انزلی ؛ نگین سبز شمال ایران

  • 5 سال پیش
  • يك ديدگاه
talab
تالاب انزلی با مساحتی در حدود ۲۰ هزار هکتار از بزرگترین زیستگاه‌های طبیعی و حیات وحش ایران محسوب می‌شود که با قدمتی ۱۵ هزار ساله محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مأمن پرندگان بومی و مهاجر است .
به گزارش انزلی کلاب و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ؛ تالاب انزلی در سال ۱۳۵۴ در فهرست تالاب های بین المللی قرار گرفت و به عنوان زیستگاه با اهمیت برای پرندگان تشخیص داده شد.

تالاب انزلی با ۴۱ رود اصلی و فرعی جزء تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور است.

در داخل تالاب جزایر زیبایی وجود دارد و  با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده ۵۰ گونه ماهی ، صدها گونه گیاه طبیعت کم نظیری را در شمال ایران و جنوب دریای خزر به وجود آورده است.

معروف ترین گیاه تالاب انزلی که شهرت جهانی دارد « لاله تالابی » است که تالاب را به این دلیل تالاب لاله مردابی می‌خوانند.

سوسر روگا، پیر بازار روگا، چپ خاله، راست خاله یا نهنگ روگا و مهدی روگا یا کلویر روگا رودخانه های اصلی منتهی به تالاب بندرانزلی است.

این آبگیر طبیعی از آن‌جایی که یک تالاب بین‌المللی است، هم‌اکنون در  فهرست مونترآل قرار گرفته و در برابر پدیده خشک شدن به مراقبت نیاز دارد .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۵ تیر ۱۳۹۲

قابل توجه انزلیچیها و حاشیه نشینان این تالاب زیبای در حال نابودی.متاسفانه باید بپذیریم که عرضه و لیاقت حفظ این میراث گرانبها را که سفره پر برکت الهی برای اجدادمان و ما بود نداشتیم.سفره ای که در فاصله کمی از خانه های ما وجود داشت و هر وقت نیاز داشتیم از ان متنعم می شدیم.نمی دانم تاریخ و نوادگان ما چه قضاوت و توجیهی برای این بی کفایتی ما خواهند داشت.بهتر است بگویم ما کلبه هایمان در کنار و حاشیه ان بنا کرده بودیم.اصلا فکر میکنید به چه دلیل مردم در حاشیه تالاب سکونت گزیده بودند؟ بیایید تا دیر نشده کاری کنیم و زیر بار این ننگ و سرافکندگی بی لیاقتی و اهمال نابخشودنی نرویم.بیایید دست به دست هم دهیم به مهر …

پاسخ