ostandark

به گزارش انزلی کلاب به نقل ازایرنا، کیهان هاشم نیا روز دوشنبه در نشست بررسی راهکارهای اجرای تصویب نامه هیات وزیران مبنی بر صدور مجوز حمل کالای همراه مسافر در منطقه آزاد انزلی افزود: با اعطای این مجوز، فرصت بسیار خوبی در اختیار مردم گیلان و کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: منطقه آزاد انزلی به دلیل نزدیکی به پایتخت و تراکم بالای جمعیت در شمال و غرب کشور نسبت سایر مناطق آزاد ایران از مزیت بالاتری برای کالای همراه مسافر برخوردار است. استاندار گیلان بیان داشت: صدور این مجوز علاوه بر استان های شمالی و غربی ایران، مناطقی از کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله آذربایجان ، گرجستان ، نخجوان و جنوب روسیه را نیز برخوردار می کند.

به گفته هاشم نیا ۱۲۰ میلیون دلار کالای همراه مسافر وارد گیلان می شود که انگیزه بسیار خوبی برای انتخاب این استان به عنوان مقصد گردشگران است که خود این موضوع، موجب رونق اقتصادی گیلان و توسعه زیرساخت های گردشگری می شود. وی افزود: با صدور مجوز حمل کالای همراه مسافر در منطقه آزاد انزلی، شاهد تحولی بزرگ در منطقه سه راه حسن رود تا زیباکنار خواهیم بود لذا مسوولان باید مراقب تغییر کاربری اراضی این مناطق باشند و منابع طبیعی استان برای ایجاد مجتمع های رفاهی در این منطقه تدابیر لازم را اتخاذ کند.

استاندار گیلان اضافه کرد: این فرصت، نقش مهمی در تغییر صنایع تبدیلی استان و رونق تجارت در منطقه دارد و با بهره مندی از این مجوز، پروژه های اقتصادی در استان توجیه پیدا می کند و توسعه گیلان را شتاب می بخشد. وی خواستار تشکیل کمیته پشتیبانی این مهم و کمیته تحلیل مسائل اجرای این مصوبه هیات دولت در استان شد و گفت: کارگروه صادرات نیز مسائل را بررسی کند و برای انجام سرمایه گذاری در منطقه با مسوولان مناطق داغستان، آستراخان و کنسولگری روسیه در حاشیه دریای خزر مکاتباتی انجام شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست گفت: براساس مصوبه قانونی برنامه پنجم توسعه کشور، مجوز حمل کالای همراه مسافر در مناطق آزاد کشور یکسان سازی می شود لذا مجوز این کار از سوی هیات دولت برای منطقه آزاد انزلی صادر شده است.

سعید رحیمی افزود: با صدور این مجوز، کالای همراه مسافر عملیاتی می شود و مردم گیلان می توانند با حضور در منطقه در حد قانونی از معافیت کالای همراه مسافر برخوردار شوند که این امر در رونق اقتصادی و تجاری استان نقش مهمی دارد. وی ادامه داد: براین اساس مسافران و مردم استان گیلان می توانند سالی یکبار نیازهای خود را در قالب کالای همراه مسافر در سقف قانونی در منطقه آزاد انزلی تامین کنند.
وی اظهار کرد: طبق این مجوز هر نفر می تواند به میزان ۸۰ دلار و بدون محدویت قانونی کالای مصرفی خود را از منطقه آزاد انزلی تامین نماید. به گفته رحیمی؛ این مهم علاوه بر ایجاد اشتغال، توسعه فعالیت های تجاری و مبادلات منطقه ای را نیز به همراه خواهد داشت و باید نسبت به فراهم کردن زیرساخت های لازم برای اجرای این مصوبه هرچه سریعتر اقدام شود.

اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی که شامل محدوده ای از شهرستان انزلی به مساحت تقریبی سه هزار و ۲۰۰ هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از آب های ساحلی است، در مردادماه سال ۱۳۸۳ به تایید هیات دولت رسید و نقشه محدوده آن در خردادماه ۱۳۸۴ ابلاغ شد.

رشد و توسعه اقتصادی، جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، تشویق تولید و صادرات کالا، ورود و حضور فعال در بازارهای منطقه ای و جهانی، جذب فناوری های جدید و انتقال علم و دانش فنی به عوامل تولید داخلی و شتاب در فرآیندهای تجاری و اقتصادی و فناوری منطبق با اسناد چشم انداز بیست ساله کشور از جمله اهدافی است که منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی آنها را دنبال می کند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

نوروزی

۲۴ خرداد ۱۳۹۲

لطفا بیشتر توضیح بدین، اگه یه پول برای سرمایه گزاری داشته باشیم چطور می تونیم ازش استفاده کنیم؟

پاسخ

۲۴ خرداد ۱۳۹۲

از من میشنوی اگه پول داری کاندید شو

پاسخ