جمعی از هنرمندان تئاتر انزلی در گفت و گو با انزلی کلاب خواستار توجه به این هنر ریشه ای شدند.

honarmandan

باید پیش تر سراغشان می رفتیم . خیلی منتظر ما بودند ، هنرمندان انزلی حق بزرگی در بلند آوازگی نگین دریای کاسپی دارند . برای شروع به سراغ جمعی از تئاتری های انزلی رفتیم . انزلی جزو اولین شهرهای ایران است که در آن تئاتر روی صحنه رفته و در طول تاریخ هنرپیشه های بزرگی را به تئاتر و سینمای ایران معرفی نموده است . وقتی می خواستیم با آقایان علیرضا شکورپور ، جواد لاله دوست ، سیامک مظفری و محمد بت دوار مصاحبه کنیم بی اختیار یاد دوست عزیزمان میلاد کی مرام افتادیم که همانند این دوستانمان خاک صحنه های انزلی را خورد و با سخت کوشی تمام از شهری کوچک و با امکانات محدود قله های افتخار را در نوردید و اکنون یکی از ستارگان سینمای ایران محسوب می شود . بر این باوریم که انزلی همانند گذشته و همیشه پتانسیل بزرگی در رشته های مختلف هنری دارد . امید است که با توجه لازم ، هنر انزلی شکوه گذشته را مجددا باز یابد.

در ادامه مصاحبه انزلی کلاب با این هنرمندان را مطالعه خواهید نمود.

shakoorpoor

آقای شکور پور وضعیت تئاتر انزلی را چگونه می بینید؟

جدای از همه مسایل ، همیشه عامل بازدارنده وجود دارد ؛ مهم جاری بودن خود ما است . مشکل اساسی را دلسرد شدن بچه ها می دانم . نبود منابع مالی و سخت گیری های بی مورد دیگر مشکلات ما هستند . قبول ندارم در انزلی بازیگر نیست ، من دو جشنواره بین المللی را با دانش آموزانم با موفقیت پشت سر گذاشتم ، پس استعداد در انزلی وجود دارد .

 آخرین باری که به روی صحنه رفته اید کی و در کجا بود؟

به همراه آقایان جواد لاله دوست و مرتضی حسنی نژاد در رادیو،   تئاتر : تاریخ ابوجعل یقلوی به کارگردانی خانم شیرین سپه راد در شانزدهمین جشنواره تئاتر بین المللی دانشگاهی ، عروسک گردانی کردیم که این کار در تاریخ شانزدهم اردیبهشت امسال در سالن انتظامی خانه هنرمندان به روی صحنه رفت .

برای بهبود وضعیت هنرمندان انزلی چه پیشنهادی دارید؟

امیدوارم بستری فراهم شود تا بچه ها دوباره کنار هم باشند . همه می خواهند این اتفاق بیافتد . بیشتر بچه ها از تئاتر دلزدگی پیدا کرده اند . اتاق مناسب برای تمرین نمی دهند . تبلیغات مناسب برای جذب مخاطب وجود ندارد . شورای شهر سال ها قبل هزینه ای اختصاص داده بود برای هنرمندان با معرفی اداره ارشاد . این بیراه نیست . قبلا هم یک بار گفته بودم اداره ارشاد از بچه ها باید کار بخواهد ، بچه های تئاتر را مکلف کند ، باید برنامه کاری بنویسیم . خودمان از بلیط فروشی پول مان را در می آوریم . وقتی محمد بت دوار می خواهد تبلیغات کند باید ۱۰۰ نفر را ببیند تا بنر بزند !

آقای شکور پور عده ای با نام مجهول در فضای مجازی مدعی شده اند که شما و همکارانتان به دلیل بیکار بودن به کافه هنرمندان می روید، آیا در این رابطه توضیحی دارید ؟!

من در واقع الان باید تهران باشم . سه تا از کارهایم در حوزه هنری تهران در مراحل بازخوانی و بازبینی قرار دارد . متن : کرم پروانه در مرحله بازخوانی قبول شده . دو فیلم هم برای بازبینی جهت اجرای عمومی فرستاده ام ، نمایش شهر بچه ها قبول شده و جواب بازبینی داستان حلزون داده نشده . سه متن هم برای اولین جشنواره شناخت استعدادهای جوان حوزه هنری فرستاده ام . منتظر جوابم برای چاپ کتاب و در انزلی هم دو کلاس مقدماتی و پیشرفته تئاتر دارم ، اگر یک آدم با این همه کار بیکار است ، پس من بیکارم !

 

 laledoost

آقای لاله دوست ، وضعیت تئاتر انزلی را چگونه می بینید؟

وضعیت تئاتر در انزلی اسفناک است . چون بلد نیستیم در کنار همدیگر کار کنیم و به سلایق همدیگر احترام بگذاریم . بلد نیستیم با هم صحبت کنیم و تبادل نظر کنیم . بین نسل جوان و پیشکسوت فاصله افتاده و در این قضیه هر دو طرف مقصرند . همین احترام به سلایق یکدیگر باعث شده تا من جواد لاله دوست با هنرمندی به نام علی شکور پور کار کنم . من به عنوان جوان برتر سال از لحاظ هنری معرفی شدم ، فارغ التحصیل واقعی تئاتر هستم (می خندد ، وقتی که روی واقعی تاکید می کند) ما با علی و دوستان به عنوان یک گروه با هم کارمان را انجام می دهیم .

چه کارهایی را در دست اجرا یا نگارش دارید؟

نماش نامه درنگ و دیگه از این بهتر نمی شه را برای جشنواره رضوی فرستاده ام و منتظر جواب هستم . در حال نگارش نمایشنامه طناب هستم .

برای بهبود وضعیت هنرمندان انزلی چه پیشنهادی دارید؟

ادارات کل و بزرگی در سطح شهر انزلی وجود دارند ، نمی دانم چرا این ادارات در هنر سرمایه گذاری نمی کنند؟! در تمام این مدت خودمان اسپانسر جذب کردیم .

mozafari

آقای مظفری شما به دلیل نداشتن شغل کافه هنرمندان را راه اندازی کردید ؟!

باز کردن مغازه یا کافه در درجه اول در آمد زایی و اشتغال زایی می کند . حالا ما کافه هنرمندان را زده ایم . آیا در گذشته جایی که هنرمندان در اوقات فراغت جمع شوند و صحبت کنند ، در انزلی وجود داشته است؟ آیا باز کردن چنین جایی بد است؟ وقتی تمام شهرستان های اطراف و خیلی استان ها ، چنین کافه ای ندارند ، داشتن کافه هنرمندان برای انزلی ارج و قرب دارد .

آخرین باری که به روی صحنه رفته و در فیلمی بازی کرده اید کی و در کجا بود؟

در اسفند ماه ۹۱ در نمایش دور از دسترس اطفال به کارگردانی صهبا منیرزاد بازی کردم . آخرین فیلمم هم کمین گاه شیطان به کارگردانی آقای جوقه دوست برای شبکه دو بود .

در حال تمرین تئاتری برای اجرا نیستید؟

در حال حاضر در نمایش برفی به کارگردانی مهدی طاهر پور تمرین می کنم که در رشت به روی صحنه خواهد رفت .

وضعیت تئاتر انزلی را چگونه می بینید؟

اول باید ببینیم وضعیت تئاتر در کل کشور چگونه است تا به انزلی برسیم . تئاتر مبنای خاص خودش ، هزینه ها و تفکرات خاص خودش را دارد . تئاتر انزلی هم مشکلات خاص خودش را دارد . باید در تئاتر تزریق مالی بشود . بنده صحبت کلیشه ای می کنم ، من نوعی و بچه هایی که دور و برمان هستند اگر ۱۵ سال در کار دیگری جز تئاتر مشغول بودند صاحب خانه و ماشین نمی شدند؟ مسلما این چنین می شد . مگر فرد تئاتری و هنرمند نمی خواهد زندگی کند ؟!

برای بهبود وضعیت هنرمندان انزلی چه پیشنهادی دارید؟

من نمی توانم در این مورد نظر بدهم . باید دید ریاست جمهور جدید چه برنامه ریزی برای هنرمندان دارند . این یک بحث ریشه ای و عمیق هست . من نوعی اگر بخواهم صحبت کنم از حوصله خارج می شود .

 btdavar

آقای بت دوار شما از روی بیکاری به کافه هنرمندان می روید؟!

از نگاه بعضی ها که به کارهای هنری به دید شغل نگاه نمی کنند ما بیکاریم . اما نفس قضیه این است که هدف ما از آمدن به کافه هنرمندان ، مطلع شدن از کار بقیه بچه ها و صحبت در مورد طرح های نمایشی آینده مان هست . چون محفل دوستانه هست در کارهای همدیگر شریک می شویم و این نشان دهنده عشق دوستان به تئاتر است . وقتی به یکدیگر بدون چشمداشت کمک می کنیم ، یعنی عاشقانه کار می کنیم و چه بهتر که از طریق تئاتر ارتزاق هم کنیم . در تهران گروه های تئاتری از این راه زندگی می کنند . چه اشکالی دارد ما هم بتوانیم از این راه زندگی کنیم؟ کسی که کار هنری می کند باید تمرکز خود را روی کار هنری بگذارد ، نه این که شغلی داشته باشد و در کنار آن کار هنری هم انجام بدهد . این می شود هنر تفننی . کسانی که بدون دلیل و برهان حرف هایی می زنند که زحمتکشان تئاتر انزلی را زیر سوال می برند و هویتشان هم نامعلوم است ، اگر واقعا دور و بر هنر این شهر هستند ، آفت محسوب می شوند . این ها دل هنرمندانی که با همه ناملایمات و سختی ها ، یک کار روی صحنه می برند را می شکنند . عاشق تر و صادق تر از این بچه ها وجود ندارد که برای روشن نگاه داشتن چراغ تئاتر انزلی بدون چشمداشت کار می کنند . این هنرمندان مظلومند و هیچ کدام با پول تئاتر برج عاج نخواستند .

آخرین کاری را که روی صحنه بردید کی و چه کاری بود؟

در شهریور ۹۱ نمایش خیابانی از ما گفتن را در رشت به مدت پنج روز در جنب مجتمع خاتم الانبیا کارگردانی کردم .

وضعیت تئاتر انزلی را چگونه می بینید؟

وضعیت تئاتر انزلی در ۱۵ سال اخیر خوب نبوده . چون زمانی انجمن نمایش وجود داشت ، بچه ها دور هم جمع می شدند ؛ همفکری می کردند ، اتود می زدند . از طرف مرکز هنرهای نمایشی همیشه مجلات ، کتب و فیلم های آموزشی می آمد . اما زمانی که انجمن ها برچیده شد ، هنرمندان پاتوقی نداشتند که هم اندیشی کنند ؛ نتیجه اش این بود که در سال ها ی اخیر بچه ها به صورت خود جوش کار روی صحنه بردند . ارشاد سالن تمرین می داد ولی از لحاظ مالی بچه ها دلخوش به حضور در جشنواره بودند تا بتوانند کار کنند . اکثر هنرمندان تئاتر وضعیت مالی خوبی ندارند که بتوانند هزینه های کار را در بیاورند . اجرای عمومی با کمترین هزینه صورت می گرفت . بعد از سیاست مرکز هنرهای نمایشی مبنی بر استقرار گروه های نمایشی در کل کشور ، بنا بر این شد گروه هایی تشکیل شود و آنها بعد از هر اجرا با بازبینی کارها و شناخت کیفی آنها و رتبه بندی ، مبالغی را به کارها اختصاص بدهند . در انزلی همین سیاست را دنبال کردیم و چند گروه از سال ۸۹ تشکیل شد . در سال ۸۹ نمایش خاصتگاری را بر اساس این سیاست روی صحنه بردم و در سال ۹۰ خرس را . با پیشکسوتان تئاتر انزلی بنا را بر این گذاشتیم تا مردم انزلی را با تئاتر آشتی بدهیم . چون ذائقه مردم به دلایل مختلف نسبت به تئاتر تغییر پیدا کرده بود و هدف ما این بود که مردم را با تئاتر آشتی بدهیم و اجرای دو کار از بنده از روی آثار آنتوان چخوف برای همین منظور بود . دو نمایش اخیرم در ۲۰ شب اجرا با استقبال بسیار خوبی مواجه شد به خصوص نمایش خرس ، هیچ کار صحنه ای در انزلی در سال های اخیر به اندازه خرس فروش نداشته .

 چرا دیگر کار نمی کنید؟

سیاست های مرکز هنرهای نمایشی نسبت به پرداخت کمک های مالی تغییر پیدا کرده است . گرانی باعث شده بستن یک کار نمایشی و روی صحنه بردن سخت تر بشود . مثلا قبلا حداقل با ۴۰۰ هزار تومان ، دکور و لباس و گریم یک کار را می بستیم ، اما الان هزینه ها سه برابر شده . نا مهربانی هایی در یکی دو سال اخیر با جوانان شده ، به نوعی بسیاری از هنرمندان دچار دلزدگی ، هجرت از انزلی یا بی کار ماندن شده اند .

برای بهبود وضعیت هنرمندان انزلی چه پیشنهادی دارید؟

در تمام دنیا شهرداری ها از کارهای هنری حمایت می کنند . مطمئنا شهرداری انزلی ردیف های بودجه خاصی برای کارهای هنری دارد اما متاسفانه هیچ گاه اختصاص داده نمی شود ، اگر هم اختصاص داده شده معلوم نیست به کجا داده شده . انتظار داریم اگر به امور دیگر کمک می کنند حداقل سالی یک بار هم به یک نمایش مبلغی اختصاص بدهند . اگر کمک هم نمی کنند برای زدن بنر تبلیغاتی جلوی ما را نگیرند . باید فرهنگ سازی شود تا ارگان هایی مانند اداره بنادر و دریانوردی استان گیلان و منطقه آزاد انزلی در تئاتر و هنر بندرانزلی سرمایه گذاری کنند . اساس همه کارها ، امور فرهنگی است ، ارتقای امور فرهنگی مردم باعث پیشرفت کشور می شود .

تهیه و تنظیم : کاوه چلمبری

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

امیر حسین

۲۲ تیر ۱۳۹۲

مصاحبه جالبی بود، خیلی چیزا مشخص شد. شهرداری به جای اینکه برای اعیاد اون همه ریخت و پاش کنه و با هزینه های بالا جشن برگزار کنه بهتره هون پول رو هزینه کنه و در اعیاد توسط هنرمندان شهر نمایش اجرا کنه.
مثلا همین جشن نیمه شعبان یا جشنهای دیگه.
اگه ممکنه با رضا نظری هم در مورد مشکلاتش در کار صحبت کنید. چرا کار جدید نمی ده؟

پاسخ

AnzaliClub

AnzaliClub پاسخ در تاريخ تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۵۹:

دوست عزیز حدود یک سال و نیم پیش با آقای نظری مصاحبه ای داشتیم و این سوالات نیز مطرح شد، برای خواندن مصاحبه رضا نظری به این لینک مراجعه کنید. http://anzaliclub.ir/?p=1159

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ تیر ۱۳۹۲

شهرداری انزلی که از لحاظ فعالیتهای فرهنگی ضعیف عمل میکنه، فرهنگ و هنر انزلی به حال خودش رها شده با وجود این همه پتانسیل، این همه ارگان دولتی در انزلی چرا عزیزان شورای شهر با رایزنی با این ادارات اونها رو مجاب نمیکنن که برای پرسنلشون بلیط تئاتر تهیه کنن ؟ یعنی از بودجه چند ده میلیاردی شهرداری نباید مبلغی شایسته به ارتقاأ سطح فرهنگ و هنر جامعه اختصاص پیدا کنه، کی گفته وظایف شهرداری فقط جدول گذاری و تاسیس میادینه ؟
واقعاهزینه های فعالیت این هنرمندان بزرگوار خیلی پایینه برای بستن یه نمایش، چرا نباید ازشون حمایتی صورت بگیره همه جا برای ارتقاءء فرهنگ و هنر شهرشون برنامه ریزی میکنن در شهر ما تاریخ و فرهنگ و هنرمون رو به نابودی کشوندیم و فقط میشه تاسف خورد.

پاسخ

همشهری

۲۲ تیر ۱۳۹۲

تا زمانیکه در انتخابات شورای شهر افرادی وارد شورای شهر می شوند که هیچ دیدگاه فرهنگی ندارند از این بهتر نخواهد شد

پاسخ

آبای در تاریکی

۲۲ تیر ۱۳۹۲

شهرداری انزلی و اداراتی مثل بندر و منطقه آزاد انزلی موظفند و می تونند به هنر انزلی کمک کنند . هنرمندانی که با سیلی صورتشون رو سرخ نگه می دارند نیاز به رسیدگی دارند . ممنون از انزلی کلاب به خاطر تهیه این گزارش .

پاسخ

AnzaliClub

AnzaliClub پاسخ در تاريخ تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ ۱۷:۰۹:

دوست عزیز نوروز امسال با درخواست انزلی کلاب منطقه آزاد انزلی فضایی رو در اختیار جوانان این شهر قرار داد و دو نمایشگاه عکاسی و نقاشی در نوروز ۹۲ برگزار شد.
البته وظیفه ای هم بر عهده اونها نبود و جا داره از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی تشکر کنیم که حمایت خوبی از هنرمندان شهرمون صورت دادن.

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ ۱۸:۳۸:

آبای عزیز. این کار به خود منطقه آزاد هم کمک میکنه. ضمن اینکه ارگانهای دولتی برای امور فرهنگی خانوادشون بودجه دارن که خیلی راحت و با رایزنی میتونن با تخفیف خوب سالنای تاتر و پر کنن.

۲۲ تیر ۱۳۹۲

سلام .سپاس از توجه شما به جامعه و بچه های هنری انزلی .ماهم منتظریم کسی دردل مارو گوش کنه وبگیم موسیقی چرا راکد مونده تو این شهر.همچنان منتظر الطفات شما گرامیان هستیم برای درد دل که شاید فرجی حاصل بشه ….سپاس

پاسخ

کاوه چلمبری

۲۲ تیر ۱۳۹۲

با سلام خدمت آقای مجتبی قاسمی ، ممنون از ابراز لطفتون . به زودی در خدمت شما و اهالی موسیقی بندرانزلی خواهیم بود و انجام وظیفه می کنیم . پاینده و سلامت باشید .

پاسخ

آبای در تاریکی

۲۲ تیر ۱۳۹۲

امیدواریم همکاری منطقه آزاد انزلی با گروه های دیگر هنری انزلی از جمله تئاتر ، سینما ، موسیقی و… تداوم یابد . فکر کنم بشه با رایزنی با آقای افقی حرکت های خوبی در زمینه هنر انزلی انجام داد .

پاسخ

آبای در تاریکی

۲۲ تیر ۱۳۹۲

خواهشی از دوستان خوب انزلی کلاب دارم که خواسته جامعه هنری مظلوم انزلی هم هست . لطفا احقاق حق هنرمندان انزلی در زمینه حمایت شورای شهر و شهرداری انزلی از این فرهیختگان را پیگیری نمایید .

پاسخ

مژگان عباسلو

۲۲ تیر ۱۳۹۲

سلام.با خسته نباشید به گرداندگان سایت انزلی کلاب.بهتر است با آقای وحید درویشی که نمایش”پخش زنده رومئو و ژولیت از زبان مردم کوچه و بازار” را در سی و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اجرا نموده و همچنین همین نمایش را به مدت ۲۱ روز در تهران اجرای عموم داشته اند مصاحبه ای داشته باشید تا شاید وجدان خفته متولیان تئاتر استان گیلان(اگر داشته باشیم متولی تئاتر!)از خواب غفلت بیدار شود و بالاخره بدانند یا بفهمند که چه کسانی در این شهر و استان کار نمایش می کردند که حالا باید فقط افسوس نبود آن افراد کار بلد را بخوریم و بس.متشکر از شما که حامی نمایش شهرستان ها هستید.

پاسخ

کاوه چلمبری

۲۲ تیر ۱۳۹۲

به امید خدا در ادامه مصاحبه با اهالی تئاتر انزلی با دوست عزیزم وحید درویشی مصاحبه خواهیم نمود .

پاسخ

مژگان عباسلو

۲۲ تیر ۱۳۹۲

ممنون از شما آقای چلمبری که از هنر و هنرمندان حمایت می کنید.

پاسخ