یک اشتباه تاریخی

  • 6 سال پیش
  • ۱۰ ديدگاه

با شروع لیگ دوازدهم جریاناتی جدید از سوی هوادران و رسانه های داماشی علیه باشگاه ملوان اتفاق افتاد که بنظر میرسید نهایتا در بازی دربی شمال به اوج خود برسد.جریانی کور به سابقه باشگاه ملوان و داماش و فارغ از هرگونه نظر ورزشی و فوتبالی و آلوده به حرفها و تفکرات قومی قبیله ای و تاریخ مصرف گذشته.

با وجود اتفاقاتی که در بازی داماش پرسپولیس افتاد و فحاشی علیه بازیکن ملی پرسپولیس سید جلال حسینی همه منتظر واکنش کمیته انضباطی بودند ولی کمیته انضباطی هم همه ی تصمیمات خود و از جمله کسر امتیاز از باشگاه داماش را منوط به اتفاقات این بازی کرد ودر نتیجه چشمها بیش از پیش به این بازی خیره گشت.
سران باشگاه داماش از هیچ کوششی فروگذار نکردند تا بتوانند جو موجود بر سکوها را که از ابتدای لیگ مسموم شده بود آرام کنند. از اعلام عمومی گرفته تا دعوت به تشویق تیم خودی در وبسایت باشگاه تا حرکت جوانمردانه چاووشی برای رفتن به عیادت بازیکن مصدوم ملوان مازیار زارع . حتی اگر با درخواست مربی تیم بوده باشد کاری انسانی و درخور تقدیر بود. اما بازهم پیش بینی قدیمی تر ها که میگفتند با یک هفته نمی شود کار فرهنگی کرد درست از آب در آمد و فجایع قبل تکرار شد . بیشتر و عمیق تر از قبل . در روزی که همه منتظر اتفاقی خوب و فوتبالی زیبا بودند هواداران داماش یک اشتباه تاریخی انجام دادند . اشتباهی که حتی از ساعتها قبل از بازی شروع شد.

جلوی چشم رییس سازمان لیگ و ناظر بازی. جلوی چشم میلیون ها بیننده تلویزیونی . جلوی چشم امیرعابدینی که همیشه به گفته خودش کار فرهنگی را سرلوحه برنامه های خود دارد . این اشتباه اول از همه دامن تیم داماش را گرفت که در مقابل ملوان حتی سایه ای از تیمی نبود که به پیکان ۵ گل زد . هواداران داماش امید هرندی سرمربی و محمدرضامهدوی کاپیتان تیم و حتی چاووشی بازیکن ارزشمند و نماد غیرتمندی تیمشان را هم که برای پادرمیانی از هواداران خواهش کردند که سکوت کنند را بی نصیب نگذاشتند وحرکتشان را نشانه ترس از کمیته انضباطی و بیغیرتی دانستند و باز هم اشتباه کردند.
آنها نه به روح سیروس قایقران احترام گذاشتند نه میرزا … میرزایی که عمرش را در راه مبارزه با روس و انگلیس گذاشت چطور برافراشته شدن پرچم بیگانه را آنهم در ورزشگاه شهید عضدی رشت و بدست عده ای جوان رشتی تاب بیاورد ؟ این اشتباهات حتی پس از بازی به سطح شهر هم کشیده شد و مسافرانی که در ایام تعطیل به شمال سفرکرده بودند و از شهر رشت فضایی فرهنگی متصور بودند را با شنیدن فحاشی های بالای ۲۵ سال متعجب و انگشت به دهان گذاشتند . ناهنجاری بعد از بازی و حمله به اتوبوس بازیکنان ملوان و تخریب مینی بوسها و خودروهای شخصی هواداران ملوان نیروی انتظامی را هم شگفت زده کرد به طوریکه تیرهای هوایی نیروی انتظامی نمادی از این تعجب و حیرت عمومی گردید.
امروز باشگاه داماش هم در کار این دست هواداران باشگاه مانده است. عابدینی ، کسی که شاید هواداران ملوان او را عامل اصلی درگیری قومی میدانستند هم دیگر حاضر نیست ننگ این اشتباه را به دوش بکشد و اعلام برائت کرده و به گفته خودش دربی بعد را در تهران برگذار خواهد کرد.

مدیر رسانه ای باشگاه هم اعلام می کند که حکم کمیته انضباطی را می پذیریم هرچه که باشد. بازیکنان تیم فوتبال داماش هم که تا روز شنبه به مرخصی رفته اند با ناراحتی روزها را می شمارند تا ببینند کمیته انضباظی چطور امتیازهایی که با زحمت زیاد به دست آورده اند با این اشتباه هواداران از تیمشان کسر می کند . این اشتباه در جلوی چشم همه و درحساسترین زمان و مکان ممکن انجام شد و دیگر کاری از کسی ساخته نیست . به غیر از همه ی اتفاقات فوتبالی ذهن تاریخی گیلان نیز این اشتباه را یعنی “هتک حرمت علنی از مردم قهرمان بندرانزلی و باشگاه پر افتخار ملوان”هرگز فراموش نخواهد کرد. به قول یک ضرب المثل قدیمی گیلکی “بدجا تو واکاشتی تی آغوزَ”
این ضرب المثل اشاره به موقعی دارد که کسی در کاری آنچنان اشتباهی می کند که به هیچ عنوان جبران پذیر نیست .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۱۱ شهریور ۱۳۹۱

با یک غلط نوزده

لیگ دوره دوازدهم نه سیزدهم

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۱ شهریور ۱۳۹۱

مصاحبه امیر عابدینی :

دربی گیلان به هیچ عنوان قابل قیاس با دربی تهران نبود و خیلی بدتر بود. جو ورزشگاه آنقدر بد بود که من سردرد و قلب درد گرفتم و حتی دو بار می‌خواستم بازی را قطع کنم زیرا حرمت‌ها شکسته شد و هویت‌ و همه چیز زیر سوال رفت. متاسفم که هواداران فوتبال هویت یک استان را زیر سوال می‌برند. متاسفانه حتی صحبت‌های بازیکنانی مثل مهدوی هم مانع از فحاشی نشد.

عابدینی در مورد اینکه چه کسی مقصر این وضعیت است، خاطرنشان کرد: همه ما مقصریم. اگر من زنده و فصل آینده مدیرعامل داماش باشم و دربی گیلان را در تهران برگزار می‌کنم.

وی در مورد شکسته شدن شیشه‌ اتوبوس ملوان، گفت: طبیعی است، تماشاگرانی که آن همه فحاشی می‌کنند ممکن است دست به هر ضرب و شتمی هم بزنند و شاید دو هفته دیگر هم علیه من فحاشی کنند.

مدیرعامل داماش در مورد اینکه چرا بازی را قطع نکردید، گفت: قبل از بازی به ناظران مسابقه گفتم در صورت فحاشی بازی را قطع می‌کنیم اما ناظران داوران را به میدان فرستادند در حالی که بهتر بود چنین کاری انجام نمی‌دادند و در آن جو داوران را برای شروع مسابقه به میدان نمی‌فرستادند. ناظران می‌گویند وظیفه ما برگزار کردن مسابقه است و بعد از بازی هم گزارش می‌دهیم.

عابدینی اضافه کرد: در همان روز مسابقه اگر بازی قطع می‌شد و سه بر صفر هم بازنده اعلام می‌شدیم راضی بودم و آن را حق تیم خودم می‌دانستم. اکنون هم اگر کمیته انضباطی رای بدهد که دو جلسه از میزبانی محروم باشیم می‌پذیریم و قبول می ‌کنیم. هر رایی که کمیته انضباطی بدهد می‌پذریم و آن را حق خودمان می‌دانیم.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۱ شهریور ۱۳۹۱

تو همیشه بازنده ای …
فقط میتوان به یک کلمه بسنده کرد : فاجعه ! آن هم در برابر هواداری که سمبل خود را میرزا کوچک جنگلی معرفی کرده است . میرزایی که الگو و اسطوره همه گیلان و ایران است .

ولی چند دنیا فاصله است بین آن گیلانی جنگلی غیور واین گیلانی نماهایی که با فحاشی در استادیوم اخلاق را فراموش کرده بودند و گویا از میرزا فقط جنگلی بودنش را به ارث برده بودند . آخر از اسم کوچک جنگلی شرم نکردید ؟ از عکس بزرگش که زیبنده استادیوم بود خجالت نکشیدید ؟ آقایان باور کنید سکوهای استادیوم مکانی است برای لذت بردن از فوتبال ! شاید شما از سر دادن آن همه شعارهای آنچنانی لذت برده باشید اما بدانید هواداری که تیمش دارای هویت و قدمت باشد هیچگاه تن به این لذت توام با ذلت نخواهد داد !

از لحظه ای که تصمیم به نوشتن این مطلب کرده ام مدت زیادی میگذرد و من مانده ام که در برابر این فاجعه فرهنگی باید چه بنویسم ؟! از هنرنمایی سکوهایشان که هر چه حرف مشمئزکننده و قبیح بود را به زبان آورد یا سنگ و چوب و چماقی که در خارج از استادیوم نثار هواداران ملوان شد یا افراشتن پرچم فلان کشور برای شهری که بیش از ۴۰۰ شهید را تقدیم این آب و خاک کرده یا توهین به ناموس بازیکنان ملی پوش انزلیچی یا شکستن شیشه ماشین های هواداران ملوان یا …. ؟ واقعاً عکس ها گویاترین راویان این شرمساری اند . از کدامیک بگوییم تا بدانید چه خیانتی در حق خود و این استان نموده اید ؟ لحظاتی که سرمست از فحاشی های هماهنگ و یکدست خود بودید آیا به این فکر نکردید که فردا در برابر چشم میلیونها ایرانی که شاهد هنرنمایی شما بودند چه جوابی خواهید داد ؟ آیا خوشحالید که یک استان را شرمنده رفتار بی خردانه خود کرده اید ؟ لطفاً از لفظ « تماشاگرنما » هم استفاده نکنید که اگر تماشاگرنمایی در بین شما بود همان چند نفری بودند که در این بازی شرکت نکردند ! شدت حرکات غیراخلاقی آنقدر وسیع و شگفت انگیز بود که باعث تعجب همگان شده بود و به قولی کار از تماشاگر و تماشاگرنما گذشته بود ! هرچند از کسانی که حرمت کاپیتان و مربی خود را نگاه نداشته و تقاضایشان مبنی بر رعایت ادب و اخللاق را به هیچ انگاشتند انتظار زیادی نمیرود ! البته همچنان حساب رشت و فرهنگ والایش را از این جریان جدا میکنم اما شدت و حدت توهینها به حدی بود که خارج از توضیح و تفسیر و صد البته توجیه است !

از سردمداران فرهنگ سازی که همیشه سعی کردند خطاهای هواداران مرکز استانی را ندید بگیرند و با کم کردن صدای ورزشگاه در تلویزیون تمام تلاش خود را برای محو کردن همه اشتباهات آنان نمونده اند سوال میکنم که آیا واقعاً لیگ امسال که حرمت تیم رقیب در استادیوم پیر شهر پرغرور انزلی حفظ شد را ندیدید ؟ نکند شما که چشم خود را بر خطای هواداران رقیب بسته بودید هنوز فرصت باز کردن آن و دیدن سطع شعور و معرفت هواداران قدیمی ملوان را نداشته اید ؟ شاید اگر هفته های قبل به این همکاری و شعور هواداران ملوان اشاره میکردید باعث میشدید که هواداران مرکز استان هم به خود بیایند و حرکت مشابهی را تکرار کنند اما شما همیشه خود را به ندیدن میزنید تا انکارمان کنید اما نمیدانستید به اینجایی خواهید رسید که برای به گوش نرسیدن فحاشی های مکرر دوستان خود مجبور به استفاده از بلندگو خواهید شد هرچند که آن بلندگوها هم توان مقابله به هواداران عاصی را نداشتند . اما در مقابل آنها ، هواداران ملوان این فصل تصمیم گرفتند که فقط به عشق همیشگی و مشترک خود فکر کنند و قوهای سپید را در پروازی که در پیش دارد همراهی کنند . در یک کلام عرض میکنم که ما باید به داشتن چنین هوادرانی باید افتخار کنیم که با وجود آن همه توهینی که هفته هاست در استادیوم عضدی و فضای مجازی شنیده است باز هم به مصالح تیمش فکر میکند و بهانه دست کسانی که منتظرند بر بال این قوی خسته تیغ کشند را نخواهد داد . از مسئولان و دست اندرکاران تیم قدیمی ، ریشه دار و مردمی ملوان هم خواهشمندیم که تا احقاق حق هواداران اصیل و پرشور دست از تلاش برندارند و یکبار برای همیشه تکلیف را مشخص کنند . باید یک بار برای همیشه با این قضایا برخورد شود تا ورزشگاه ها از لوث وجود کسانی که لیاقت حضور در چنین اماکن فرهنگی را ندارند پاک شود .

آقایان هوادار کلانشهری ! بدانید که ما مدتهاست به شما فکر نمیکنیم چون هدفی شروع کرده ایم که حریفانش بزرگان لیگ هستند نه تیمهایی که در نیمی از یازده دوره لیگ غیبت دارند ! باور کنید مدتهاست در استادیوم پیر شهر پرغرور انزلی نامی از شما شنیده نمیشود و حتی نتایج شما هم تعقیب نمیشود . شما میتوانید به فحاشی های سریالی خود ادامه دهید و در خیال خود به این فکر کنید که ما را شکست داده اید و با این خیال خام خوش باشید . شما سالهاست که در برابر ما بازنده بودید و این بار حتی در اخلاق هم بازنده بزرگ هفته بودید . بازنده شدن در میدان اخلاق بسی دردناکتر از بازنده شدن در مستطیل سبز است چرا که شاید روزی باخت درون زمین را بتوانید جبران کنید اما سالها باید بگذرد تا بتوانید باخت در عرصه اخلاق را جبران کنید !

رضا مظلوم ( ملوان کلاب )

پاسخ

۱۱ شهریور ۱۳۹۱

همه دوستای رشتیم اعتراف کردن که خیلی هواداران داماش بی فرهنگن.
کور بشم اگه دروغ بگم

پاسخ

mory-best پاسخ در تاريخ شهریور ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۰۹:

جالب تر از همه سردرگمی عجیب سایت رسمیشونه که واقعا نمی دونن چی بگن . امیرشون که پر.هفته بعدی لیگ چنان عابدینی رو بکوبن که باورتون نمیشه. رییس شعارشون هم تو زرد در اومد . الان کاپیتانشون هرندیه !!! شعار احتمالی بعدی اینه ” میخوام داماش نباشه اگر امید نباشه” ها ها ها .

Anzali Free Zone

Shahin

۱۱ شهریور ۱۳۹۱

متاسفانه این تیم بی ریشه لکه ننگی شد بر تاریخ رشت و گیلان.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۱ شهریور ۱۳۹۱

http://www.khodnevis.org/persian/%D8%B7%D9%86%D8%B2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86/17542-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D8%B4%D8%AA-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D8%AF.html بیا این مطلب هم تقدیم به غیور مردان داماشی لکه ننگ گیلان. فکر میکنن با توهین به انزلی دارن به خودشون اعتبار میدن نمیدونن پرچم گیلان رو انداختن تو لجن دارن روش خر غلط میزنن . واقعا جای تاسف داره، خیلی خوب بازیچه شدن، با دست خودشون یه تهمت دیگه به رشت چسبوندن. هشت ماه که پول نداشته باشی اینجوری غیرتت میزنه بالا دیگه …

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۱ شهریور ۱۳۹۱

فکر کن با این همه امکاناتی که به رشت اختصاص دادن فقر فرهنگی چطور داره توی این شهر بیداد میکنه.

پاسخ

۱۱ شهریور ۱۳۹۱

امشب برنامه نود شک ندارم که بازم حقه مطلب ادا نمیشه و با هوچی گری و ماستمالی از کنارش میگذران . مطمئنم عکسا و فیلمها رو هم درست نشون نمیدن.فردوسی پور از قدرت ملوان ترسیده . چون دیگه ملوان امسال اون ملوان ضعیف نیست که از سر دلسوزی به نفعش حرف بزنه .

پاسخ

۱۱ شهریور ۱۳۹۱

اوففففففف . دقیقا همونی که انتظار داشتم . ماستمالی به سبک عادل!!!

پاسخ