تاریخچه سیزده بدر…

  • 6 سال پیش
  • ۴ ديدگاه
شاید برای خیلی از دوستان این سوال پیش بیاید که چرا در روز سیزده بدر چنین مراسمی با این شور رو هیجان در کل کشور بر پا می شود، از این رو سعی کردیم از بین  منابع معتبر مختلف مطلبی را جمع آوری کنیم که توجه شما را به خواندن آن جلب می کنیم. ادامه مطلب…
  • فلسفه سیزده بدر در ایران باستان:

ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که عدد ۱۳ نحس می باشد ، از نظر علمی عقیده ی آنها کاملا درست می باشد ! البته در رسانه های امروزی هیچ اشاره ای به اینگونه مسائل نمی شود و دلیل آن هم ترس از خرافی شدن عقاید و همچنین کم بودن سطح علمی جامعه در اینباره می باشد .

در واقع فلسفه عدد ۱۳ بر می گردد به طرز قرار گیری ستاره ها و منظومه خورشیدی ؛ جمعی از دانشمندان بر این باورند که اجسام خیلی بزرگ ( مانند ماه ، یا حتی کوه ) نوعی فرکانس از خود منتشر می کنند که بر بازده و عملکرد مغز جانوران خصوصا انسان مستقیما تاثیر ( خوب یا بد ) دارد . این مسئله پایه و اساس خیلی از عقاید را ثابت می کند .

ایرانیان باستان این روز ( ۱۳ فروردین ) را در طبیعت به جشن شادی می پرداختند تا بدین وسیله خود را از نحسی آن حفظ کنند . از آداب این روز می توان به گره زدن سبزه و دور انداختن یا به قولی به آب دادن سبزه اشاره کرد . در گذشته دختران و پسران دم بخت سبزه ها را گره می زدند و آرزو می کردند تا در سال جدید تشکیل خانواده دهند ، یک شعر نیز وجود دارد که دختران در هنگام گره زدن این سبزه ها می خواندند ” سال دیگه ، سیزده به در ، خونه شوهر ، بچه بقل ” که ما هرچه در منابع در دسترسمان جستجو کردم نتوانستیم قدمت این شعر را از دوران قاجار بیشتر پیدا کنیم ! البته گره زدن تنها مختص دختران و پسران دم بخت نمی باشد و همه می توانند سبزه ای گره زده و آرزو کنند . عقیده بر این بوده است که وقتی گره باز شود ، مشکلات حل شده و آرزو بر آورده می شود .

دور انداختن سبزه ها هم به این دلیل بود که ایرانیان باستان عقیده داشتند بدی ها و مریضی ها در این سبزه جمع شده و با به آب دادن یا به دور انداختن آن این پلیدیها و مریضی ها را از خود دور می کردند .

در ضمن این روز متعلق به خدای باران می باشد و در مراسم ۱۳ به در دعا برای بیشتر شدن و به موقع بودن باران در سال جدید وجود داشته که با گذشت زمان این رسم از میان رفته .

هم اکنون نیز در تقویم رسمی ایرانیان ۱۳ فروردین را روز طبیعت نامیدند و بندر انزلی به دلیل طبیعت زیبایی که دارد همه ساله در این روز پذیرای مهمانان زیادی می باشد و اگر روز ۱۴ فروردین به  ساحل بروید خط سبزی را مشاهده می کنید که دریا و ساحل را از هم جدا کرده است.

با تشکر از توجه شما به این مطلب یاد آور می شویم فرصت ارسال عکسهای شما به مسابقه عکس نوروز ۹۱ که سیزده بدر هم شامل آن می شود ۱۵ فروردین به پایان می رسد.

ایمیل جهت ارسال عکس: AnzaliClub_ir@ymail.com


ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid-d

۱۳ فروردین ۱۳۹۱

خیلی خیلی ممنون
خیلی جامع و کامل بود

پاسخ

مژده

۱۳ فروردین ۱۳۹۱

فلسفه ی سیزده به در از زبان دکتر الهی قمشه ای:
سلیمان نبی فرزند داوود نبی انگشتری داشت که اسم اعظم خداوند بر نگین آن نقش بسته بود و تمام مردم سرزمینش این انگشتر را نماد پادشاهی میدانستند
روزی سلیمان انگشتر خود را به کنیزی سپرد و به گرمابه رفت.شیطان از این واقعه باخبر شد و خودش را به صورت سلیمان در آورد و انگشتر را از آن کنیز گرفت و خودش را به تخت سلیمان رساند و خودش را سلیمان معرفی کرد.مردم هم پذیرفتند زیرا او هم ظاهر سلیمان را داشت و هم آن انگشتر را.
وقتی سلیمان از گرمابه بیرون آمد و از ماجرا با خبر شد گفت: سلیمان واقعی منم و آنکه به جای من نشسته شیطان است اما مردم به او اعتنا نکردند.او هم که میدانست نمیتواند حقانیت خودش را ثابت کند به صحرا و کنار دریا رفت و به شغل ماهیگیری پرداخت.
مردم کاملا شیطان را به عنوان پادشاه پذیرفته بودند و شیطان هم از ترس اینکه مبادا انگشتر بار دیگر به دست سلیمان بیفتد آن را در دریا انداخت.و با اعتبار قبلی خودش بر مردم حکومت میکرد.وقتی مدتی گذشت مردم آن لطف و صفای سلیمانی را در رفتار شیطان ندیدند.
کم کم ماهیت ظالمانه شیطان بر مردم آشکار شد و همه از او نا امید شدند و منتظر فرصتی بودند تا او را از تخت به زیر بکشند و سلیمان حقیقی را به جای او بنشانند.
سلیمان همچنان بر لب دریا ماهی میگرفت.روزی ماهی ای را شکافت و از قضا انگشتر گمشده را در شکم ماهی پیدا کرد و بر دست خودش انداخت اما به شهر نرفت.
مردم از این ماجرا با خبر شدند و فهمیدند که سلیمان حقیقی با انگشتر سلیمانی بیرون شهر است.پس در سیزده نوروز به جنگ شیطان رفتند و همه از شهر بیرون آمدند تا سلیمان را به تخت بازگردانند.
و این روز برخلاف تصور عامه،روزی فرخنده و مبارک است و نحسی آن نصیب کسی میشود که با شیطان مدارا کند و به دنبال سلیمان از شهر بیرون نیاید.
و شاید رسم ماهی خوردن در شب نوروز،تجدید خاطره ای از یافتن نگین سلیمان در شکم ماهی است…

پاسخ

ramin

۱۳ فروردین ۱۳۹۱

۱+۳ رو بدر کردید؟

روز و روزگار بر همه و مخصوصا انزلی چی ها خوش و فرخنده.

چه سبزه هایی گره خورد امروز. به به

شاد باشید.
مطلب مژده خانم هم خواندنی بود.

پاسخ

موج 135

۱۳ فروردین ۱۳۹۱

سلام. جالب بود ممنون. عکسی که گذاشتید خیلی زیباست :)

پاسخ