10884517_758783254200940_1868251797_n

اشعار باب خسرو روان و سلیس و دلچسب می باشد. همه با هر نوع سلیقه ای می توانند از آن بهره ببرند.

استاد اکبر باب خسرو متولد ۱۳۱۱ در بندرانزلی، تحصیلات دوره ابتدایی و متوسطه را در این شهر ساحلی به پایان رساند، سپس به استخدام وزارت آموزش و پرورش در آمد و به مدت بیش از سی و هفت سال در مدارس خدمت کرد.

از دوران کودکی علاقه به ادبیات داشت و از خواندن اشعار بزرگان در کتاب های درسی خود لذت می برد. اولین تجربه شعر گویی را از دوران دبیرستان تجربه کرد. با بیشتر شاعران ایران نشست و برخاست داشت. قبل از انقلاب با روزنامه های اطلاعات، کیهان و مجلات اطلاعات هفتگی و زن روز همکاری ادبی داشت.

بیشتر اشعار باب خسرو غزل های عاشقانه، اجتماعی – انتقادی و دو بیتی می باشد. به جرات می توان باب خسرو را از غزل سرایان خوب گیلان دانست.

تمامی شاعران قدیمی گیلان را می شناسد و با همه آنها حداقل از چهل سال قبل از انقلاب آشنایی و همکاری ادبی و فرهنگی داشته، به همین مناسبت حدودا ده سال پیش پاس داشتی در دهکده ساحلی بندرانزلی برای نامبرده گرفته شد که بزرگانی مانند نصرت رحمانی، رحمت موسوی، تیمور گرگین، جعفر بخش زاده محمودی و دیگران در آن جا حاضر بودند و روی سن شعرخوانی نمودند.

اکبر باب خسرو به دو زبان شعر می سراید: گیلکی و فارسی، به شعر نو هم علاقه دارد. سال ۱۳۸۲ کتابی را به نام «نیلوفران آبی» که در واقع تذکره شاعران بندرانزلی بود، منتشر کرد. در اکثر انجمن های ادبی تهران قبل از انقلاب شرکت داشته و با بزرگانی چون نصرت رحمانی، شفیعی کدکنی و دیگران مصاحبت داشته است.

دنبال شهرت و نام نیست. بیشتر خلوت را دوست دارد. اهل تعارف و مصاحبه نیست. می گوید یک شاعر خوب و توانا باید اشعار گذشتگان را خوب بخواند مثل گلستان و بوستان سعدی مثل دیوان صائب تبریزی، حافظ، عطار و… تا پخته شود.

نام برده در به وجود آوردن انجمن شیدا در سال ۶۷ با همکاری عادل بیابان گرد جوان و علی زینتی نقش بسزایی را داشت. در آن زمان، هیچ کجای استان گیلان انجمن ادبی وجود نداشت. بعد از به وجود آمدن انجمن ادبی در بندرانزلی چند سال بعد دیگر شهرهای گیلان شروع به تاسیس انجمن ادبی کردند.

به مدت شش سال در انجمن شیدا فعالیت داشت و مسوولیت اصلی انجمن شیدا با ایشان بود. اما پس از مدتی به علت کم لطفی بعضی ها باب خسرو از انجمن کناره گیری کرد و گوشه تنهایی را برگزید و معتقد بود که باید فضا را برای جوانان باز گذاشت.

ناگفته نماند بعد از باز شدن انجمن های ادبی در گیلان در اکثر شهرها با انجمن ها همکاری و شعرخوانی داشته است. در گیلان مجله و یا کتابی نبود که شعری را به صورت افتخاری از باب خسرو چاپ نکند و مدتی هم با رادیو گیلان همکاری ادبی و شعری داشته است.

نمونه اشعار باب خسرو در کتاب هایی از جمله سخن وران نامی ایران به کوشش فریدون نوزاد، شاعران گیلک و شعر گیلکی به کوشش و همت هوشنگ عباسی و اکثر روز نامه ها و مجلات معتبر کشور چاپ شده است.

اخیرا به اصرار من و دوستان دیگر کتابی از سروده هایش را به نام «گل های صحرایی» را به زیر چاپ برد.

به زودی هم غزلیات فارسی و هم غزلیات گیلکی اش به بازار کتاب عرضه می گردد.

تهیه کتاب هایی از جمله سیری در ادبیات فارسی که حاوی تک بیتی های شعرا و همچنین گرد آوری غزلیات ناب شعرای متقدم و متاخر بنام: کوچه باغ های شعر فارسی را در دست اقدام دارد و اگر خدا بخواهد در چاپ آن همت خواهد گذاشت.

اشعار باب خسرو روان و سلیس و دلچسب می باشد. همه با هر نوع سلیقه ای می توانند از آن بهره ببرند.

باب خسرو بعد از باز نشستگی اوقات خود را صرف مطالعه، تحقیق و تتبوع در اشعار سخنوران و شاعران کرده است.

باب خسرو دارای چهار فرزند است. دو دختر و دو پسر. دخترانش در خارج از کشور هستند، در آمریکا و دبی و پسرانش در شهرستان بندرانزلی زندگی می کنند. فرزند ارشد باب خسرو بازنشسته نیروی دریایی می باشد که دستی در شعر پدر دارد و علاقمند است که اشعار پدرش چاپ شود. اما خود باب خسرو زیاد راغب نیست. اهل تظاهر و ریا نیست و با همسرش در گوشه ای از شهر بندرانزلی زندگی آرامی دارند.

می گوید چون اولین استادم محمد بی ریای گیلانی متخلص به شیدا بود به او عشق می ورزم و به خاطر همین استاد بود که انجمن شیدا را تاسیس کردیم.

اینجانب برای استاد آرزوی سلامتی و طول عمر می کنم تا جامعه ادبی و هنری شهر و استانمان از ایشان بهره بیشتری ببرند.

در پایان دو دو بیتی گیلکی و فارسی از سروده های ایشان را می آورم:

خمیره نانه بی مایه فطیر به    لی و صوف مره خورمه حصیر به

غروره بشکن از تی سربلندی  درخت بار سنگین سر به جیر به

هرچند که آموخته ای دارم و بس   در سینه دل سوخته ای دارم و بس

آن جا که سخن بهای جان می گیرد   شادم که لب دوخته ای دارم و بس

تهیه و تنظیم: برزو دلاور
منبع: وبسایت انزلی چی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid

majid

۲۰ دی ۱۳۹۳

:heart: :heart:

پاسخ