photo_2015-11-21_09-09-04 تقویم تاریخ ملوان بندرانرلی:

۴۳ سال قبل در چنین روزی پنج شنبه ۱۳۵۱/۹/۲و درجریان مسابقات فوتبال منطقه ای کشور، انتخابی نخستین دوره لیک باشگاهی کشور موسوم به جام تخت جمشید، ملوان بندرانزلی در دیدارهای گروه خودش که علاوه بر ملوان، تیمهای تراکتورساری تبریز، پرسپولیس اصفهان و تاج اهواز نیز حضور داشتند به مصاف پرسپولیس اصفهان رفت. ملوان بندرانزلی ۶ گلها: علی نیاکانی ۳ و۷۰، غفورجهانی ۱۹ و ۸۲ و نصرت ایراندوست ۶۲و۸۰ – پرسپولیس اصفهان ۱٫

در مجله کیهان ورزشی مورخه ۱۱ آذر ۵۱ درباره ملوان چنین می خوانیم: ملوان با برخورداری از اندامهای کشیده، صاحب همه توپهای هوایی بود و عجیب آنکه فوتبال را به گونه ای دیگر و تنها برای فوتبال بازی می کرد. گسترش بازی، پاسهای بلند، شوتهای سنگین، یک و دوهای عالی مهاجمان خصوصیات بازی این تیم زیبا بود همچنین در مجله کیهان ورزشی مورخه ۲۵ آذر ۱۳۵۱ درباره ملوان و دیدارهای یاد شده چنین تیتری به چشم می خورد: ملوان بندرپهلوی برای شمال ایران غرور آورد… و ملوان خروشان چون آبهای شمال… ملوان تیمی بود که آن را مثال زیبای فوتبال شمال شناختیم… برای بهتر شناختن این تیم باید بر ویژگی های آب و هوایی و خصوصیات بدنی و مکتبی که فوتبال شمال از آن متاثر است نگاهی داشت… من در چهره ملوان انعکاس کار نفتیانیک باکو را دیدم.در ساقهای جهانی و اسپندار حرکات بازیکنانی چون باشینوفسکی را مشاهده کردم.میانگین قدی این تیم مرا تحت تاثیر قرار داد و کارهای دیکته شده هافبکهای این تیم مرا به یاد هافبکهای اسپارتاک مسکو انداخت… همراه ملوان فوتبال سختی را دیدم که با فوتبال خشن بیگانه بود و چهره بازیکنان محجوبی را در تیم خواندم که چقدر بی تفاوت از خطاهای عمد حریف می گذشتند یاد باد آن روزگاران یاد باد.

 تقویم تاریخ ورزش بندر انزلی:

۶۵ سال قبل و دوم آذر ۱۳۲۹، ضیافتی به افتخار قهرمانان راگبی بندر انزلی…..تیم راگبی بندر انزلی مرکب از ۲۰نفر ورزشکاران باشگاه گیو به سرپرستی آقای وکیل منفرد قهرمان دومیدانی استقامت کشور و موسس باشگاه مزبور به تهران آمده بودند. در چند مسابقه که تاکنون بین تیمهای انگلیسی با آنان در ورزشگاه امجدیه داده شده است موجبات تحسین و اعجاب بینندگان را فراهم نموده و مورد تحسین قرار گرفته اند.تعداد ۱۸ مدال به آقایان زیر که زبده ترین بازیکنان تیم راگبی انزلی بودند اهدا شد. قابل خسروی، فریدون تهماسبی، حسن لادنی، یدالله گذرابادی، سید محمد پیشوایی، مهدی رفیعی، رضاراحمی، طاهر خوش خلق، خانجان صدرخانلو، غفور سیاوش، رسول نیک مانده، حسین تقوایی، جبار صمدی، درویشی، بهارعلی سامی خفتانی

منبع: انزلی کلاب

تهیه و تنظیم: سروش ملت پرست

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مریم2

مریم2

۳۰ آبان ۱۳۹۴

” عجیب آنکه فوتبال را به گونه ای دیگر و تنها برای فوتبال بازی می کرد” اتفاقا ملوان این روزها هم فوتبال را به گونه ای دیگر بازی میکند!!!!
ممنون از آقای ملت پرست برای اطلاعاتی که ارائه کردن…

پاسخ

sari

۳۰ آبان ۱۳۹۴

مالک.اسپانسر.خریدار.و..زمانی به سمت ملوان خواهد امد که ملوان جزئ ۵ باشگاه اول باشد. حال بخاطر رهایی مجبوریم به دنبال بهترین ها باشیم.
ایا می دانید رمز موفقیت باشگاه های بزرگ جذب مربی وجذب بازیکن باتجربه می باشد.
زیرا با این جابجایی شوک بزرگی به آن باشگاه وارد می گردد.
حتی مربی های با تجربه هم تعویض می شوند.
مثل آقای قلعه نوعی در استقلال ویا آقای فرکی از سپاهان ویا آقای گل محمدی در پرسپولیس.ویا حتی انجلوتی هم جابجا گردید.وووو..
ولی نمی دانیم چرا در ملوان مشکلات مالی فقط در انتخاب ویا جابجائی مربی ها خود را نشان می دهد.
ودیگر اینکه . موفقیت وتلاش ها وزحمات زمانی به چشم خواهند امد که اشتباه را به اندک برسانیم.

ایا

پاسخ

دلواپس

۳۰ آبان ۱۳۹۴

به معنای واقعی کلمه ” پیله آبای ” بودن :-))
نگاهی به هیکلا بندازید و مقایسشون کنید با فوتبالیستهای امروزی :laugh:
اون موقعهان وقتی امان شویم دبستان ، دبیرستان زکانه که دئیم گوفتیم اشان دبیرستانیید ، همگی هیکلی و دوروشت اندام بوئید ، ولی وقتی خودمان بوشوئیم دبیرستان ، بیده ایم نه اکثر قددان آب بوشوداره ، ولی بازم خوب بو ، الان که ده اصلا افتضاحه ، دبیرستان زکان اکثرا فیتکا فیتکا و کوچی موژدانه ، گوئیدی بیشتر به خاطر تغذیه ایسه که قدان انقدر بیزیر باموداره ، راستم گوئیدی :-))

پاسخ

آرین

۳۰ آبان ۱۳۹۴

ممنون متن خیلی غرور انگیزی بود عکس زیبا و خاطره انگیزی هم داره.
اما من از انزلی کلاب سوال دارم یعنی تو این شهر به جز خبر ورزشی هیچ خبر دیگه ای نیست؟!!

پاسخ