به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، امروز پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ مسابقه اتومبیلرانی در منطقه آزاد انزلی برگزار شد که با برگزاری این مسابقه بار دیگر چراغ نبود پیست اتومبیلرانی در گیلان به ویژه منطقه آزاد و شهرستان بندرانزلی روشن شد و داغ دل جوانان منتظر حضور در مکانی استاندارد برای مسابقات تازه شد.

مسابقه اتومبیلرانی در کلاس آزاد در یک روز به همت منطقه آزاد انزلی و همکاری هیئت اتومبیلرانی وموتورسواری استان در جاده بلوار حسن رود منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

از مسئولان هم میتوان به نایب رئیس اتومبیلرانی کشور،معاون توسعه امور ورزش و جوانان،فرمانده نیروی دریایی شهرستان،فرماندهی انتظامی منطقه آزاد انزلی مدیریت منطقه آزاد انزلی و… اشاره نمود.

مسابقه که بالغ بر ۷۰ نفر شرکت کننده داشت و تعداد زیادی هم تماشاچی که بیشتر آنها را پسران جوان و پر انرژی انزلیچی و گیلانی تشکیل داده بودند در فضایی نه چندان ایمن برگزار شد.

طول مسیری که برای این مسابقه تعیین شده، ۴۰۰ متر بود و خودروهای هر کدام در دو باند این مسیر با هم به رقابت پرداختند.

برگزاری مسابقه اتومبیلرانی موجب تخلیه هیجانات جوانان می شود که متاسفانه تعدادی از علاقمندان به این رشته ورزشی در این مسابقه شرکت کرده بودند به دلایلی هم چون نداشتن ایمنی در خودروها و استاندارد لازم از دور مسابقه حذف شدند.

لازم به ذکر است که در رابطه با عدم جلوگیری تجمع شرکت کنندگان در ابتدای مسیر و ناامن بودن آن،از حضور تماشاگران در خط پایان به دلیل غیرقابل کنترل بودن خودروها ممانعت به عمل آمد ولی در خط استارت این امر زیاد مشکلی ایجاد نکرد.
آنچه در این مسابقه بار دیگر خلاء وجود آن نمایان شد پیست اتومبیلرانی وموتورسواری در منطقه آزاد و شهرستان بندرانزلی بود که نبود مکانی استاندارد برای برگزاری اینگونه مسابقات منجر شده کمتر شاهد برگزاری مسابقه ای هیجانی و جذاب برای نسل جوان باشیم.

برگزاری این مسابقه از کمترین استانداردهای ایمنی برخوردار بود یا می شود گفت اصلا برخوردار نبود ماشین ها اکثرا خیابانی بودند و به جای اینکه ویژه مسابقات باشند و رانندگان این اتومبیل ها نیز فاقد زانوبند، آرنج بند و کلاه و دستکش و حتی لباس ورزشی بودند.

تنها وجه تمایز برگزاری این مسابقه با کورس گذاشتن های خیابانی،داشتن مجوز قانونی و برگزاری آن توسط پلیس راهور و هیئت اتومبیلرانی استان گیلان بود نه چیز دیگری.

مسابقه با تمام کمبودها و نبود شرایط استاندارد خوشبختانه بدون هیچ اتفاق و حادثه ناخوشایندی برگزار شد و جوانان برای لحظاتی هیجانات خود را تخلیه کردند.
یکی از شرکت کنندگان در این مسابقه به خبرنگاران گفت: درصورتی که پیست اتومبیلرانی داشتیم علاوه بر ایجاد شور و نشاط در جوانان شاهد کاهش تخلفات رانندگی هم بودیم و اگر پیست داشتیم نه اقدام خلاف قانونی از لحاظ رانندگی و هم نه مزاحمتی برای مردم ایجاد می شد.

یکی از تماشاگران دوستدار اتومبیلرانی خاطرنشان نمود: آنچه ما جوانان از مسئولین انتظار داریم ایجاد مکان های برگزاری مسابقات هیجان انگیز و پرطرفدار هم چون اتومبیلرانی وموتور سواری است ولی حیف که دوران جوانی ما دارد سپری می شود و همچنان محروم از این امکانات هستیم.ابتدای خط این مسابقه مملو از تماشاگرانی است که توجهی هم به اخطارهای برگزارکنندگان مسابقه در خصوص رعایت فاصله را نمی کنند و البته این امرهم بدون دلیل نیست.
تماشاگران در صورت رعایت فاصله با خط ابتدایی مسابقه امکان دید کافی را ندارند مجبوربه حضور در مسیر خط شروع هستند.

از حواشی خطر ناک این مسابقه:یک سمت جاده برگزاری این مسابقه نرده هایی نصب شده بود که با این وجود تماشاگران نرده ها را دور زده و جلوی آن ایستاده بودند تا بهتر روند برگزاری مسابقه را مشاهده کنند و همچنین عدم دعوت واطلاع از برگزاری این مسابقه گلایه اکثر شرکت کنندگان و تماشاگران مسابقه هیجان انگیز بود
با این شرایط خطرناک می بایست شرکت کنندگان در این مسابقه ابتدا از طریق باشگاه اتومبیلرانی تست می شدند و سپس در این مسابقه شرکت می نمودند.
مسابقه به طور رسمی پایان یافت وبه محض ترک این مسیر توسط نیروهای انتظامی، مسابقه ای غیر رسمی دریو(حرکات نماییشی) در جای دیگر میان جوانان شکل گرفت.

گزارش و عکس: آیدین نما

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *