۷۰ درصد صیادان گیلانی بیمه هستند

  • 4 سال پیش
  • بدون ديدگاه

13930418000334_PhotoA

اسحاق شعبانی با تاکید بر اینکه امکان تمدید دوباره زمان صید ممکن نیست، تصریح کرد: در مدت مذکور ۲ هزار و ۵۳۰ تن ماهی استخوانی در گیلان صید شد که هفت درصد کاهش داشته است و با تمدید زمان صید ممکن است این کمبود جبران شود.

مدیر کل شیلات گیلان دلیل کاهش صید ماهیان استخوانی را شرایط نامساعد جوی عنوان کرد و افزود: هنوز نیز هوا سرد بوده و شرایط جوی در افزایش صید تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه گیلان اکنون ۵۱ تعاونی پره صید با ۴ هزار نفر عضو دارد، افزود: در مجموع تاکنون ۹ تعاونی پره صیادی تعدیل شده که تعدیل پنج تعاونی توسط شیلات بوده است.

شعبانی تعدیل تعاونی‌ها را جزو الزامات دانست و خاطرنشان کرد: ۱۴ تعاونی پره صیادی نیز غیراقتصادی و غیرفعال است.

وی با بیان اینکه دولت برای تعدیل تعاونی‌ها حدود ۶۲ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته بود، یادآور شد: از این مبلغ تنها ۱۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده که ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به گیلان دادند و با آن پنج تعاونی تعدیل شد.

مدیر کل شیلات گیلان وضعیت صیادان در تعاونی‌های تعدیل و تعطیل شده را پراکنده خواند و گفت: صیادان به کارهای دیگر مشغول هستند و در صورت تخصیص اعتبار اختصاص، پول این صیادان پرداخت می‌شود.

وی یکی از مشکلات جامعه صیادی را بیمه آنها دانست و خاطرنشان کرد: از تعداد چهار هزار صیاد گیلانی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد صیادان بیمه خویش‌فرما هستند و بقیه بیمه نیستند و پرداخت حق بیمه برای آنها سخت است.

شعبانی با اشاره به اینکه تعرفه بیمه قبلاً ۱۷۰ هزار تومان بود که بعد به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است، تصریح کرد: قرار شد ۱۷ درصد پرداخت حق بیمه سهم صیادان باشد و ۱۰ درصد را دولت بپردازد که این امر محقق نشده است.

وی تکثیر و بازسازی را از وظایف شیلات گیلان عنوان کرد و متذکر شد: هر ساله باید برای پایداری شغل صیادی عملیات تکثیر و بازسازی انجام شود و به همین منظور سالانه ۱۵۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید در دریا رهاسازی می‌شود.

این مسئول رهاسازی سالانه ۲ میلیون بچه ماهی خاویاری را از دیگر اقدام‌ها در راستای پایداری صیادی و جلوگیری از انقراض این گونه ماهیان در آب‌های داخلی ذکر کرد.

 

منبع : فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *