139306151112339773571263

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان با اشاره به شروع فصل مهاجرت خوتکای ابرو سفید به تالاب‌ها و زیستگاه‌های استان، گفت: با توجه به اطلاعات واصله جمعیت این گونه تاکنون در سایت‌های بررسی شده ۲۰۷۴ قطعه برآورد شده است.

محمدرضا برجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با اشاره به شروع مهاجرت خوتکای ابرو سفید به تالاب‌ها و زیستگاه‌های تالابی گیلان، اظهار کرد: با توجه به ورود نخستین دسته‌های خوتکای ابرو سفید به تالاب‌های استان فصل جدید ورود پرندگان مهاجر به استان شروع شده است.

وی با بیان اینکه هرساله در اواسط مرداد ماه نخستین گروه‌های پرندگان مهاجر موسوم به خوتکای ابرو سفید به نام علمیAnas querquedula وارد تالاب‌های استان گیلان می‌شوند، افزود: این گونه‌ها پس از استراحت و تغذیه مسیر خود را به سمت عرض‌های جغرافیایی جنوبی‌تر طی می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان با اشاره به شمارش خوتکای ابرو سفید در تالاب‌های استان، گفت: برآورد جمعیت این گونه در سایت‌های بررسی شده با توجه به اطلاعات واصله از واحدهای تابعه ۲۰۷۴ قطعه برآورد شده است.

برجی تصریح کرد: تاکنون در  غرب تالاب انزلی ۱۳۰۰ قطعه، پناهگاه حیات وحس سلکه ۳۰۰ قطعه، منطقه حفاظت شده سیاکشیم ۳۳۲ قطعه، پارک ملی بوجاق ۷۵ قطعه، پناهگاه حیات وحش امیر کلایه ۲۰ قطعه، تالاب آق ۴۰ قطعه و تالاب جوکندان هفت قطعه شمارش شده است.

وی با اشاره به مهاجرت پرستوهای دریایی تیره به تالاب‌های گیلان که به آن پرستوی دریایی گونه سفید می‌گویند، خاطرنشان کرد:  پرستوهای دریایی از پرندگان مهاجر تابستانه استان گیلان هستند که هرساله از اواخر فروردین ماه از آفریقا، هندوستان و پاکستان برای جوجه‌آوری در فصول بهار و تابستان به تالاب بین المللی انزلی مهاجرت می‌کنند.                  

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان با بیان اینکه به دلیل مناسب بودن شرایط خوب آب و هوایی در تالاب انزلی حدود چهار هزار جفت پرستوهای دریایی گونه سفید وارد این زیستگاه شده  است، گفت: هرپرنده ماده دو یا سه تخم می‌گذارد که در مدت ۱۳ تا ۱۷ روز جوجه‌ها سر از تخم در آورده و بعد از آن کار حلقه‌گذاری آنها توسط کارشناسان اداره کل حقاظت محیط زیست گیلان آغاز می‌شود.

برجی با بیان اینکه پرستوهایی دریایی نقش مهمی در دفع آلودگی‌ها دارند، افزود:  آنها از لارو حشرات و گونه‌هایهای بیماری‌زا تغذیه کرده و به عنوان یک مبارزه بیولوژیک در کاهش آفات نباتی محسوب می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: پرستوهای دریایی اویل مهرماه پس از توانایی پرواز جوجه‌ها برای زمستان‌گذرانی ایران را ترک می‌کنند البته گروهی از آنها در بخش‌های جنوبی کشور به ویژه در سواحل دریای عمان و خلیج فارس باقی می‌مانند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *