علی نوبخت حقیقی روز شنبه در مراسم افتتاح دوره های تخصصی مربوط به پیوند اعضا در رشت با اشاره به آمار بالای مرگ و میر جاده ای در ایران افزود: پنج تا هشت هزار مورد از مرگ و میرهای جاده ای در کشور، مرگ مغزی هستند که حداقل سه هزار نفر از این تعداد شرایط اهدای عضو را دارند.
وی اظهار داشت: مسئله پیوند اعضا به عنوان پیشرفته ترین و آخرین راه درمانی برای نجات جان بیمار است که سابقه بیش از نیم قرن در جهان دارد.
وی با بیان این که اولین پیوند کلیه در ایران در سال ۱۳۴۷ در شیراز انجام گرفت، خاطر نشان کرد: در مجموع یکصد مورد اهدای عضو قبل از انقلاب اسلامی در کشور انجام شده است.
نوبخت یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، با تحریم ها و جنگ تحمیلی وقفه ای در رابطه با پیوند اعضا ایجاد شد اما مجددا این کار خداپسندانه دوباره در ایران راه افتاد و اولین مورد نیز در بیمارستان مصطفی خمینی تهران انجام شد.
وی با بیان این که پیوند اعضا از فرد دچار مرگ مغزی به فرد نیازمند مسئله پیچیده فقهی، علمی و اجتماعی است، بیان داشت: مسایل فقهی در این رابطه به برکت علما سریع مرتفع شد.
رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان خاطرنشان کرد: در این رابطه نیازمند مصوبه ای از مجلس بودیم که بعد از دو بار رد کردن در مجلس ، در نهایت تصویب و در سال ۷۹ نیز در شورای نگهبان مصوب شد و به صورت قانون درآمد.
وی با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی در رابطه به اهدای عضو و پیشرفت های خوب در این رابطه تصریح کرد: پیوند عضو نیز کاری تیمی و صددرصد علمی و اجتماعی است.

* رضایت به اهدا عضو در ایران به ۷۰ درصد رسید
دبیر انجمن اهدای عضو ایرانیان نیز در این مراسم، با تشریح وضعیت اهدای عضو و رضایت خانواده ها در ایران گفت: آمار رضایت به اهدای عضو در سال ۸۴ ، پنج درصد بود اما در زمان حاضر به ۷۰ درصد رسیده است.
علی قبادی با بیان این که حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در کشور کارت اهدای عضو دارند، افزود: هر فرد دچار مرگ مغزی با اهدای عضو ، می تواند جان یک تا هشت فرد نیازمند را از مرگ نجات دهد.
وی با تاکید بر این که اهدای عضو یک مسئله فردی نیست، اظهار کرد: همه باید در این رابطه نقش داشته باشند به طوری که تشکیل کمیته مشورتی یک نیاز است تا همه دست به دست هم معضل حاکمیتی را حل کنند.
قبادی خانواده ها، جامعه پزشکی ، مسئولان، خیرین و نام آوران را از جمله عناصر مهم در پیوند اعضا نام برد و خاطر نشان کرد: انجام کار مهم اهدا و پیوند عضو به همکاری همه از خانواده ها گرفته تا خیرین بستگی دارد.
دبیر انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به ضرورت توجه به مقوله پژوهش در بخش پیوند اعضا یادآور شد: بایستی پژوهش هایی در رابطه با وضعیت بیمار بعد از پیوند نیز انجام گیرد که این مهم دورنما را نشان می دهد.
وی به اجرای طرح شبکه فراهم آوری و پیوند اعضای کشور به عنوان طرح های نوین اشاره و تصریح کرد: وزیر بهداشت دستور اجرای این طرح را داد که در اجرای آن ۹ مرکز جامع فراهم آوری در کشور ایجاد می شود که گیلان نیز یکی از آنهاست.
وی با تاکید بر راه اندازی شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان در گیلان ، پیشنهاد کرد تا کمیته مشورتی پیوند اعضای استان شامل رئیس دانشگاه علوم پزشکی، استاندار، فرماندار، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، صدا و سیما، روسای مراکز پیوند اعضا و … تشکیل شود.
در مراسم افتتاح دوره های تخصصی مربوط به پیوند اعضا ، جمعی از پزشکان و متخصصان پیوند عضو استان گیلان حضور داشتند. / ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *