انزلی، نگینی بر انگشتری خزر

  • 5 سال پیش
  • بدون ديدگاه

شهرستان بندرانزلی که همچون تابلویی زیبا در دل استان همیشه سرسبز گیلان جلوه‌گری می‌کند، هر ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی از اقصی نقاط کشور و حتی جهان است.

این شهرستان توریستی و دلربا به لحاظ داشتن جاذبه‌های دیدنی و چشم‌اندازهای حیرت‌انگیز از موقعیت گردشگری خاصی در استان و کشور بهره‌مند است.

 ادامه مطلب…

 

بندرانزلی با داشتن طبیعتی زیبا، تالابی دیدنی و کیلومترها ساحل نرم، شن‌زار و چشم‌اندازهای دل انگیز، سالیانه میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی را برای تماشای تالاب منحصر بفرد و استفاده از دریای نیلگون و سواحل آرام آن به این منطقه جذب می‌کند.

 

 

 

 

 

تالاب انزلی به عنوان اکوسیستم آبی – طبیعی بی نظیر که گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند، یکی از جلوه‌های منحصربفرد گردشگری کشور و دنیا محسوب می‌شود. این تالاب در ۴۰ کیلومتری شمال رشت و در جنوب‌غربی شهرستان بندرانزلی و دریای خزر قرار دارد وسعت این تالاب در فصول زمستان و بهار به دلیل افزایش بارندگی به ۱۲۰ کیلومتر مربع می‌رسد و در تابستان و پائیز این میزان به ۸۰ کیلومتر تقلیل می‌یاید.

 

 

 

 

این تالاب به عنوان یک تالاب بین‌المللی، که زیستگاه مناسبی برای آبزیان، پرندگان مهاجر و محل تخم‌ریزی ماهیان به ویژه ماهیان سفید به شمار می‌آید هر ساله به دلیل زیبایی‌های چشمگیر خود پذیرای بسیاری از گردشگران از سراسر جهان است.

 

 

 

 

محل ترنم موزیک ازدیگر جاذبه‌های گردشگری بندرانزلی است که در سال ۱۳۱۱ شمسی به همت شهرداری و از سوی مهندسی آلمانی ساخته شد، مساحت کلی این بنا ۷۶ مترمربع است. دراین محل زمانی دسته موزیک ۳۰ نفری و۳۸ نفری پرورشگاه شهرداری با نظم و ترتیب خاص همچون نظامیان و با لباس‌های یک رنگ و زیبا در آنجا مترنم بود.

 

 

 

 

این بنای زیبا ازسال ۱۳۶۰ محلی برای مبارزه با گرانفروشان شد تا اینکه در سال ۱۳۶۶ شمسی شهردار وقت دوباره به ترمیم این محل پرداخت و به صورت اولیه درآورد و خود نام آن را “حافظیه” گذارد زیرا درست شبیه حافظیه شیراز است.

 

 

 

 

 

ساختمان حافظیه شیراز که شبیه محل ترنم موزیک انزلی ولی بزرگتر است، از سال ۱۳۱۳ شروع شده و در سال ۱۳۱۶ پایان یافته است.

 

 

مناره انزلی از جاذبه‌های مهم دیگر گردشگری بندر انزلی است و سالانه مسافران بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند. طبق نوشته‌ها در کتب تاریخی و سفرنامه‌ها، خسروخان گرجی حاکم گیلان آن را در سال ۱۲۳۰ هجری قمری برابر ۱۸۱۵ میلادی و ۱۱۹۴ شمسی از آجر بنا کرده است.

 

 

 

 

 

هدف از ایجاد این بنا، دیده‌بانی از دریا والبته به منزله فانوس دریایی بوده تا دریا نوردان شب هنگام ساحل را با مشاهده روشنایی در بالای مناره، شناسایی کرده و شناور خود را به داخل کانال برسانند، روی این اصل چراغی بر فراز آن روشن و نگهبانی در آنجا به کشیک دادن می ایستاد.

 

 

 

 

 

درسال ۱۳۰۷ – ۱۳۰۸ شمسی پس از مرمت این برج، ساعت چهار سویی که به قیمت ۱۱۹ هزار و ۹۸۰ ریال از کشور آلمان خریداری شده بود بر بالای آن نصب شد. ارتفاع مناره ۲۸ متر و تا بالکن ۲۰ متر است، مساحت زیر بنا ۵۰ متر مربع بوده که تا بالا با شیب بسیار کم قطر آن کمتر می‌شود، پی مناره نیز ۱۰ تا ۱۵ متر است.

 

 

 

 

بلوار انزلی که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان محسوب می‌شود، این بلوار ۳۵ هزار مترمربع وسعت دارد و به دلیل قرار گرفتن در ساحل دریا، از سه طرف نیز مشرف به رودخانه است و دو موج‌شکن را از سمت شمال در روبرو دارد که به صورت دروازه‌ای با ابهت، آغوش پر مهر خود را به روی همه تماشاگران طبیعت گشوده است.

 

 

 

 

 

کاخ انزلی از جلوه‌های باشکوه گردشگری این شهرستان است و درمیان پشته و بین دو پل انزلی وغازیان در محوطه وسیعی واقع شده است، قبل از ساخت آن در جایش کاخ زیبا و با شکوه ” خوشتاریا ” قرار داشت که وقتی هنوز روشنایی برق در ایران وجود نداشت شبها غرق در نور بود. این بنا در سال ۱۳۰۷ شمسی آتش گرفت و سوخت، بنای کاخ میان پشته از سال ۱۳۰۸ شمسی به دستور رضاشاه آغاز شد و پس از دو سال در سال ۱۳۱۰ به پایان رسید.

 

 

 

 

 

 

 

 

از کارهای هنری این ساختمان پله‌ای است که طبقات سه گانه را به هم وصل می‌کند به طوری که اگر شخصی در شیروانی ساختمان باشد طوری پله‌ها بدون پایه جاگذاری شده است که در آن واحد کف زیرین را خواهد دید.

 

 

 

 

مساحت زیربنای این کاخ هزار و ۱۶۸ متر مربع است، بدنه ساختمان دو جداره و از بلوک سیمانی ساخته شده و دارای ۱۱ اتاق و یک سالن پذیرایی با چهار سرویس حمام و دستشویی است، داخل اتاقها به طرز زیبایی گچ‌بری شده و لوستر بزرگ شش شاخه‌ای کریستال با زنجیری در سرسرای کاخ آویزان است.

 

 

 

 

 

از سال ۱۳۶۷ نیروی دریایی پس از تعمیرات اساسی، کاخ را به موزه نظامی تبدیل و انواع سلاحهای گرم و سرد را از زمان صفویه تاکنون در قفسه‌های مخصوص جاسازی کرد و در معرض دید عموم قرار داده است که یکی از نقاط دیدنی و خاطره‌انگیز بندر انزلی است. بازدید از این موزه نظامی برای عموم آزاد است.

 

 

 

 

 

موج شکن‌ها که از شاهکارهای معماری در نوع خود بوده از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان بندرانزلی است، قرارداد ساخت این بنای عظیم در سال ۱۳۱۳ هجری قمری برابر ۱۲۷۴ شمسی بین دولت ایران و روسیه منعقد شد، طول موج‌شکن غازیان ۷۵۰ متر و موج‌شکن انزلی ۵۲۰ متر است و کار ساختمان آن در سال ۱۲۹۳ شمسی پایان یافت.

 

 

 

بدون شک بندر انزلی با چشم‌اندازهای زیبا و دل‌انگیز و با طبیعتی بکر و منحصر به فرد از قبیل ساحل، دریا، تالاب وغیره جلوه خاصی به این منطقه بخشیده است. بنابراین این شهرستان که از مقاصد مهم گردشگری در کشور و حتی دنیاست باید زیرساختهای مناسب از قبیل هتل، متل، مهمانپذیر، سکوهای نشیمن، سرویس‌های بهداشتی، محل نصب چادر و سایر امکانات را برنامه‌ریزی کرده تا گردشگران ضمن تفریح و تفرج با کوله‌باری از خاطرات خوش به شهر و دیار خود باز گردند.

منبع: ایسنا

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *