هفتاد درصد گیلان به نام دولت است

  • 4 سال پیش
  • بدون ديدگاه

تغییر کاربری زمینهای کشاورزی3

گیلان استانی خوش آب و هوا‌ست که طبیعت زیبای دارد و به همین دلیل هر ساله گردشگران زیادی به این استان سفر می‌کنند و گاهی هم این فکر می‌افتند که خانه‌ای دوم برای خود در گیلان دست و پا کنند و در ایام نوروز و یا دیگر ایام تعطیل سال روزهای توام با آرامش را در آن سپری کنند و به همین دلیل ضمن گردش در استان از چند فروشنده زمین قیمت‌ها را جویا می‌شوند، غافل از اینکه از ۷۰ درصد مساحت استان گیلان متعلق به منابع طبیعی بوده و دارای سند مالکیت بنام دولت جمهوری اسلامی ایران است و مساحت کمی از زمین‌های موجود در مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد. زمین‌های کشاورزی گیلان از جمله شالیزارها که جزء اموال کشاورزان محسوب می‌شوند، به هیچ وجه قابل تغییر کاربری نیست و مسئولین استان اجازه نمی‌دهند که حتی در یک وجب از این مزارع برنج ساخت و سازی صورت بگیرد.

علیرضا شعبان نژاد رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان  با بیان اینکه در ایام نوروز گشت زنی‌ها برای حفاظت از اراضی شالیزاری گیلان تشدید یافته بود، گفت: این نظارت‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

امکان تغییر کاربری در یک وجب شالیزار وجود ندارد

شعبان نژاد اضافه کرد: امکان تغییر کاربری شالیزارها حتی به تولید سایر محصولات کشاورزی ممنوع است، چه برسد به اینکه کسی در آنها ساخت و ساز کند.

وی تاکید کرد: فروش اراضی کشاروزی، فدا کردن منافع آتی بر منافع آنی است و در شالیزارهای گیلان فقط باید تولید برنج و کشت دوم سایر محصولات کشاورزی انجام شود.

کلاهبرداران در کمین مسافران ناآگاه

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: مشاهده می‌شود عده‌ای سودجو از نا‌آگاهی مسافران بهره برده و با ارایه اراضی ملی و منابع طبیعی به عنوان زمین‌های مناسب جهت ویلا‌سازی با قیمت‌های کاذب و نازل اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

با خاطیان خرید و فروش اراضی ملی برخورد قاطع خواهد شد

سهیل توکلی اضافه کرد: خرید و فروش اراضی ملی به طور کل ممنوع بوده و هر گونه اقدام در این زمینه تخلف محسوب شده و با خاطیان به شدت برخورد خواهد شد. وی ادامه داد: برخی از نقاط استان گیلان بر اساس قوانین و مقررات اراضی شخصی افراد یا مستثنیات است که امکان خرید و فروش دارند، اما برای نقل و انتقال این زمین‌ها نیز بایستی ابتدا استعلام لازم از ادارات منابع طبیعی و آبخیز‌داری اخذ شده و وجود برگه استعلام به عنوان یکی از ‌مدارک معامله حتمی بوده و نبود آن موجب ابطال است.

۷۰درصد مساحت گیلان بنام دولت جمهوری اسلامی ایران است

توکلی با اشاره به وسعت عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی در گیلان گفت: بیش از ۷۰ درصد مساحت استان گیلان متعلق به منابع طبیعی بوده و دارای سند مالکیت بنام دولت جمهوری اسلامی ایران است و مساحت کمی از زمین‌های موجود در مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد، لذا انجام هرگونه معامله زمین در مناطق روستایی اعم از کوهستانی یا ساحلی‌، حاشیه شهرها و به خصوص نقاط جنگلی و مرتعی این استان باید با رعایت حقوق دولت و ملت انجام گیرد تا خریدار مغبون نشده و با معامله زمین غیرشخصی متضرر نشوند.

سال گذشته ۶۵۰ مورد اراضی ملی رفع تصرف شد

معاون حفاظت و امور اراضی به برخورد قاطع حافظان انفال الهی با پدیده زمین خواری اشاره کرد و گفت‌: در طی سال گذشته ۶۵۰ مورد اراضی ملی که به روش‌های مختلف به تصرف افراد در آمده بود، بر اساس تبصره یک ماده ۵۵ قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع توسط نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی رفع تصرف شده و متخلفان نیز برای اعمال قانون با تشکیل پرونده به مراجع قضایی دلالت داده شدند. ‌توکلی تاکید کرد: خط ارتباطی شبانه روزی ۱۵۰۴ آماده دریافت گزارش مردم طبیعت دوست بوده تا صورت مشاهده هر گونه تخریب‌، تصرف و تجاوز به مناطق جنگلی و مرتعی گیلان یا مشاهده حریق‌های احتمالی در سطح اراضی ملی و منابع طبیعی مراتب را به یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان اعلام کنند. ‌

 

منبع : ایسنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *