index

 

رییس شبکه بهداشت و درمان بندرانزلی گفت : نتیجه طرح غربالگری دیابت در مناطق روستایی نشان دهنده خطر ابتلا به دیابت در بین ۶۰ درصد جمعیت شهرستان است.
دکتر عارف عابدین نجفی در همایش هفته سلامت اظهار کرد : در این طرح از هفت هزار و ۳۸۷ نفر جمعیت بالای ۳۰ سال ، چهار هزار و ۴۶۷ نفر یعنی ۶۰ درصد در معرض خطر دیابت قرار داشتند.
وی افزود : از ۱۲ هزار و ۶۶۷ نفر جمعیت روستایی بالای ۳۰ سال شهرستان ۶۰۸ زن و ۲۱۷ مرد مبتلا به دیابت هستند.
وی با اشاره به این که امروزه بیماریهای غیر واگیر از جمله دیابت، فشار خون و بیماریهای قلب و عروق در دنیا موجب انواع آسیب های جسمی وروحی و اقتصادی و مرگ میر افراد می شود نسبت به افزایش تعداد افراد مبتلا به فشار خون ، چربی خون و چاقی در بین جمعیت شهرستان هشدار داد.
دکتر نجفی هشدار داد : وجود مقدار فراوان قند در خون در بلندمدت می‌تواند باعث حمله قلبی،سکته مغزی، آسیب های عصبی،نارسایی کلیوی،ناتوانی جنسی و عفونتهای منجر به قطع عضو شود.
رییس شبکه بهداشت و درمان انزلی با اشاره به رتبه بالاتر جمعیت گیلان نسبت به میانگین کشوری در ابتلا به بیماری قند ، فشار خون و کلسترول خاطرنشان کرد: یک رژیم غذایی سالم مصرف میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار،۳۰ دقیقه ورزش روزانه پنج روز در هفته، کنترل قند خون ، کلسترول و فشار از جمله راههای حفظ سلامت است .
دکتر نجفی همچنین کنترل و برخورد مناسب با فشارهای عصبی را برای سلامت آحاد جامعه ضروری خواند.
وی همچنین با اشاره به استفاده از پنج دستگاه دوچرخه برای انجام امور اداری شبکه بهداشت شهرستان گفت: این امر علاوه بر افزایش فعالیت بدنی ورزش در کارکنان میتواند سهم هرچند کوچکی در جهت جلوگیری از آلودگی هوا و در نتیجه سلامتی آحاد جامعه در بر داشته باشد.
رییس شبکه بهداشت ابراز امیدواری کرد این موضوع بتواند شروع خوبی در نهادینه کردن ورزش در ادارات شهرستان باشد.
امام جمعه شهرستان انزلی نیز در این مراسم حفظ سلامت را به عنوان یک ودیعه الهی از واجبات خواند .
حجت الاسلام سید عبدالجواد شمس الدین اظهار کرد : هر چیزی که برای بدن مضر باشد همچون شرب خمر شرعا مجاز نیست مصرف شود.
وی خاطرنشان کرد : در اسلام به کم خوری برای حفظ سلامت تاکید شده است .
امام جمعه انزلی متذکر شد: ورزش نیز باید سلامت و آرامش بیاورد نه این که موجب بیماری شود.
وی هشدار داد : باید توجه شود ورزشهایی که تبلیغ می کنید پول تزریق می کنید چه عواقبی خواهد داشت.
حجت الاسلام شمس الدین توکل و ذکر خداوند را موجب آرامش روحی و سلامت روح و جسم انسان عنوان کرد.
با اشاره به این که در رسانه رسمی کشور تبلیغ مواد مضر برای سلامتی می شود گفت : این طور نمی شود که یکی بیماری تولید کند و بعد یکی درمان کند .
امام جمعه انزلی خاطرنشان کرد، مسئولان و متولیان امر باید دست به دست هم دهند آسیب ها را که عموما نیز معلوم است با همکاری هم برطرف و امور را اصلاح کنند.
در این همایش از تعدادی از تلاشگران عرصه سلامت و چند تن از بهورزان و کارکنان بازنشسته شبکه بهداشت و درمان شهرستان تجلیل بعمل آمد .
شبکه بهداشت و درمان بندرانزلی با سه مرکز سلامت جامعه شهری ، دو مرکزسلامت جامعه شهری روستایی، سه مرکزسلامت جامعه روستایی، چهار پایگاه سلامت و یک بیمارستان آموزشی و درمانی به ۱۴۲ هزار و ۳۶۹ نفر جمعیت شهرستان درقالب برنامه های بهداشت خانواده ، مبارزه بابیماری ها ،واکسیناسیون ،بهداشت روان ،بهداشت محیط وحرفه ای ،بهداشت مدارس ،نظارت بر مواد غذایی ،نظارت بر درمان ،بهداشت دهان و دندان انواع خدمات بهداشتی و درمانی خدمات ارائه می دهد./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

علیرضا اسدی

۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

تشویق مردم به ورزشهای همگانی از جمله توسعه زیر ساخت های استفاده مردم از دوچرخه امر است که در بهبود شرایط به همه کمک میکند

پاسخ