مناطق دیدنی شهر بندر انزلی

  • 7 سال پیش
  • يك ديدگاه

انزلی از گذشته های دور مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است و بخصوص سیاحان خارجی در سفرنامه های خود به دیدنیهای انزلی ، درختهای مرکبات ، مرداب ، گلها و … اشاره کرده اند. قایقرانی‌، ماهیگیری و شکار پرندگان روی تالاب انزلی‌، قایقرانی در دریا و گردش در پارک و بلوار ساحلی و دیدار از بازار محلی مجموعه ای از خدماتی است که برای گردشگران تدارک دیده شده است.  ادامه مطلب…
۱. مرداب انزلی : مهمترین و جالب‌ترین نقطه شهر انزلی‌، تالاب آن است. مرداب بین المللی انزلی، زیباترین و بزرگترین مرداب دنیا است که از نظر زیست محیطی ، سیاحتی و اقتصادی اهمیت دارد. تالاب انزلی سواحلی پوشیده از نیزار و گلهای دریایی رنگارنگ و نیلوفر دارد و قایقرانی و اسکی ، شکار ، ماهیگیری و گردش با قایق از تفریحات رایج در آن است. وسعت آن ۲۸۰ کیلومتر مربع و با عمق ۲/۸- ۱/۲ متر و دارای جزایر متعدد است. در زمستانها هزاران پرنده دریایی بخصوص قوهای زیبا به این محل مهاجرت می کنند. به علت فراوانی گلهای نیلوفر، مرداب به جزیره گلها نیز معروف است. انواع ماهیان و گیاهان در مرداب وجود دارند. این تالاب در قسمت جنوبی بندر انزلی قرار دارد و طول متوسط آن در امتداد شرقی – غربی – ۳‌کیلومتر و عرض متوسط آن در امتداد شمالی – جنوبی تقریبا ۳کیلومتر و وسعت کنونی آن ۹۰کیلومتر مربع است، در حالی که تالاب انزلی در گذشته با باتلاق‌های اطراف آن در وسعتی حدود ۴۰۰تا ۴۵۰‌کیلومتر گسترده بوده است. حداکثر عمق آب در بهار ۵/۲ متر در قسمت غربی و میزان بارندگی در این منطقه سالانه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی متر است. تالاب انزلی به دلیل ویژگی‌های طبیعی و خصوصیات حیاتی آن از زیباترین مناظر آبی ایران و جهان است.  گل‌های نیلوفر آبی که غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از تالاب را پوشانده اند، در کنار لانه‌های پرندگان متعدد، متنوع و زیبای بومی‌‌و مهاجر منطقه‌، انبوه نیزارها و سکوت حاکم بر آنها از جمله زیبایی‌های این تالاب به شمار می‌‌آیند.  در برخی نقاط تالاب آب چنان تمیز و شفاف است که مسافران قایق سوار، تصویر خود در آسمان آبی بیکران را مشاهده می‌‌کنند و لذت می‌‌برند. از دیدنی‌های دیگر انزلی‌، محوطه فانوس دریایی یا برج ساعت است.
۲. دریا کنار : ساحل دریا منطقه آزاد انزلی به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر مکان دل انگیزی جهت آب تنی و آفتاب گیری است.  آنچه سواحل انزلی را از سواحل دیگر دریای خزر متمایز می‌‌سازد، عمومی‌‌بودن سواحل آن است که در دسترس همگان قرار دارد، در حالی که سایر سواحل دریای خزر مورد دخل و تصرف بخش خصوصی قرار گرفته و مسافران محترم باید از پشت دیوارهای بلند و ویلاهای اختصاصی به دریا بنگرند. خوشبختانه در تابستان سال ۸۶ با همت مسئولان منطقه آزاد انزلی بخشی از نوار ساحلی محدوده این منطقه ، آزاد سازی گردید و طرح ساحلی ویژه ای نیز در این ناحیه با امکانات ۶۵ آلاچیق سنتی و بتنی، طرح شنای برداران و خواهران، زمین والیبال و فوتبال ساحلی، پارکینگ، سرویس بهداشتی، محل استقرار گروه امداد و نجات و سایر امکانات رفاهی برای گردشگران در حدود سه کیلومتر از نوار ساحلی منطقه ایجاد شده است.
۳. بلوار : این پارک ساحلی در سال ۱۳۰۷ ساخته شده است. بلوار به وسعت ۳۵۰۰۰ متر مربع در کنار موج شکن و مشرف به دریا ساخته شده و همراه با گلزار زیبایش دیدنی می باشد.
۴. موج شکن ( مول ) : در سال ۱۸۹۵ میلادی جهت ایجاد اسکله و مقاومت در برابر امواج ، زیر نظر دو مهندس روسی ساخته شده و مانند دماغه ای در داخل دریا پیش رفته است. در سالهای اخیر بنای موج شکن توسعه یافته است.

 

۵. پلهای غازیان و انزلی : به همراه پل انزلی در سال ۱۳۱۶ شمسی ساخته شده است . دریا از روی این پل بزرگ ، جلوه زیبایی دارد.
۶. پل جدید غازیان : دیدن دریا از روی این پل عظیم دیدنی و تماشایی است.
۷. مناره : برج ساعت انزلی واقع در محوطه پشتی بازار سپه ( میدان انزلی ) که قدمت آن به سال ۱۸۱۵ میلادی می رسد ، ۲۸ متر ارتفاع دارد و به منزله فانوس دریایی بوده است که در ساحل انزلی و در دل دریا مشاهده می‌‌شود. این فانوس در سال ۱۲۳۰تا ۱۲۳۴ هجری قمری در زمان حکومت ناصرالدین شاه توسط خسروخان گرجی حاکم وقت ساخته شده است و با روغن چراغ روشن می‌‌شده و برای راهنمایی دریانوردان به کار می‌‌رفته است.  در سال ۱۳۰۷ شمسی پس از مرمت این برج ، ساعتی چهار سو بر فراز آن استوار گردید که بعد از تعویض و تعمیر در سال ۱۳۶۹  ، هم اکنون به درستی کار می کند.
۸. موزه : کاخ میان پشته در سال ۱۳۱۲ شمسی ساخته شده و دارای ۱۱ اتاق و یک سالن پذیرایی و چهار سرویس حمام و دستشویی با نمای بسیار زیباست. این کاخ در حال حاضر موزه نظامی می باشد و انواع سلاحهای گرم و سرد از زمان صفویه تا کنون در معرض دید عموم است. موزه نظامی بندرانزلی در ساختمانی قرار گرفته که خود موزه‌ای از معماری و هنر است. این کاخ موزه که در میان باغ دلگشایی با درختهای نارنج و سرو محصور شده از شمال به آبهای نیلگون خزر نظاره دارد. بنای این کاخ موزه که به کاخ میان پشته معروف است در سال ‪ ۱۳۱۰به دستور رضاخان و به دست مهندسان ایرانی ساخته شده است. از در شمالی به راهروی پهن سرسرای کاخ وارد می‌شوی که اکنون ماکتهایی از کشتی‌های مختلف و برخی ابزار دیگر دریایی در دو طرف و وسط آن قرار داده شده‌است. بعد از گذر از میان این راهرو به محوطه سرسرای کاخ می‌رسی که با دو ردیف پله متقارن سپید زیبا تو را به طبقه بالا راهنمایی می‌کند. ساختمان دارای یک سرسرای وسیع ، ‪ ۱۱اتاق و یک سالن پذیرایی با چهار حمام و دستشویی است. سقف اتاقها از بتون مسلح است و روی آن به شکل زیبایی با دستان هنرمندان گچ بری شده و گوشه‌ها نیزبا تعدادی مجسمه‌های کوچک گچی زینت داده شده است. کاخ میان پشته از سال ‪ ۱۳۶۷پس از تعمیرات اساسی به موزه نیروی دریایی تبدیل شد. در حیاط کاخ چند اراده تانک و توپ و سلاحهای سنگین و نیمه سنگین در بین درختان قرار داده شده که از همان ابتدا نظامی بودن کاخ را به ما یادآوری می کند. در طبقه پایین بنا سلاحهای سبک و ادوات نظامی از زمان زندیه تا دوره رضا خان قرار داده شده‌است. تفنگهای بزرگ قلعه‌ای، تفنگهای سنگ چخماق، سپر و کلاهخود و نیزه‌ها سلاحهای ابتدایی هستند که جنگاوران کشورمان در قدیم از آن استفاده می‌کردند. طبقه دوم بنا حالت کاخ بودن خود را بیشتر حفظ کرده و در آن از مبلمان مورد استفاده رضاخان و مهمانهایش ، قفسه‌های چوبی بسیار خوش ساخت و ظریف و در عین حال مقاوم ، شمعدانها و ساعتهای برنزی ، ظروف چینی و کریستال که تعدادی از آنها هدایای سران کشورهای خارجی به رضا خان است، نگهداری می شود. رادیو ضبط مبله هدیه هیتلر به رضا خان یکی از این تحفه‌ها است. تابلوی کبک آویز اثر کمال الملک و تابلوی نقاشی کار ناصرالدین شاه از جمله تابلوهای موجود در کاخ است. یکی دیگر ازآثار زیبای موجود لوستری است که از چوب یک پارچه تراشیده شده و بر سقف یکی از اتاقها نصب شده‌است. میزهای چوبی خوش تراش با طرحهای بسیار ظریف و زیبا حکایت از سلیقه هنرمندانه صنعتگران آن زمان دارد. در همه اتاقها شومیه دیواری تعبیه شده و پنجره‌های بزرگ فضای درون کاخ را به طبیعت زیبای پیرامون پیوند می‌دهد. سالانه تعداد قابل توجهی از ایرانگردان و حتی گردشگران خارجی از این موزه دیدن می‌کنند.
۹. میدان مالا
۱۰. شنبه بازار :  بازار محلی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال، در روزهای شنبه هر هفته برگزار می شود و محل فروش انواع محصولات و غذاهای محلی است.
۱۱. بازارچه مرزی : بازارهای معروف به بازار روسی عبارتند از گیلار ، کاسپین ، پردیس و سنگاچین
۱۲. دهکده ساحلی :  مجتمع مسکونی و ویلایی دهکده ساحلی در ورودی شرقی انزلی واقع شده است و دارای ۵۰ سوئیت ، ۲۵ آلاچیق و… با قابلیت اسکان صدها نفر می باشد. این مجتمع دارای رستوران، فروشگاه، پارک ، مسجد ، منطقه شنای برادران و خواهران، زمینهای ورزشی ، ویلاهای ساحلی و … می باشد.
۱۳. پارک شهر
۱۴. آرامگاه بی بی حوریه
۱۵. امامزاده صالح
۱۶. آرامگاه آقا پیر
۱۷. ساختمان شهرداری و شهربانی : مشرف به بلوار ساخته شده و محل ترنم موزیک که به حافظیه معروف است در آن واقع است.  بنای شهرداری انزلی یک بنای زیبا و ضمنا از نظر تاریخی قابل توجه است‌، زیرا شهرداری بندر انزلی اولین شهرداری ایران است.  این بنا در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی ساخته شده است.
۱۸. سینماها : چهار سینمای قدیمی شهر عبارتند از گل سرخ، هلال احمر، ایران و نیروی دریایی
۱۹. مجتمع تفریحی طرح دریا : مناطق ویژه و مجهز طرح شنا مخصوص خواهران و برادران در خیابان پاسداران ، ساحل قو و نیز جنب هتل سفیدکنار قرار دارد که مجهز به انواع خدمات رفاهی، نجات غریق ، اسکله قایقرانی ،مرکز خرید و غیره می باشند.
۲۰. آرامگاه آقا سید نجفی : آیت الله سیّد محمد نجفی در سال ۱۲۵۷ شمسی در نجف اشرف ( عراق ) دیده به جهان گشود.ایشان از نوادگان امام حسین (ع ) و از سلاسه پاک پیامبر اسلام است. زندگی معنوی و روحانی و جاوید آقا همیشه در قلب عاشقان و مریدانش جا دارد و هرگز فراموش نمی شود. روح بزرگوار و مقام معنوی وی واسطه برآوردن حاجات نیازمندان و متوسلین بسیاری در درگاه الهی بوده است. وی دروس ابتدائی و سطح را نزد پدر بزرگوارش مرحوم آیت الله سید حسین حسینی بادکوبه ای که خود از استادان بزرگ و نامی در حوزه علمیه نجف اشرف بودند، فرا گرفت. ایشان تا سن ۳۰ سالگی در نجف اشرف اقامت داشت سپس به ایران مهاجرت کرده و در بندرانزلی سکنی گزید و درطول حیات پربارش در این شهر به تدریس علوم حوزوی و تبلیغ امور دینی اشتغال داشت. آیت الله میلانی یکی از شخصیت های بزرگ حوزه های علمیه در کشور در خصوص شخصیت منحصر به فرد آقا سید محمد نجفی می فرمودند: آیت الله سید محمد نجفی در صورت اقامت در قم در ردیف مراجع بزرگ تقلید مطرح می شدند. آیت الله سیّد محمد نجفی که در نهایت زهد و سادگی و تواضع در بندر انزلی زندگی می کرد، سرانجام در روز ۱۶ مهرماه ۱۳۵۸ در سن ۸۲ سالگی به ملکوت اعلی پیوست و پیکر مطهرش در مسجد  « سامانسر» غازیان انزلی که بعد ها به نام خود وی تغییر نام یافت به خاک سپرده شد

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۱۵ اسفند ۱۳۹۰

ببخشی تو قسمت بازارچه سنگاچین کجا بازارچه داره ان نمایشگاه تو بشمن هست.

پاسخ