بندرگاه انزلی

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت : با اجرای پروژه های جدید ۳۳ هکتار زمین در بندر انزلی از دریا استحصال شده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، فرهاد منتصر کوهساری عصر روز دو شنبه در جلسه شورای اداری اظهار کرد: دو میلیون متر مکعب برای ساخت موج شکنها لایروبی شده و از گل و لای برای استحصال زمین استفاده شده است .

وی با اشاره به انجام طرح توسعه بندرگاه انزلی با ۱۵۵ میلیارد تومان اعتبار تصریح کرد: ۱۵۳ میلیارد تومان از این مبلغ از محل منابع داخلی و سه میلیارد تومان توسط بخش خصوصی برای احداث سیلوی غلات هزینه شده و یا در حال هزینه شدن است.

به گفته وی سالانه ۴۰ میلیارد تومان در بندرگاه انزلی صرف احداث زیرساخت، روساخت و تجهیزات می شود .

وی افزود: با این اقدامات ظرفیت واقعی بندرگاه انزلی از ۵/۴ میلیون تن تخلیه و بارگیری در سال به ۱۱ میلیون تن می رسد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان یادآور شد: سال گذشته شش میلیون و ۸۴۸ هزار تن کالا در بندرگاه انزلی تخلیه و بارگیری شده است .

کوهساری خاطرنشان کرد: مساحت بندرگاه انزلی نیز از ۳۵ هکتار در سال ۸۴ با اقدامات صورت گرفته به ۱۱۰ هکتار می رسد.

وی ارتقای امکان پذیرش کشتی از شش هزار تن به ۱۲ هزار تن و پهلوگیری کشتی سوختی ۲۰ هزار تنی را از جمله تاثیرات پروژه های اجرایی عنوان کرد .

به گفته وی ۱۴ پست اسکله جدید در طرح توسعه بندرگاه انزلی قرار دارد که سه پست اسکله برای فرآورده های نفتی است.

وی با اشاره به امتداد دادن موج شکنها به مساحت سه کیلومتر اضافه کرد : با این کار تعداد روزهای تعطیلی کار تخلیه و بارگیری که معمولا به دلیل توفانی بودن دریا به ۹۰ روز در سال می رسید تقریبا به صفر رسیده است .

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به وجود ۲۲ هزار متر مربع انبار در بندرگاه انزلی و در دست ساخت قرار داشتن ۲۰ هزار متر مربع انبار دیگر ، بخش خصوصی را به ساخت یا کرایه انبار برای غلات و کالاهای عمومی تشویق کرد.

وی همچنین از آماده بودن اسلکه و پایانه مسافری دریایی خبر داد و افزود: برای تشویق شرکتها به فعالیت در زمینه حمل و نقل مسافری ۷۵ درصد تخفیف در تعرفه ها قائل می شویم .

کوهساری متذکر شد: بندر آستارا نیز با ۴۰ میلیارد تومان هزینه ( شامل ۲۲میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی و ۱۸ میلیارد تومان منابع داخلی سازمان) احداث شده است .

به گفته وی این بندر که می توان از آن به عنوان بندر پشتیبان بندر انزلی یاد کرد با یک قرارداد ۴۰ ساله به بخش خصوصی واگذار شده است .

وی با اشاره به خریداری ۱۰ میلیارد تومان تجهیزات توسط بخش خصوصی در بندرگاه انزلی گفت : زمان خدمات دهی به کشتی ها از پنج روز به ۱/۱ روز در سال ۹۰ کاهش یافته است .

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان خاطرنشان کرد: با اقدامات انجام شده بندرگاه انزلی از یک بندر زیان ده به یک بندر سود ده تبدیل شده است .

وی یادآور شد: در هشت ماه امسال صادرات از بندرگاه انزلی ۱/۸۱ و ترانزیت مواد نفتی ۸/۴ افزایش یافت .

کوهساری با اذعان به کاهش ۲۰ درصدی واردات کالا از بندرگاه انزلی اظهار کرد : مشکل به عدم گشایش اسنادی و ثبت سفارش مربوط می شد که اکنون ثبت سفارش در حال انجام است .

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *