۳۲ کیلومتر فاصله و …

  • 6 سال پیش
  • ۳۱ ديدگاه

برای دیدن عکس در سایز بزرگ روی آن کلیک کنید

می خواهیم بحث را از کلمه کلیشه ای اتحاد شروع کنیم. چیزی که هرگز بین طرفداران تیمهای رشت و انزلی اتفاق نمی افتد، همانطور که طرفداران استقلال و پرسپولیس هرگز با هم متحد نشدند، اما نکته جالب اینجاست، هواداران دو تیم تهرانی با تمام اختلافاتی که با هم دارند، آیا به هم فحاشی می کنند؟ ادامه مطلب…

اتحاد هواداران انزلی و رشت یک نظریه دور از  واقعیت است، چرا که تمام جذابیت فوتبال به همین اختلاف نظرهاست. اما اینکه حاشیه بازی این دو تیم محل فحاشی به ناموس دیگران شود جز زیر سوال بردن انسانیت چیز دیگری نیست.

عده ای از دوستان معتقدند مسائل به وجود آمده از نظر علم روانشناسی بر می گردد به وضعیت ورزشی و اجتماعی این دو شهر، بندر انزلی شهری کوچک با جمعیت ۱۳۰۸۵۱ و در مقابل کلان شهر رشت با جمعیت ۸۷۴۹۴۰ می باشند، اما نکته مهم اینجاست که در تمام ادوار تاریخ موفقیتهای مردم بندر انزلی خیلی بیشتر از رشت و بسیاری از کلان شهرهای دیگر بوده است، و این شهر یک قطب ورزشی قدرتمند در کشور محسوب می شود و حتی در رشته فوتبال که منشاء این درگیریهاست ملوان تیم همیشه برتر جدال رشت و انزلی بوده و تمام این مسائل یک فشار روانی شدید را نزد هواداران تیمهای رشتی ایجاد کرده و شاید این ضعف یکی از دلایل اصلی فحاشی از طرف هواداران تیم رشتی بوده و البته این نظریه در مورد کسانی تعریف شده که فحاشی می کنند و نباید فراموش کرد عده زیادی از مردم رشت مخالف این توهینها هستند.

با این تفاسیر و با وجود فشار روانی که مرکز نشینان استان متحمل می شوند و آن هم از جانب شهری که از نظر جغرافیایی زیر مجموعه آنها محسوب می شود نباید انتظار داشت که آنها کوتاه بیایند و بهتر است این فحاشیها از طرف مردم فهیم انزلی که همیشه برتری خود را در میادین گوناگون دیکته کرده اند ریشه کن شود. البته این مهم مدتی است که در چند سکوی استادیوم انزلی استارت خورده و به دلیل عدم هماهنگی و نداشتن کانون هواداران همه گیر نشده است.

اما عده ای دیگر معتقدند تبعیض در مسائل خرد و کلان باعث خشم مردم انزلی و بد بینی آنها نسبت به شهر همسایه شده است و از طرفی هم باعث خود بزرگ بینی و غرور کاذب در بعضی از اهالی محترم شهر رشت گشته است، تا جایی که چون احساس می کنند از نظر ساختار و امکانات شهری نسبت به انزلی برتری دارند از الفاظی نا مناسب استفاده کرده و قصد تحقیر مردم انزلی را دارند، برای مثال نگارنده رشتی سایت گل در توصیف انزلی از واژه (شهرک همسایه) استفاده می کند که نه تنها انزلی با این ادبیات کوچک نمی شود بلکه این کلمات نشان دهنده همان فشار روانی است که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد.

نکته  جالب اینجاست که شهر رشت در رشته فوتسال همیشه برتر از انزلی بوده و تیمهای انزلی اکثر اوقات مغلوب آنها می شوند اما آنها هیچگاه به این نقطه قوت خود توجه نکرده اند و به جای سرمایه گذاری در این رشته سعی می کنند رقابت بیهوده ای با فوتبال انزلی داشته باشند، رقابتی که همواره فقط یک برنده داشته،دارد و خواهد داشت، شاید داماش در بازی رفت ملوان را شکست داده باشد اما نکته اینجاست که آن تیم داماش بود و نه فوتبال رشت…

ملوان ارتش مظلوم انزلیست که در طی دهه های گذشته پرچمدار فوتبال پاک بوده و متکی به بازیکنانی است که محصول تیمهای پایه این شهر هستند. اصولا” سقف انتظارات هواداران این تیم شکست دادن تیم همسایه و نهایتا” بقا در لیگ نبوده و نیست، بلکه آنها همواره توقع دارند که تیم محبوبشان با استفاده از پتانسیلهای سرشاری که در این خطه فوتبال خیز وجود دارد در سطح اول فوتبال ایران بدرخشد و پایتخت نشینان را به زانو در آورد.

در واقع تیم رشت که اسم و پرچم و رنگ ثابتی ندارد تنها ابزاریست برای عده ای از مردم رشت که در زمینه تیم داشتن در لیگ از (شهرک همسایه) عقب نمانند و به قول یکی از دوستان رشتی (سقوط می کنیم، منحل می شویم، اما ملوان را رفت و برگشت می بریم) و این جمله فلسفی نشانگر این مسئله است که رشتیها فقط و تنها فقط یک دغدغه دارند، و آن بردن ملوان است وبس… به هر نحوی و با پرداخت هر هزینه ای…

حرف آخر: مجددا” خدمت همشهریان عزیز عرض می کنیم که فحاشیها باید از طرف ما که همواره برتر از همسایه خود هستیم و هیچ فشار روانی متوجه ما نیست خاتمه یابد.

ضمن آرزوی موفقیت و پیروزی برای تیم محبوب شهرمان لطفا” نظر خود را در مورد این موضوع و این بازی عنوان کنید.

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

HESAM-4030

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

همیشه کارای تو رو دوست داشتم جالب نوشتی و اماده
کردی
حال رشتیارو باید بگیریم ،همیشه فکر میکنن سرتر از ما هستن

پاسخ

سعید

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

عجب عکس جالبیه. خیلی معنی داره. مطلب هم خیلی باحاله

پاسخ

P0oyA

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

تواتاقهای اینترنتی همه ادعا می کنیم با فرهنگیم و سر اینکه کی با فرهنگتره باهم دعوا می کنیم وقتی که دعوا بالا بگیره حسابی از شرمندگی هم در می یاییم و هر چی تو دهنمونه به هم میگیم.
واین یعنی فرهنگ.

پاسخ

بهروز ابای

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

فقط انزلی

پاسخ

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

خلیلی قشنگ بود
ایران فقط ملوان.

پاسخ

amir malavani

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

پوستر خیلی باحاله مخصوصا اون قسمتی که رشتو گل منگلی کردین. این جور رشت نوشتن باهاشون میاد آخه آدمای شادی هستن.

پاسخ

ریحانه

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

چند روزی نبودم اومدم دیدم با این مطلب غوغا کردین. واقعا چیزهای خوبی گفتین.
ایران ملوان

پاسخ

الهام

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

۲ bar 0 mibarim

bichareha risheye futbali nadaran dige
bezarid harchi mikhan began
faghat maaaaalavan

پاسخ

yAshA S

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

بیصبرانه منتظر این ۳ امتیازیم اونم با گلهای وحشتناک جلال.انزلی چی ا پاچی

پاسخ

شاهین

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

دستت درد نکنه همه چیو در چند جمله ادا کردی آبای.اینا عقده دارن همینو بس.وقتی میبینن با این همه حق کشیو سرمایه گذاری بازم در مقابل ما هیچی نیستن دیوانه میشن آخه بیچاره ان.
ایراااااااااااااااااااااااان ملواااااااااااااااااااان

پاسخ

محمد آزمون

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

مطلب بسیار زیبایی بود.
ایشالا که این شنبه باز هم این شهرک همسایه کلان شهر رشت رو تحقیر میکنه و آسانسور ۱۰۰ اسم رشت رو به طبقات پایین هدایت میکنه.
وعده ما شنبه پرواز قوی سپید همیشه جاودان بر فراز آسمان رشت.

پاسخ

محمد.ر

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

عالی بود
ایران ملوان

پاسخ

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

درود بر شما
بسیار زیبا و بی آلایش نوشتی دوست خوب من؛ دست مریزاد پسر

پاسخ

شهرام شاهین

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

درود برشما

پاسخ

yAshA S

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

تو اینترنت رشتیها که همه ایران اونارو با معیار غیرتشون می سنجن دارن فحاشی می کنن ولی ما انزلیچیها تو زمین سردار جنگل اول تیمشونو می ترکونیم بعدشم اگه مایل باشن در خدمت خودشون هستیم . فحش ماله آدمای ضعیفه.

پاسخ

داش سیا

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

خیلی باحال نوشتی دمت گرم
ما انزلیچیها تو زمین سردار جنگل اول تیمشونو می ترکونیم بعدشم اگه مایل باشن در خدمت خودشون هستیم . فحش ماله آدمای ضعیفه.
ملوان حمله کنی سوراخو پیدا میکنی
ملوان حمله کن داماشیو پاره کن

پاسخ

ملوانی قدیمی

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

ما ایرانیا همه یه عادت مشترک داریم اونم اینه که همه رو مقصر میدونیم اما خودمون پاکیم به نظر من فحاشی بدترین کار هست و آدم فحاش بی غیرتترین آدم چون اگه فحش بدی حتما فحش میخوری پس شخص فحش دهنده آگاهانه میخواد فحش بخوره.
دوستان عزیز انزلیچی و رشتی تاجایی که من میدونم اکثر انزلیچیها در رشت و برعکس رشتیها در انزلی فامیل دوست و یا آشنا دارن آیا این نشونه غیرته که چشم به این وابستگیها ببندیم؟ ایا برتری در فوتبال یا فوتسال یا هر چیز دیگه دلیل بر فحاشی است؟ آیا اینها ارزش توهین به اصلمون داره؟ دوستان در هر دو شهر آدمهای بی اصل و نصب فحاش وجود دارند که به نظر من اکثرا مهاجران بی اصل و نصبی هستند یا آدمهای جوگیر که دنبال اصل و نصب هستند که تازگی به جمع این دو شهر اضافه شدن وگر نه بحث این مسابقه سابقه زیادی داره هر چند این سابقه بیشتر برمیگرده به ملوان و تیم با اصل و نسب دیگری به نام سپیدرود در آن زمانها هرگز شاهد این بی اخلاقیها نبودیم حداکثر چند نفری با هم درگیر میشدند ولی نه به این شکل ناموسی.
دوستان به کامنتهای همین متن توجه کنید چقدر توهین اصل و نسبی دادین؟ حتما اگر کامنتهای دوستان رشتی پاک نمیشد بهتر از این نبود.دوستان آیا از نظر اصل و لهجه و … نزدیکتر از این دو شهر داریم؟ یه کم به خودمون بیاییم فوتبال چه ربطی به غیرت رشتیها داره ؟ دوست عزیزی که گفتی رشتیها در ایران به غیرتشون معروفن کبک نباشیم تهرانیها به همه ما میگن رشتی و اصلا اونها شهر رشت رو نمیشناسن میتونی آمار بگیری. من هرگز به اتحاد در فوتبال اعتقاد ندارم اما توهین به دیگران اونم هم نژادی جای تاسف داره بابا فکر اونهایی که مثل خیلی ها از پدر و مادر از دو شهر هستن فکر کنید.
در خاتمه به امید پیروزی ملوان در این دربی خواهش میکنم در بکار بردن جملات دقت کنیم.

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۱۸:۴۶:

حقیقت همینه رشتی با تعصبی که کل تبعیض ها و توهین هایی که به شهرش رو ول کرده و از تمام اهرم ها برای نابودی ملوان و انزلی بهره میبره اسمش میشه رشتی با تعصب و غیرتش هم شده فحاشی.

گیلانی قدیمی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۱ ۰۱:۱۳:

مرسی ملوانی قدیمی که حرف دل یه رشتی قدیمی رو زدی…و متاسفم بابته توهین هایی که تو کامنتها به هم ریشه هامون کردیم..

مهرداد

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

سلام به همگی دوستان
دست نویسنده مطلب درد نکنه زیبا نوشتی
لطف کن فقط در پایان هر مطلب اسم نویسنده رو هم بنویسید
واقعاً گل گفتی که دارن از حسادت می ترکن

پاسخ

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

درسته اسم تیم ما سه بار عوض شده ولی اسم شهر ما هیچ وقت عوض نشده . شما که اول اسم شهرتون بندر پهلوی بود بعد شدین غازیان حالا هم که شدین انزلی . و ضمنا اینو هم بگم که … …. …. … نیست .
….. ……. ………… ………. ………… …. .

پاسخ

mahshid__anzalichi پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۵۹:

بد نیست اگه تاریخچه انزلی رو بخونی که بدونی بندر پهلوی همون بندر انزلی و غازیان از اول هم غازیان بوده شما برید شهر خودتونو درست کنین که اینقدر دربارش بد نگن
ایران ملوان ایران انزلی

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۱۸:۵۹:

به روایت تاریخ: رشت، ابتدا قصبه ای بود که در میان دو رودخانه گوهررود و سیاهرود قرار داشت و از این جهت نیز قدمت دیرینه دارد. ولی از جهت سابقه شهری، اولین بار حمدا… مستوفی، در قرن هشتم هجری، از این شهر نام برده است. نام قدیمی رشت دارالمرز یا دارالامان بوده که قبل از این دو، به آن بیه می گفته اند.
ضمن اینکه شهرهای تاریخی گیلان هیچکدام از شهرهای انزلی و رشت نیستن و هر دو از یک برهه تاریخی رشد کردن و به خصوص در دوره صفوی مورد توجه واقع شدن. برای مردم رشت هم ارزوی موفقیت داریم. به هر حال هر دو گیلک هستیم و این بازی رو من از چشم عابدینی میبینم.

感覚の-hesi

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

از کى رشتى شده با تعصب ها ها
رشتى ٨ ماهه پول نداشتید ما..ن گرو گذاشتین
بعدشم بندر پهلوى همون بندر انزلى هست ………..!!!!!!!!!!!!!!!
مثل شما ……….. باشیم و تابلو خوبه کله ماهى خور مشنگ. شما که تیم بى اصل و نصب داشتین و دارین پول مردم خورا برید همون … ما رو تو دهنتون قرقره کنید بدبختاى نا… فروش
خدا رو شکر مثل شما چند ……….. نیستیم.
فعلا که ملوان بیشتر رو دمتون گذاشته به خصوص ما انزلى چیا،تازه خودتون رو به زور میخواید به ما بچسبونید
که منطقه آزاد انزلى هم واسه شما نفع داشته باشه،چی از خودتون دارین که افتخار میکنید.

پاسخ

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

نبود چهل سال اسم نگه داشتن هنر هنر این است که ما محبوب گیلان هستیم
اگرچه تازه آمده ایم به لیگ ولی باز هم بالای ملوان هستیم

پاسخ

mahshid__anzalichi پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۵۴:

اگه تو رشتی با تعصب هستی ما هم انزلیچی های با تعصب هستیم شما ها که فوتبال بلد نیستین فقط تنها کاری که بلدین انجام بدین اینه که بیاین تو استادیوم به ملوان فحاشی کنید به ملوانی که چهل و سه سال پول نداشت اما غیرت داشت و لیگ موند شماها چی یه سال میاین لیگ دوباره میرین دسته یک ملوان همیشه سرور تمام تیم هاست چون ملوان تیم سیروس قایقران ، تیم پژمان نوری با غیرته

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

شاید تغییر نام داشتیم شاید همیشه در اج نبودیم ولی با افتخار سه دهه خصوصی هستیم

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۱۸:۴۳:

البته با چشم پوشی از پولهای آقای اختلاصی که برای بخش خصوصی زحمات زیادی کشیدن.

سیامک

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

با سلام و خسته نباشید خدمت نگارنده میخواستم نکته ای رو به دوست عزیز نگارنده یاد آوری کنم که در کدوم بازی رسمی بود که تیم فوتسال بندرانزلی به تیم فوتسال به اصطلاح کلان شهرهمسایه باخته که شما چنان و چنین میفرمایید که فوتسال بندر انزلی یک همیشه مغلوب بوده من که تا جایی که یادم هست در همه ورزشها از بوکس و شنا و قایقرانی و بسکتبال و والیبال تا فوتسال و فوتبال و کاراته و …. رشت در مقابل بندر انزلی یک همیشه مغلوب بود البته در بعضی موارد استثناهایی بود که رشتیها با کمک سایر شهر های ایران و گیلان تیمی ساخته و در مقطعی بندرت تونستن برنده بشن .

پاسخ

AnzaliClub

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

آقای سیامک با تشکر از نظر شما بایدخدمتتان عرض کنیم که سعی کرده ایم در این سایت به دور از تعصب افراطی فعالیت کنیم و در مورد فوتسال شهر رشت با اطلاعات دقیق این مطلب را عنوان کرده ایم، ضمن اینکه هیچگاه در انزلی به ورزش فوتسال آن طور که باید اهمیت داده نشده است.
در پناه حق…

پاسخ

۲۱ اسفند ۱۳۹۰

ابارار ابارار …

پاسخ