجتمع احداث شده در منطقه آزاد انزلی ستاره شمال نام دارد که نمای بیرونی آن بسیار زیبا بوده اما به محض ورود به آن متوجه نا بسامانی های زیادی می شویم و معایب زیادی در نحوه ساخت غرفه ها دیده می شود، سومین مجتمع تجاری، ونوس نامگذاری شده است که از لحاظ ظاهر و همچنین نحوه ساخت کاملترین مجتمع می باشد و بازار اصلی منطقه آزاد محسوب می شود، اما نکته ای که باید به آن اشاره کرد عدم واردات کالا در منطقه آزاد می باشد، اجناس موجود در این مجتمع از بازار تهران و دیگر بازارها تهیه می شوند که همین امر باعث نارضایتی اکثر مسافران شده است.

در ادامه این مبحث مطالبی را تهیه کرده ایم و در آن مشکلات این مجتمع ها را به صورت کاملا” مجزا مورد بررسی قرار داده ایم که در آینده نزدیک آنها را منتشر خواهیم کرد.

سید ابوذر بدرخواهان

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

感覚の-hesi

۲۳ خرداد ۱۳۹۱

منطقه آزاد فقط کارش ضدحال به ما انزلى چیها هست همه چیش بجاى اینکه به نفع انزلى باشه به نفع مرکز استان هست اینه وضعیتمون حالا ،فقط حرف و قول دادن هست
من دلم از منطقه ازاد پُره

پاسخ

iman

۲۳ خرداد ۱۳۹۱

هنوز شیرینی وجود منطقه آزاد تجاری به کام مردم انزلی نیومده!

پاسخ

كيانوش

۲۳ خرداد ۱۳۹۱

به نظر من رونق منطقه آزاد انزلی مساویست با رکود کیش و قشم.شاید یکی از دلایل عدم تقویت منطقه آزاد انزلی همین باشه.البته امیدوارم که اشتباه کرده باشم.

پاسخ