13910725000280_PhotoA

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۹۷ میلیارد تومان اعتبار برای حفاظت از تالاب انزلی اختصاص یافته که باید تا سه سال آینده تامین شود.
به گزارش انزلی کلاب ‘ محمد جواد محمدی زاده ‘ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در مدت سه سال گذشته تاکنون ۲۵ میلیارد تومان از این میزان اختصاص یافته است که بر همین اساس اقدامات خوبی برای حفاظت از تالاب انزلی صورت گرفته است.
معاون رییس جمهور اظهارداشت: این میزان اعتبار مصوبه مجلس است و از محل اعتبارات خاص معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اختصاص می ‌یابد.
وی گفت: براساس طرح احیای تالاب انزلی از زمان آغاز ( سال ۱۳۸۹) تاکنون ۶ پروژه عملیاتی و ۵ پروژه مطالعاتی آغاز و در حال انجام است.
محمدی زاده افزود: لایروبی رودخانه های منتهی به تالاب، پایش اکولوژیکی تالاب انزلی اعم از سنجش پارامترهای فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی، فیتوپلانگتون‌ها، آلودگی‌های نفتی و فلزات سنگین داخل تالاب، راه اندازی اولین ایستگاه پایش آن لاین تالاب انزلی و احداث چهار دهنه سد رسوب گیر در چهار رودخانه اصلی ورودی به تالاب انزلی برخی از اقدامات صورت گرفته در راستای حفاظت از تالاب انزلی است.
محمدی زاده افزود: تالاب ها جزو حساس ترین اکوسیستم های حیاتی هستند تخم گذاری پرندگان و آبزیان، مهار سیلاب، رونق صیادی، تامین رطوبت هوا و آب سالم برخی از فواید تالاب است ازاین رو حفاظت از این اکوسیستم طبیعی بر عهده همگان است.
وی گفت: مجموع تالاب هایی که در کشور وجود دارند و حائز اهمیت هستند ۱۰۰ تالاب است، تعداد ۳۲ تالاب نیز به عنوان مرجع بین المللی در سایت رامسر به ثبت رسیده اند که ازاین تعداد ۷ تالاب در خطر جدی خشک شدن قرار دارند. اما استعدادی که از لحاظ وجود تالاب در کشور وجود دارد یعنی یک زمین کوچکی که شرایط تالابی دارد و می تواند در چرخه محیط اثرگذار باشد حدود هزار تالاب است، بنابراین کاری که در زمینه تالاب ها درکشور انجام می دهیم بسیار سنگین است.
وی گفت: از این رو سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سازمان ها و نهادهای ذیربط ، مدیریت زیست بومی یکپارچه حفاظت از تالاب ها را طراحی کرده که بر اساس آن برای حفاظت از تالاب ها راهکارهای اصولی و علمی ارائه می شود.
تالاب انزلی بر اساس شرایط اعلامی کنوانسیون بین المللی تالاب ها در حال تخریب محسوب می شد که به موجب اقدامات گسترده ملی برای احیای آن این تالاب از این وضعیت خارج شده است.
تالاب انزلی یا مرداب انزلی با مساحتی در حدود ۲۰ هزار هکتاردر استان گیلان قرار دارد. این مرداب از جالب‌ترین و بزرگترین زیستگاه‌های طبیعی- جانوری ایران محسوب می‌شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از سوی کشورهای همسایه شمالی به ایران مهاجرت می کنند. تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب درمیان تالاب های کشور منحصر به فرد است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مژگان

mojshekan

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

امیدوارم همینطور باشه

پاسخ

guilak

گیلک

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

انشا الله که یک فکری برای تالاب بشود. از سال اول پیروزی انقلاب تا حالا دوستان دارند تالاب انزلی را لایروبی می کنند.یعنی به عبارتی حدود ۳۵ سال و هنوز تمام نشده است.شاید میخواهند انرا برای تردد کشتیهای اقیانوس پیما اماده می کنند!!!! وقتی اماده شد ما میتوانیم از همان کنارگذر انزلی که یادتان هست بایستیم و رفت و امد کشتیها یی را که گفتم تماشا کنیم.نگران نباشید کنارگذر تا ان موقع اماده می شود انشا الله.

پاسخ