siroos

 

روز ۱۸ فروردین سالروز درگذشت سیروس قایقران و فرزندش راستین قایقران بر اثر سانحه رانندگی است، سیروس قایقران در یکم بهمن ۱۳۴۰ در محله کلویر انزلی متولد شد و در ۱۸ فروردین ۱۳۷۷  بر اثر تصادف در جاده رشت به تهران در محور امامزاده هاشم(ع) به همراه فرزند خردسالش درگذشت.

139301160048361432461123

قایقران کاپیتان فقید تیم ملی فوتبال ایران سابقه عضویت در  باشگاه‌های ملوان و استقلال انزلی، الاتحاد قطر و کشاورز تهران را در کارنامه فوتبالی خود داشت.

بهمن صالح‌نیا، احمد صومی، غفور جهانی، مجید جهانپور و نصرت ایراندوست از مربیان سیروس قایقران در گیلان و  مرحوم پرویز دهداری، مهدی مناجاتی، علی پروین، ناصر ابراهیمی، بهمن صالح‌نیا و  رضا وطنخواه مربیان قایقران در تیم ملی فوتبال ایران بودند.

سیروس قایقران سابقه حضور در ۱۰۰ مسابقه به همراه تیم ملی فوتبال ایران را در کارنامه خود داشت که ۴۳ بازی، رسمی بوده است.

 

 

وی در ۲۱ بازی کاپیتان تیم‌ملی بوده و ۱۴ گل برای تیم‌ملی به ثمر رسانده است که بهترین آنها به تیم کره‌جنوبی در نیمه نهایی بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ پکن بود. اولین بازی ملی را در ۳۰ دی ۱۳۶۳ برابر یوگسلاوی و آخرین بازی ملی را در ۲۶ فروردین ۱۳۷۲ برابر بوسنی انجام داد و نخستین کاپیتانی تیم‌ملی را در ۱۱ دی ۱۳۶۷ برابر قطر بر عهده گرفت.

مرحوم قایقران، سابقه مربیگری در تیم‌های کشاورز تهران که با این تیم به مقام سوم لیگ کشور رسید و مسعود هرمزگان را در کارنامه داشت.

قهرمان جام حذفی کشور و گروه مقدماتی آسیا با ملوان – نایب قهرمانی لیگ استانی قدس با منتخب گیلان، مقام سومی در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۸ – قهرمان بازی‌های آسیایی پکن ۱۹۹۹ از جمله افتخارات فوتبالی قایقران است.

زندگینامه سیروس فوتبال آسیا:

زنده‌یاد سیروس قایقران در اول بهمن ۱۳۴۰ در محله کلویر بندر انزلی پا به عرصه هستی نهاد،  سیروس از همان ابتدای کودکی به فوتبال در زمین‌های خاکی کلویر روی آورد و با استعداد درخشانش به عضویت تیم فوتبال منتخب آموزشگاه‌ها درآمد.

 

 

وی در ۱۶ سالگی در سال ۱۳۵۶ موفق شد به عنوان یکی از مهره های اصلی در تیم‌های نوجوانان و جوانان ملوان استعدادهای خود را به نمایش بگذارد و با مهارت‌های منحصر به فردش ملوان را به رتبه قهرمانی باشگاه‌های گیلان رساند.

مرحوم قایقران در سال‌های ۵۷ تا ۶۳ افتخارات زیادی را برای ملوان و گیلان به ارمغان آورد مانند دو گلی که وارد دروازه پرسپولیس کرد یا گل زیبایی که وارد دروازه تیم منتخب مازندران کرد و در این دوران وی به عنوان یک بازیکن استثنایی با ویژگی‌های اخلاقی عالی و منش پهلوانی در میان عموم مردم محبوب شد.

وی آن قدر متواضع و افتاده بود که همه افراد به او علاقه‌مند بودند، لبخندهای صمیمی‌اش هیچ‌گاه از لبان او دور نمی‌شد و قلبش مانند دریا پاک و بی‌آلایش بود، سیروس در سال ۱۳۶۳ به تیم‌ملی دعوت شد و در سال ۶۶ تنها فوتبالیست شهرستانی بود که شادروان دهداری بازوبند پرافتخار کاپیتانی تیم‌ملی ایران را به بازوان او بست.

سیروس و کاپیتانی در آسیا:

در سال ۶۷ در جام ملت‌های آسیا در قطر، تیم‌ملی ایران با رهبری سیروس به مقام سومی دست یافت و در سال ۶۹ تیم ایران را با گل‌های زیبایش پس از ۲۰ سال به قهرمانی در بازی‌های آسیایی پکن رساند.

سیروس در آن دوران نه تنها در ایران بلکه در آسیا و اروپا هم به عنوان یک بازیکن استثنایی مطرح شد و با وجود داشتن پیشنهاد از تیم‌های آلمانی به الاتحاد قطر پیوست. سیروس در اوج شهرت هرگز مغرور نشد و اصالت خود را فراموش نکرد و بعد از مدتی بازی در قطر، مجددا به تیم اول خود ملوان پیوست و این تیم را قهرمان جام حذفی و راهی مسابقات آسیایی کرد.

سیروس در سال ۷۲ به عنوان بازیکن و سپس مربی به تیم کشاورز تهران پیوست و نتایج قابل‌توجهی به دست آورد.

وی سپس به تیم دسته دومی مسعود هرمزگان پیوست و مدتی در آنجا مشغول به مربیگری شد و در سال‌های ۷۶ و ۷۷ سیروس بارها تمایل خود را برای بازگشت به ملوان به عنوان بازیکن یا مربی اعلام کرد.

 

 

زنده‌یاد قایقران در اوایل سال ۷۷ که  برای تعطیلات نوروز همراه خانواده‌اش به انزلی آمده بود در بازگشت و در حالی‌که همراه فرزند، همسر و برادر همسرش در اتومبیل رنوی خود عازم تهران بود، در حوالی امامزاده هاشم(ع) با کامیون خاور تصادف کرده که منجر به فوت وی و فرزندش شد.

 

منبع : تسنیم

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *