مدیر‌کل حفاظت محیط زیست گیلان از ساخت و بهره‌برداری تله‌های رسوب‌گیر در تالاب انزلی خبر داد و گفت: ۴ رودخانه استان بیشترین رسوب را وارد تالاب انزلی می‌کنند.

امیر عبدوس با اشاره به وضعیت رسوب‌گیری تالاب انزلی اظهار کرد: رودخانه‌ها نقش مهمی در رسوب تالاب انزلی دارند.

وی ادامه داد: چهار رودخانه چمثقال، سیاه‌درویشان، پسیخان و شیله‌سر بیشترین رسوب را وارد تالاب انزلی می‌کنند.

مدیر‌کل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه اکنون تله‌های رسوب‌گیر تالاب بین‌المللی انزلی دارای پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی هستند، تصریح کرد: تله‌ها بین ۷۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و یکی از تالاب‌ها نیز به اتمام رسیده است اما با توجه به اینکه اعتبار ابلاغ شده تالاب هنوز تخصیص نیافته، ادامه ساخت تله‌های رسوب‌گیر متوقف شده است.

وی نصب تله‌های رسوب‌گیر را موجب جلوگیری از افزایش رسوبات وارده به تالاب انزلی دانست و اضافه کرد: در کنار این تله‌های رسوب‌گیر، برداشت رسوبات از پهنه تالاب موجب می‌شود که عمق لازم برای زندگی آبزیان و برگشت تالاب به تعادل اکولوژیک در بخش‌های مرکزی تالاب وجود داشته باشد.

عبدوس با بیان اینکه آب دریای خزر در مدت دو سال اخیر حدود یک متر کاهش سطح داشته و پایین رفته است، افزود: به همین منظور آب تالاب انزلی نیز به طور متوسط پایین رفته است اما این به معنای کاهش عمق تالاب نیست و با افزایش سطح دریای خزر سطح تالاب نیز بالا می‌آید.

وی با تصریح بر اینکه عمق تالاب در بخش‌های مختلف نسبت به سال‌های گذشته تغییر محسوسی نداشته است، خاطرنشان کرد: اگر قایقرانان مشاهده می‌کنند که بخش‌هایی از تالاب کم‌عمق شده، به دلیل کاهش سطح بوده که برای تردد قایق‌های موتوری مشکل ایجاد کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

a.n.z

۱ اسفند ۱۳۹۱

عالم بی عمل مانند زنبور بی عسل خودمون این حرفا رو از بریم برای جلوگیری از این همه خسارت چیکار کردی اقای عبدوس ؟؟؟ :-( :-X :-/
والا از وقتی که من یادم میاد این رسوب گیرها ۷۰ ، ۹۰ درصد پیشرفت داشته جالب اینه که رو این عدد گیر کرده ! یعنی ۱۰ سال دیگه هم مصاحبه کنن میگن ۷۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته !

پاسخ

guilak

گیلک

۱ اسفند ۱۳۹۱

داستان کنار گذر و لایروبی تالاب و غیره حکایت داستان ملا نصرالدین شده که میگفت حرف مرد یکیه.بنا براین میزان پیشرفت کار همیشه همانقدر است که دفعه اول گفته اند .ولی من به این موضوع کمبود بودجه حساسیت شدیدی پیدا کرده ام. شما به هر موضوعی به جز احداث دروازه ماهی اشاره کنید میگویند پول نیست.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱ اسفند ۱۳۹۱

آقای عبدوس استان گیلان با جایگاه برجسته خود از نظر زیست محیطی مسئولیت سنگینی است که تا کنون به طور شایسته از پس این مسئولیت بر نیامده اید. مسئولین استانی و شهرستانی را دور هم جمع کنید بحث رسیدگی به تالاب باید در صدر موضوعات مجلس ایران قرار بگیرد از حرف و مصاحبه های تکراری کم کنید برادر …

پاسخ

۱ اسفند ۱۳۹۱

چه زمان تالابمان جان دوباره می گیرد خدا می داند و بس

پاسخ