مهندس سعید آفتابی حسین به عنوان عضو شورای شهر اسلامی جدید بندر انزلی در رابطه با وقایع اتفاق افتاده پس از دربی شمال متن زیر را در خبرگذاری سپیدنیوز منتشر نموده است .

سعید آفتابی حسین

این شهرآورد گیلان هم تمام شد ، اما اندوه بی حرمتی های شهرآوردهای ایران تمام نشدنی است . کاش بر می گشتیم به گذشته یی که از دیدن این رقابت ها لذت می بردیم . روزگاری که بزرگانی در آن توپ می زدند که قدم های شان زمین سبز را می لرزاند . دیروزمان به امروزی رسید که پرده ی حرمت ها دریده می شود . فوتبالی که می تواند زمینه ی بالندگی مان باشد ، می شود بستری با دقایقی مملو از سرافکندگی ؛ فارغ از رنگ ها . ناسزاهایی نیست که نثار هم نکنیم . اصلاً رقابتی شروع می شود که چه کسی بهتر و جدیدتر پرده دری کند . اینجا قضیه تمام نمی شود . سردیس مردی به سخره گرفته می شود که جوانمردی او زبانزد ایرانیان جای جای این سرزمین است . چه شده که کارمان به اینجا می رسد که به عنوان مثال ، به سردیس یک اسطوره ، یک نماد ملی ، زبان گویای فوتبال پاک ایرانی و مردی که نامش آوازه ی خاص و عام در چهارگوشه ی این خاک است ، هتک حرمت می شود . بشکنیم این شیشه های حرمت و انسانیت را که ترک هایش را هیچ چاره یی نیست . فرداهای دیگری هم در راه است . سردیس شکنی به تندیس شکنی و به بعدها به قهرمان کشی هم خواهد رسید .

مایلم ابراز تاسفم را همان گونه که در دلم جاریست ، بیان کنم . در ساحت ماه مبارک رمضان ، در زمین های ورزشی ما که برای وارد شدن به آن ، ستاره های ایران بر خاک اش بوسه می زنند ، رویدادهایی رخ می دهد که مایه ی شرم ایرانیان است . هر کسی با هر شناسنامه یی که اقدام به عبور از خط قرمزهای یک ملت می کند ، عملش قابل توجیه نیست . برخی حرمت ها وقتی شکسته می شود ، نمی توان جمع و جورش کرد . چه بسا انتظار داشته باشیم که از این پس ، توهین به ستاره های مان از دیگرجای از سوی عده یی هنجارشکن تکرار شود . چه اشکالی دارد ؟! چرا چنین نکنند ؟! اساساً چرا باید دیگران احترام ما را نگاه دارند ؟! ادب و احترام در خانه های ماست که مایه ی مباهات ما خواهد شد و اگر در جهت عکس آن عمل کنیم ، مایه ی ذلت و فرومایگی ما خواهد شد .

دوستان ، همشهریان ، هم استانی ها و مردم عزیز ایران ! روا داشتن بی حرمتی به خانواده های بازیکنان در ورزشگاه های ایران زمین ، خط های قرمز را پشت سر هم می شکند و پا در عرصه ی اجتماعی بزرگ تر می نهد . یک بار حرمت ها توسط بازیکنان یک تیم در زمین فوتبال در مقابل دوربین های تلویزیونی می شکند و چندی می گذرد و دامن اسطوره های سرزمین مان را می گیرد و این سیر ادامه دارد . سیروس قایقران ها برای فوتبال از جان مایه می نهند تا توپ و زمین فوتبال پاک را به رخ همگان کشند و این در حالی است که برخی زبان نگاه نمی داریم و با شکستن حرمت های انسانی به فرهنگ مان ، به ادب مان و در نهایت به خودمان توهین می کنیم تا هر آن چه این ستاره ها در تاریخ مان ریسیدند ، رشته شود . تا این که نهایت غرورمان یعنی اسطوره های مان در این مرداب بی حرمتی های شهرآوردهای ما مورد توهین قرار گیرند . باید عذر خواست برای تمام بی حرمتی ها اما این کافی نیست . باید درس بگیریم که مسیری را که به بیراهه یی خطرناک رسیده و دامن عالی ترین سنبل ها و اعتقادات ایرانی را خواهد گرفت ، بر خلاف تمام آرمان های والای جامعه ی انسانی است . البته ایمان دارم که هنجارشکنان در هر جای ایران ، نماینده ی تام ایران نیستند و باید به صف پاکدامنان این سرزمین بازگردند .

اگر به این جریانات خاتمه داده نشود و این بی حرمتی ها که سالیانی است در جریان است ؛ جبران نشود ، راهی بس برگشت ناپذیر در پیش روی ماست که دیگر نمی توان از آن بازگشت . همه باید در چارچوب احترام و ادب که توصیه ی اکید امیرمومنان علی (ع) است ، قدم بردارند . باید نماد فرهنگ اصیل گیلان باشیم . باید سنبل شهرهای مان با این پیشینه ی عظیم فرهنگی مان باشیم . باید یک ایرانی غیرتمند باشیم . باید خط قرمزهای خانواده های ایرانی را حفظ کنیم و بیاموزیم که این مسیر از آن ما نیست . باید طلب بخشش کرد از پیشگاه ملت که در جای جای این سرزمین ، بدون توجه به هر گونه تعصب بی پایه به قهرمان های شان ، به ایمان شان و به پرچم شان دل بسته اند .

راهکار پایانی به گمان بنده ، ایجاد اعتماد متقابل ، حفظ تاریخ و حرمت ریشه ی تیم ها و مردمان پیشینه دار است . باید بپرهیزیم از پایین کشیدن حرمت مخاطبان و بکوشیم در بالا بردن فرهنگ و جایگاه خودمان . اگر رسیدیم به این نقطه ، آن گاه سرآغازی شکل می گیرد برای شکوفایی استعدادهای اصیل و سربلندی تمدن خاسته از ایران زمین که خواست همه ی ماست .

به امید پایان بخشیدن به تمام آن چه که یک ملت از آن تنفر دارد و برافراشته شدن پرچم پاکی ها .

یاد همه ی بزرگان این سرزمین زنده و جاویدان باد .

سعید آفتابی حسین : استاد دانشگاه و عضو شورای اسلامی شهر بندرانزلی

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

علیرضا اسدی

علی رضا اسدی

۱۴ مرداد ۱۳۹۲

سخنان زیبای شمارا ارج می نهیم .احسنت

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۴ مرداد ۱۳۹۲

جناب آفتابی عزیز زنده باشید. حضور جوانان اگاه و دلسوزی چون شما ما را به آینده شهرمان امیدوار میکند. سخن حق است و مطمنا جوانانی از هر دو شهر مسیر را گم کرده اند غافل از آنکه این همان تف سر بالاستو توهین اهالی این دو شهر به هم توهین به خودشان است و بس.

پاسخ

مهربون

۱۴ مرداد ۱۳۹۲

مهندس عزیز
سلام
برایتان قبولی طاعات و عبادات را دراین ماه عزیز از خداوند خواستارام
سطر سطر سخنان زیبا و شیوای شما در بند بند وجودمان رخنه کرد.
مهندس عزیز
همانطور که درگذشته هم از شما شنیده بودیم خیلی باید تلاش کرد تا عقب ماندگی ها را با هم جبران کنیم…
مطمئنا همه باید دست در دست هم دهیم تا فرهنگ یک ایرانی اصیل را که از آن دور افتاده ایم ، دوباره زنده کنیم.
به امید روزی که اسطوره های ما قربانی بی فرهنگی ها نشوند…

پاسخ

حامیان آفتاب

۱۴ مرداد ۱۳۹۲

*** سردیس مردی به سخره گرفته می شود که جوانمردی او زبانزد ایرانیان جای جای این سرزمین است.
سردیس شکنی به تندیس شکنی و بعدها به قهرمان کشی هم خواهد رسید
اگر به این جریانات خاتمه داده نشود و این بی حرمتی ها که سالیانی است در جریان است ؛ جبران نشود ، راهی بس برگشت ناپذیر در پیش روی ماست که دیگر نمی توان از آن بازگشت .***
باشد که مقاله ی مرد آفتاب باعث حل بی حرمتی ها شود …

پاسخ

باقری

۱۴ مرداد ۱۳۹۲

باتشکر از واکنش های مثبتی که هنوز در بسیاری از جوانان انزلی چی بروز می کند. ولی تغییرات فرهنگی که در پس این نامه نگاری ها، اگر منعکس گردد خیلی تاثیر گذارتر خواهد بود.

پاسخ