raton_20121120_110742

مدیر جهاد کشاورزی انزلی از برداشت ۳۳۶ تن محصول راتون از اراضی شالیکاری این شهرستان خبر داد.

وحید مهدوی عصر چهارشنبه در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد : عملیات برداشت راتون در سطح ۴۲۰ هکتار از اراضی شالیکاری شهرستان از نیمه دوم مهرماه آغاز شد .

وی با اشاره به ۸۰۰ کیلوگرم متوسط عملکرد راتون در هر هکتار ، ارزش تقریبی ۳۳۶ تن راتون برداشت شده از این اراضی را ۱۰ میلیارد ریال عنوان کرد .

مهدوی افزود : با توجه به شرایط جوی مناسب حدود ۱۵۰ هکتار از عملیات برداشت به صورت مکانیزه و با دستگاه کمباین ویژه برنج صورت گرفت که این موضوع نیز در سرعت بخشیدن به برداشت بموقع محصول راتون و اقتصادی نمودن آن کمک شایانی کرده است .

مدیر جهاد کشاورزی انزلی یاداور شد: همچنین در این راستا ۱۰ تن کود اوره نیز بین کشاورزان واجد شرایط توزیع شد.

وی ، مزایای پرورش راتون را استفاده بهینه و مطلوب از اراضی شالیزاری، کوتاه بودن طول دوره رشد در پرورش راتون نسبت به کشت اول ، هزینه بسیار کم پرورش راتون در مقایسه با کشت اول و نشاء مجدد، کیفیت مطلوب برنج تولیدی عنوان و اضافه کرد : بدلیل شرایط مناسب محیطی و کاهش رطوبت عموما شرایط گسترش بیماری بلاست مهیا نبوده و نیاز به مبارزه با این بیماری نیست.

شهرستان انزلی در شمال غرب استان گیلان، دارای پنج هزار و ۲۰ هکتار شالیزار است .

راتون نوعی برنج است که از ساقه های به جامانده از برداشت اول شالی در مزارع می روید، پرورش راتون زمانی شروع شد که کشاورزان دریافتند در بعضی از گونه های برنج بدون اینکه عملیات زراعی خاصی انجام بگیرد، خاصیت پنجه دهی از خود نشان می دهد.

در پرورش راتون از سموم شیمیایی استفاده نمی شود و به همین علت از برنج کشت نخست سالم تر است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *