cccc talab anzali

استاندار گیلان گفت: ۱۰ هزار هکتار اراضی حریم تالاب انزلی به منظور اشتغالزایی احیا می‌شود.
به گزارش انزلی کلاب، کیهان هاشم‌نیا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به صدور مجوز احیای اراضی ملی حریم رودخانه سفیدرود و تالاب انزلی از طرف هیئت دولت اظهار کرد: ۱۰ هزار هکتار حریم تالاب انزلی برای پرورش ماهی قابل احیا است.

وی به اجازه واگذاری اراضی حریم تالاب انزلی به صورت اجاره به اشخاص حقیقی و حقوقی اشاره کرد و افزود: امر مذکور به استاندار گیلان تفویض اختیار شده است.

هاشم‌نیا با بیان اینکه در هر هکتار پرورش ماهی حداقل یک شغل ایجاد می‌شود، تصریح کرد: تولید سه تن ماهی یک شغل ایجاد می‌کند.

استاندار گیلان از احیای ۱۰ هزار هکتار اراضی حریم تالاب انزلی به منظور اشتغالزایی و حفظ محیط زیست خبر داد و بیان کرد: می‌توانیم تا پایان سال ۳۰ هزار تن از حریم تالاب انزلی ماهی برداشت کنیم.

وی با اشاره به زمین‌های بدون معارض در حاشیه تالاب انزلی، اضافه کرد: حریم تالاب انزلی با ایجاد استخرهای پرورش ماهی احیا می‌شود و می‌توانیم از ورود آب‌های دارای سموم به تالاب جلوگیری کنیم.

هاشم‌نیا احیای تالاب، ایجاد اشتغال و راه‌اندازی صنایع وابسته را زنجیره حلقه‌های استفاده بهینه از تالاب انزلی عنوان کرد و گفت: طرح‌های زیست‌محیطی را با اجاره چهار ساله اراضی حریم تالاب به کاربران می‌توان اجرایی کرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه در مدت سه ماه می‌توان اراضی حریم تالاب را شناسایی کرد، یادآور شد: پرداخت تسهیلات به کاربران می‌تواند باتلاق‌ها را تبدیل به استخرهای ماهی کند.

وی احیای هر هکتار حریم تالاب انزلی را نیازمند ۱۲ میلیون تومان تسهیلات دانست و اظهار کرد: حریم تمام تالاب‌های گیلان را می‌توان به روش مذکور احیا کرد.

هاشم‌نیا خواستار واگذاری حریم تالاب انزلی از ماه آینده به کاربران شد و تصریح کرد: ۲۵۰ میلیارد تومان برای احیای حریم تالاب انزلی و اشتغالزایی در نظر گرفته شده است.

استاندار گیلان پرورش ماهی، اردک، مرغ، صنوبرکاری و دام را از جمله فعالیت‌های کشاورزی در حاشیه تالاب انزلی برشمرد و بیان کرد: اعتبار نامحدود برای صنوبرکاری حریم تالاب در نظر گرفته شده است.

وی در پایان حریم تالاب انزلی را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: وسعت جنگل‌های گیلان به دلیل وسعت کشت صنوبر در استان افزایش پیدا کرده است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۳۰ خرداد ۱۳۹۲

با شرائطی که جناب استاندار فرموده اند به نظر می رسد ظاهرا کار قابل انجام و مفیدی باشد.ولی این کار مثل این است که کسی غذا خوردن در یک بشقاب تمیز و زیبا را که در سفره است و در یک مکان مصفا قرار دارد رها کند و بخواهد پشت به آن سفره در یک بشقاب شکسته و در میان خار و خاشاک روی زمین بنشیند و به صرف غذا مشغول گردد.ما امده ایم به این سفره زیبا و پر برکت خداوند یعنی تالاب انزلی که در میان الودگیهای مهلک شیمیایی و صنعتی وخانگی و شاید بیمارستانی گوناگون اخرین نفسهای خود را می کشد بی اعتنا یی میکنیم بعد میخواهیم در حاشیه تالاب به پرورش ماهی بپردازیم.یعنی در خشکی .و وام و اعتبارات هم بدهیم تا زمینهای حاشیه ای را تبدیل به استخرهای پرورش ماهی کنیم .لابد آب مورد نیاز را هم باید از باقیمانده آب متعفن تالاب و یا با حفر چاه تامین کنیم.در هر صورت توفیری ندارد. با این کار به یک باره تیر خلاص برپیکربی جان و در حال احتضار تالاب خواهیم زد.به عبارت دیگر لقمه را دور سر خودمان می چرخانیم.باید اولویت نخست ما احیای تالاب و بهره برداری اصولی در زمینه پرورش ماهی و گردشگری از ان باشد و در گام بعدی این پروژه احیا حاشیه آن نیز می تواند مفید و اشتغالزا و کاری درست و اصولی باشد.وگرنه فقط مخرب و نابود کننده خواهد بود..

پاسخ