IM_8089

به گزارش اختصاصی انزلی کلاب، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان بندرانزلی در مصاحبه با انزلی کلاب در رابطه با تعداد هیأت های عزاداری اظهار کرد: در محرم ۹۳، ۸۵ هیئت عزاداری که بیش از ۴۰عدد از آنان دارای مجوز مدت دار هستند مشغول به فعالیت اند که به سه دسته ثابت (هیئت های سنتی در مساجد)، سیار (دارای مکان موقت) و متغیر (دارای مکان موقت اما فعال در طول سال)  تقسیم بندی می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین کریم عاشوری به برنامه های سازمان تبلیغات اسلامی انزلی در ماه محرم اشاره کرد و افزود: پیش از محرم چندین جلسه با موضوعیت فرهنگی، رصد های اجتماعی سیاسی و جلوگیری از هنجارهای پییش بینی شده با مسئولین شهری و روحانیون برگزار شده است و همچنین معرفی بعضی از هیئت ها به عالم دینی و مبلغ روحانی جهت ارائه راهکارهای اجرایی و ارتقای سطح معلومات مذهبی از دیگر اقدامات سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان بندرانزلی بوده است.

وی در ادامه به جلسه خود و امام جمعه شهرستان با هیئت امنای مساجد و مسئولین هیئت های مذهبی در مصلی اشاره و تصریح کرد: در جلسه مذکور امام جمعه محترم بر اقامه به موقع نماز در ظهر عاشورا و رعایت عفاف و حجاب تاکید داشتند و همچین متذکر شدند که هیئت های مذهبی از هرگونه مردم آزاری و سلب آسایش مردم خوداری کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان بندرانزلی با بیان اینکه مصوب شده است تبلیغات هیئت های مذهبی به طور یکپارچه باشد اضافه کرد: با کمک شهرداری سعی کردیم با یکپارچه کردن تبلیغات و عوض کردن چهره شهر، شهر را برای ماه محرم و روزعاشورا آماده کنیم.

کریم عاشوری که جلسات مذکور را مفید و موثر می‌دانست در خصوص بعضی از مصوبات جلسات گفت: مصوب شده است که نیروی انتظامی امنیت مراسم را تامین کند و مقرر گردیده آرایشگاه ها در دو روز قبل، روز عاشورا و دو روز بعد از عاشورا تعطیل باشند و و مصوبه دیگر نیز مربوط به هیئت های مذهبی و دسته های عزاداری در روز عاشوراست که هنگام اذان ظهر هیچ هیئتی اجازه ورود به گلزار شهدا را ندارد و تمامی این تصمیمات به منظور تسهیل در امر نماز ظهر عاشورا مصوب شده است.

وی در ادامه با اشاره به هیئت هایی که شاکی خصوصی دارند تاکید کرد: جمعی از هئیت ها شاکیان خصوصی داشتند و ما نیز سعی کردیم با گرفتن تعهد از مسئولان هیئت ها و ارائه توجیهات لازم مانع بروز این اتفاقات و مردم آزاری ها شویم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان بندرانزلی توصیه ای برای مسئولان هیئت ها داشت و خاطر نشان کرد: همانطور که یکی از درس های بزرگ عاشورا صبر و تحمل است همدیگر را در این ایام تحمل کنند، فلذا در تقدم و یا تاخر مسیر هیئت به یکدیگر احترام بگذارند و توصیه دیگر ما این است که صبح عاشورا به موقع حرکت کنند تا مزاحم نمازگذاران و عزاداران در روز عاشورا نشوند.

کریم عاشوری در پایان مصاحبه خود با بیان اینکه عاشورای حسین بزرگترین شور را به حوانان می دهد اذعان داشت: جوانان تغییر و حادثه را دوست دارند و تجربه را زیاد تحمل نمی‌کنند و به همین دلیل است که عاشورا جوانان را به شور می آورد اما باید به این موضوع توجه داشته باشند که گناه، معصیت و چپاول بود که مصیبت امام حسین را پدید آورد و من فقط از جوانان می خواهم در کنار این شور و هیاهو به تمامی این موضوعات فکر کنند.

خبرنگار : علیرضا بابایی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

علیرضا

علیرضا

۴ آبان ۱۳۹۳

مصاحبه‌ی شبکه‌ی ژاپنی NHK با حاج کریم عاشوری
http://www.aparat.com/v/709C1

پاسخ