نقش روانشناسی در فوتبال

 

با توجه به جو خاصی که بر ورزشگاه بندر انزلی حاکم است و شور و هیجانهای مثبت و منفی که گاها” از سکوها به زمین فوتبال منتقل می شود حضور یک روانشناس در تیمهای پایه و همچنین تیم بزرگسالان را ملزوم می کند. در این بخش به اهمیت علم روانشناسی در فوتبال پرداخته ایم. ادامه مطلب…

 

در چند سال اخیر روز به روز بر اهمیت نقش روانشناسی در فوتبال افزوده شده است. در انگلستان اولین بار بیل بیسیک بود که به عنوان یک روانشناس تمام وقت توسط باشگاه دربی کانتی استخدام شد. با حضور موثر او بود که مشخص شد یک روانشناس تا چه حد می تواند در درک نیازهای یک بازیکن حرفه ای و حضور بهتر او در میدان موثر باشد. در باشگاه آژاکس که شاید بزرگترین مدرسه تعلیم و تربیت بازیکنان جوان در اروپا باشد در گزینش بازیکنان جوان برای ورود به تیمهای اصلی این باشگاه فاکتورهای شخصیتی و روانشناختی ۸۰ درصد موضوعات امتحانی را تشکیل می دهد.

وقتی مربی هر تیم متوجه شود که هر کدام از بازیکنانش دارای چه نوع شخصیتی است بهتر می تواند رابطه ای صحیح با انها برقرار کند. روانشناسان می توانند سطح دقت ، تمرکز و انگیزش بازیکنان و مربیان را اندازه گیری کنند. تیم هایی در مسابقات موفق ترند که بازیکنان آنها در زمینه قدرت رهبری ، تمرکز و دقت امتیازات بیشتری در تست ها کسب کرده اند. یک روانشناس ورزشی می تواند یک بازیکن را در یافتن راهی برای تمرکز و بالابردن سطح دقت و توجه خود کمک کند. نگه داشتن تیم در حالت انگیزش دائمی و جلوگیری از حاکم شدن روحیه یاس و ناامیدی و ایجاد اعتماد به نفس یکی دیگر از وظایف روانشناسان است. دیدی یکی از روانشناسان معروف استرالیا خصوصیات روحی یک بازیکن موفق را اینگونه معرفی می کند.

۱ ـ شخصیتی نسبتا ملتهب و تا حدودی پرشور

۲ ـ اعتماد به نفس بالا ، توانائی نسبی رهبری و میل به پیروزی

۳ ـ خصوصیاتی مناسب برای روبه روئی با استرس ها

۴ ـ دور بودن از خصوصیات شخصیتی نظیر افسردگی ، خشم ، کاهش علایق ، خستگی و اظطراب

۵ ـ توانائی در به کارگیری دانسته ها و استفاده مناسب از آنها

۶ ـ داشتن اهداف مشخص ، داشتن برنامه شخصی برای رسیدن به این اهداف و آرامش روحی پیش از شروع هر بازی

واقعیت این است که یک مربی یا بازیکن فوتبال هیچ گاه نباید برای استفاده و مشاوره با یک روانشناس کارآزموده دچار شرم شود. بازیکنانی که از لحاظ ذهنی قوی تر هستند و انگیزه و تمرکز بیشتری دارند برای رسیدن به پیروزی شانس بیشتری نسبت به بازیکنانی دارندکه صرفا به قدرت فیزیکی و توانائی های تکنیکی خود تکیه دارند.

چند نکته:

* اگر گمان می کنید شکست خورده اید ، شکست خورده اید.
* اگر گمان می کنید جرات ندارید ، جرات ندارید.
* اگر می خواهید برنده شوید اما فکر می کنید نمی توانید ، نخواهید توانست.
* اگر گمان می کنید خواهید باخت ، خواهید باخت .
* موفقیت با اراده فرد آغاز می شود. موفقیت در ذهن ماست.
*مسابقه همیشه به نفع قوی تر تمام نمی شود ، بلکه کسی برنده می شود که فکر می کند می تواند برنده شود.

به نظر شما حضور یک روانشناس در یک تیم چه مزایایی دارد؟ لطفا” دیدگاه خود را در این زمینه عنوان کنید.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

۲۳ فروردین ۱۳۹۱

با توجه به ضعفهای مدیریتی باشگاه ملوان به نظر من باید فرهاد پورغلامی مدرک دکترای افتخاری روانشناسی اهدا بشه که یه تنه داره با همه مشکلات میجنگه .
بعنوان مثال خبر آزاد سازی حساب های باشگاه داماش باعث شد تا این تیم روحیه ش بره بالا و از یک تیم بی انگیزه شاهد بازیهای خوبی بودیم .
در خیلی از بازیها از مربی تیم برای کنترل یک بازی کاری ساخته نیست مشاوره یک روان شناس با توجه به جو ورزشگاه به مربی میتواند با جملاتی که از طرف مربی به تیم انتقال میابد . جریان بازی را کاملا تغییر دهد.
مرسی از مطالب خوبتون .

پاسخ

p0oya

۲۳ فروردین ۱۳۹۱

اتفاقا به نکته مهمی اشاره کردین.
آخه تو این فصل یکی نبود به این مسلمان و حسنی صفت بگه چرا اینقدر کارتهای الکی میگیرین؟
اگه دقت کنین همه کارتاشون غیر فنی بود.
در یه برهه از زمان سعید یوسف زاده دچار افت شدید روحی شد و در اون زمان ملوان خیلی ضربه خورد.

پاسخ