DSC_0226

معاون زیست‌محیطی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تنوع گیاهی، جانوری تالاب‌های ایران بی‌نظیر است.

احمد کیخا در حاشیه بازدید از تالاب انزلی با بیان اینکه مخاطب شعار امسال «تالاب‌ها برای آینده ما، همراه شوید» بیشتر نوجوان و جوان هستند، اظهار کرد: امیدواریم با ورود جوانان به این عرصه شاهد اتفاق‌های خوبی در حفاظت از محیط زیست باشیم.

وی با اشاره به فرهنگ‌سازی نگه‌داری تالاب‌ها تصریح کرد: بدون تالا‌ب‌ها نمی‌شود زندگی کرد و اگر حال تالاب‌ها که سفره آخر حوضه آبریز هستند خوب نباشد تمام حوضه آبریز بیمار می‌شود و در این صورت نیز شرایط انسان‌هایی که در کنار این حوضه آبریز زندگی می‌کنند خوب نیست.

معاون زیست‌محیطی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تصریح بر اینکه گروه‌های مختلفی از بیماری تالاب‌ها آسیب می‌بینند، گفت: بیشتر این گروه‌ها کودکان هستند بنابراین باید کارکردهای تالاب بیشتر گفته و شناسانده شود.

تنوع بی‌نظیر تالاب‌های ایران/سه عامل عمده آلودگی تالاب انزلی/افتتاح ساختمان مرکز کنوانسیون آسیا در رامسر

وی تنوع گیاهی، تنوع جانوری و… تالاب‌ها را بی‌نظیر خواند و ادامه داد: هیچ اکوسیستمی به اندازه تالاب از این تنوع برخوردار نیست و در گیلان بیش از ۳۳۵ گونه پرنده وجود دارد و به اندازه مجموع پرندگان اروپا در ایران پرنده است که عمده اینها در محدوده تالاب‌ها زندگی می‌کنند.

کیخا با بیان اینکه در طول هفته روز جهانی تالاب‌ها برنامه‌های زیادی برگزار می‌شود، افزود: ۴۲ سال گذشته در شهر رامسر ایران کنوانسیون حفاظت از تالاب‌ها امضا شد و به همین مناسبت یک هفته برای تالاب‌ها در نظر گرفته شده که برنامه اصلی ما روز دوشنبه هفته آینده در تالاب هامون برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اسفندماه امسال ساختمان کنوانسیون رامسر افتتاح می‌شود، تصریح کرد: عملیات اجرایی این ساختمان در طول چند سال گذشته آغاز شده و اکنون در حال اتمام است و اسفند ماه امسال با حضور نمایندگان کشورهای حاشیه خزر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

معاون زیست‌محیطی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، فعالیت این مرکز را در راستای وضعیت تالاب‌های ایران و جهانی و بین‌المللی تاثیرگذار دانست و ادامه داد: تلاش زیادی برای احداث ساختمان صورت گرفته و پس از افتتاح آن، جلسه‌ای با حضور کشورهای دوست برای برنامه‌ریزی سال آینده تالاب‌ها تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه رامسر باید ظرفیتی ایجاد کند که در هر جای دنیا اگر کسی خواست برای تالاب اقدامی کند از رامسر باشد، اضافه کرد: از فرماندار این شهر خواستیم تا اجلاس‌هایی با حضور شهرداران شهرهای تالابی کشور و منطقه را در رامسر برگزار کند.

کیخا درباره تالاب انزلی تصریح کرد: سه دلیل عمده فاضلاب، پسماند و رسوبات در بالادست به دلیل تخریب جنگل‌ها موجب آلودگی تالاب انزلی شدند و اقدام‌های لایروبی انجام شده و در حال نهایی شدن است.

وی با اشاره به اینکه آغاز نهضت حفاظت از تالاب‌ها از رامسر ایران بود، خاطرنشان کرد: باید این نهضت با حجم و قدرت بیشتری تداوم یابد.

معاون زیست‌محیطی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه امروز مردم نسبت به محیط زیست و تالاب‌ها حساس شده‌اند، خاطرنشان کرد: از این مسئله خرسندیم و برخی انتقادها که بر ما وارد می‌کنند به دلیل حساسیت مردم نسبت به محیط زیست است.

خواستار احیای تمام تالاب‌های ایران هستیم / پرسش ابتکار از جوانان

کیخا متذکر شد: از مردم می‌خواهیم در هفته جهانی تالاب‌ها با وحدت و یکصدا خواستار احیای تالاب‌های کشور شوند و در این صورت ما دولتی‌ها می‌توانیم سریع‌تر به اهداف زیست‌محیطی خود برسیم.

وی با بیان اینکه روح حاکم بر این برنامه‌ها باید بر مشارکت جوانان متمرکز شود، گفت: جوانان باید متوجه کارکردهای تالاب‌ها شوند تا بدانند اگر تالاب‌ها را از دست دهیم در آینده چالش‌ها بسیار زیادتر از امروز خواهند بود.

این مسئول ادامه داد: در روز جهانی تالاب‌ها در تالاب هامون خانم ابتکار پرسشی را از جوانان و نوجوانان طرح می‌کند که توسط وی عنوان می‌شود تا با این پرسش مسئله تالاب به اجتماع جوانان کشیده شود.

وی با تصریح بر اینکه روز جهانی تالاب‌ها توسط سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار می‌شود، یادآور شد: توصیه ما این است که سازمان‌های مردم‌نهاد مجری این برنامه‌ها شوند و دولتی‌ها را همراهی کنند.
منبع: فارس-انزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *