ccc-keyhan-hashemnia

استاندار گیلان از قابلیت بهره برداری اقتصادی ۶۸ درصد مواد معدنی تالاب بین المللی انزلی بطور مستقیم خبر داد و گفت: از این ثروت عظیم باید در راستای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان بهره گیری اصولی شود.

کیهان هاشم نیا در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در حال حاضر یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون متر مکعب رسوبات در این تالاب انباشته شده است.

وی همچنین به بهره برداری فلزات سنگین و استراتژیک در تالاب انزلی اشاره کرد و اظهارداشت: از این ظرفیت ها باید برای توسعه اشتغال و رونق اقتصادی استان بیشتر بهره مند شد.

استاندار گیلان از انباشت ۷۵۰ هزار متر مکعب رسوبات در پشت سد سفید رود خبر داد و گفت: از این رسوبات می توان بعنوان ماده خام در صنعت آجر، کاشی و سفال استفاده کرد.

وی در ادامه با اعلام اینکه ۱۰۰ هزار معدن شناسایی شده اما رها و بلا استفاده در استان وجود دارد که باید فعال شود، افزود: بهره گیری از منابع طبیعی و به ویژه منابع اقتصادی برای ادامه زندگی بشر در کره خاکی زمین از مسائل بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود.

هاشم نیا عنوان کرد: بخش معدن و صنایع معدنی در بسیاری از کشورها از جمله مهمترین مسیرها در رسیدن به توسعه پایدار بوده است.

وی همچنین استفاده بهینه از نهاده ‌های تولید را یکی از مولفه ‌های دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی دانست و اظهارداشت: منابع طبیعی و خدادادی همچون منابع معدنی به عنوان یکی از نهاده‌های مهم تولید محسوب می شود.

استاندار گیلان گفت: هم اکنون در بسیاری از کشورها که از منابع معدنی حائز اهمیتی برخوردار هستند، معدن و مواد مختلف معدنی به دلیل داشتن مزیت بالای اقتصادی به عنوان یکی از محورهای توسعه اقتصادی مطرح است.

وی یادآورشد: توجه به فاکتورهای تاثیرگذار بر پیشرفت بخش معدن و افزایش سهم بخش معدن در توسعه کشور می‌تواند برنامه‌ریزی برای حرکت به سمت استفاده بهینه از منابع معدنی برای رسیدن به توسعه پایدار را منسجم‌تر سازد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۶ تیر ۱۳۹۲

اگر این رسوبات حاصل از فاضلابهای خانگی و شهری و صنعتی و شاید هم بیمارستانی اینقدر با ارزش هستند و ارزش اقتصادی دارند اصلا این چه کاری است که تالاب انزلی را که اکنون به تمام معنا به مرداب تبدیل شده و در حال احتضار است لایروبی کنیم؟و این ثروت استراتژیک را هدر بدهیم؟ بهتر است صبر کنیم تا بیشتر و بیشتر انباشته شود و بعدها به قیمت بهتری بفروشیم شاید هزینه ساخت دروازه دیگری برای انزلی جور شود.

پاسخ