IMG3331

یدالله بایندر، شهیدی نام آشنا برای تمامی مردم بندرانزلی که توانست با دلاوری های خود در مقابل جنگجویان شوروی(روسیه) نام خود را در تاریخ این شهر و استان و کشور جاودانه کند.

یدالله بایندر (زاده ۱۲۹۲ – درگذشته شهریور ۱۳۲۰ بندر انزلی) ناوسروان نیروی دریایی ارتش شاهنشاهی ایران بود که در جریان مقاومت در برابر حمله روس‌ها در جنگ جهانی دوم به شمال ایران، نقش اساسی داشت.

پدرش‌ علی‌اکبر بایندر ملقب‌ به‌ دبیر دربار از سران‌ طایفه بایندر بیجارگروس بود.

نحوه شهادت:

در آخرین ساعات شب هفدهم شهریور ۱۳۲۰ به دولت ایران اطلاع داده شد به خاطر بی توجهی به خواسته متفقین مبنی بر اخراج نیروهای آلمانی، ارتش دو کشور به شمال و جنوب ایران حمله خواهند کرد. به فاصله چند ساعت از زمین و هوا و دریا کشور در معرض تهاجم قرار گرفت. در شمال نیروهای حمله کننده با خشونت بندر انزلی را از زمین و هوا مورد تهاجم قرار دادند. ناوسروان یدالله بایندر در همین زمان مسئولیت کفالت فرماندهی نیروی دریایی در دریای خزر را به عهده داشت.

یک مقاومت جدی دیگر در ارتش ایران در شمال صورت گرفت. در آن زمان، ناوسروان‌ یدالله‌ بایندر به واسطه اسناد به دست آمده از جاسوسان روسیه در ارتش ایران، متوجه می‌شود که نیروهای روسیه قصد دارند با بهره‌ گیری از درگیری جنوب ایران و تخلیه نیروهای نظامی شمال، به ایران حمله کرده و شهرهای شمالی را متصرف شوند.

او در صدد دفاع برمی‌آید. ابتدا از ستاد فرماندهی در تهران کسب تکلیف می‌کند. اما با وجود پاسخ مخابره شده مبنی بر پرهیز از درگیری به علت کمبود نیرو و عدم توان مقابله، یک‌تنه تدابیری دفاعی را اتخاذ می‌کند. بایندر معتقد بود «مملکت به دست یک مشت بزدل اداره می شود و اجازه نخواهد داد تاریخ از او به عنوان یک خیانتکار یاد کند».

وی به همراه ناوی‌های جوان با دست خالی، وقتی ستاد نیروی دریایی رشت از فرماندهان فراری خالی شده بود، جلوی بمب‌افکن‌های دشمن سینه سپر کردند و از شهر و میهن‌شان دفاع کردند. او با تنها ناو جنگی که در بندر انزلی وجود داشت بعد از ۳روز نبرد طاقت‌فرسا راه نفوذ از طریق دریا را روی ارتش شوروی مسدود کرد. سرانجام بعد از ۳ روز مقاومت توسط هواپیماهای ارتش شوروی هدف قرار گرفت.

مزار وی هم اکنون در محوطه باراندازهای بندر انزلی است.

جالب است بدانید که یک بازی رایانه‌ای در رابطه با زندگی ناخدا بایندر با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی و توسط موسسه تبیان ساخته شده و در بازار بازی‌های رایانه‌ای ایران موجود می‌باشد.

به پاس گرامیداشت افتخارات شهید بایندر با همراهی جمعی از مجموعه انزلی کلاب به سراغ مزار خاک گرفته او رفتیم و از او تجلیل کردیم.

گفتنی‌ست پیگیری های زیادی شد که مسئولان مراسمی درخور شأن و شخصیت این دلاور مرد بزرگ برگزار کنند که متاسفانه این طور نشد، امید می‌رود سال آینده این امر مهم اجرایی شود.

IMG3344

IMG3334

IMG3343

IMG3349

علیرضا بابایی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مریم2

۲۰ شهریور ۱۳۹۳

ممنون از شما برای این کار خوب
ما باید خودمون بیشتر به اسطوره های شهرمون بها بدیم تا همه مردم بشناسنشون

پاسخ

انزلیچی

انزلیچی

۲۰ شهریور ۱۳۹۳

جالبه وقتی به طایفه ایشون نگاه می کنی یه جورایی ایرانی نبودن ولی نسل به نسل از مرزهای ایران دفاع می کردن،حالا ما چند کیلومتر با هم فاصله داریم می خوایم سر همو بکنیم.

پاسخ

۲۰ شهریور ۱۳۹۳

پس از حرفهای انزلیچی مییشه اینطور استنباط کرد مال کجا بودن مهم نیست ادم بودن مهمه درباره برادرشون تیمسار بایندور که به فاصله یک روز از ایشان درجنوب ایران به شهادت رسیدنند هم لطفا مطلب بگذارید

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ مهر ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۰۹:

:yes: :yes: :yes: