یادمان ۴۰۸ شهید والامقام بندرانزلی رونمایی شد
آسایش و امنیت امروز مردم ایران اسلامی مرهون از جان گذشتگی های شهدای گرانقدر دوران هشت سال دفاع مقدس است .
ملت ایران خود را مدیون خون شهدای عزیزی می دانند که در طول دفاع مقدس ، همدل و یکصدا برای حفظ ارزش ها و آرمان های والای انقلاب و نظام و برای صیانت از مرزهای میهن اسلامی به شایستگی تمرین ایثار و از جان گذشتگی کردند .
از این روست که تکریم و تعظیم مقام والای شهدا یک وظیفه و ضرورت غیر قابل انکار است.
شهدا با تاسی از اعمال و رفتار امام حسین(ع) ، درس فداکاری، وفاداری، ازخودگذشتگی ، شجاعت، شهامت، صداقت و… آموختند و در مقام عمل نیز با اثبات آموخته های خود ، خالق حماسه‌ ای جاوید و ماندگار شدند .
حقیقتا اگر فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه نهادینه شود، هیچگونه آسیبی به نظام اسلامی و مردم به ویژه جوانان نخواهد رسید.
امروز اگر توانسته‌ ایم بیش از سه دهه در برابر تمام ابرقدرت‌های شرق و غرب ایستادگی کنیم، بطور قطع به واسطه ی جاری بودن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه مان و البته به برکت خون شهداست .
ما مدیون شهدا هستیم و دستاوردهای مهم امروز ایران در زمینه های مختلف نیز مدیون خون شهداست .
گرامیداشت یاد و خاطره ی شهدای هشت سال دفاع مقدس ، رسالت بزرگ و خطیر آحاد جامعه بشمار می رود.
و در این راستاست که با هر چه بیشتر سخن گفتن از افتخار آفرینی‌های حماسه سازان دفاع مقدس می توان همه و به ویژه نسل جوان را با تفکر و اندیشه ی شهدا بهتر مانوس کرد.
بی شک جز این نیست که زنده نگه داشتن یاد و نام این قهرمانان واقعی در حقیقت گام نهادن در مسیر شهدا و عامل استحکام نظام محسوب می شود.
جنگ به هیچ وجه افتخار ندارد، ولی آنچه جنگ ما را از سایر جنگها متمایز کرده ، میزان عمل و تبعیت رزمندگان ما از ولایت بوده است.
بطوریکه مهمترین شاخصه ی دوران دفاع مقدس را می توان حاکمیت دینی برشمرد .
و به تاسی از این شاخصه ی بارز و مهم است که رزمندگان اسلام در این دوران پرافتخار خالصانه وارد میدان شدند و با اخلاص، تعهد و ولایت‌پذیری از مرزو بوم کشور دفاع کردند، تا جایی که از ارزشمندترین دارایی شان ، جانشان گذشتند .
اگرچه اعتقاد داریم در میان همه ی سفر کرده های آسمانی ، شهداء بی نیاز ترینند اما برای دوباره جان بخشی به دلهای خسته مان ، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شان در هیاهوی بی مقدار زندگی ، هوایی تازه برای نفس کشیدنمان است .
به همین منظور در مراسم باشکوهی که با حضور پرشور بیش از ۴۰۰۰ نفر از رهروان راه حق حقیقت در بلوار قدس بندرانزلی برگزار شد ، از یادمان شهدای والامقام این شهرستان همزمان با سالگرد تخریب قبور ائمه ی بقیع (ع ) رونمایی شد .
در این آیین که استاندار ، رییس صدا و سیمای استان گیلان ، ائمه جمعه ، نمایندگان مجلس ، فرمانداران ، شهرداران ، جمع کثیری از مسئولان استانی ، شهرستانی ، خانواده ی معظم شهداء و مردم شریف و قهرمان بندرانزلی حضور داشتند ، امام جمعه ی این شهرستان اظهار داشت : این مجلس عظیم با نام شهدای عزیزی که به عشق حضرت فاطمه (س) به جبهه های نبرد حق عیله باطل شتافتند تا عزت و افتخار را برای ما به ارمغان آورند ، برگزار شده است .
حجت الاسلام سید داوود موسوی تصریح کرد: هم یاد با ائمه ی بقیع (ع) در میهمانی و افتتاح یادمان شهداء شرکت کردیم تا یاد و خاطره ی این زنده های جاوید تاریخ کشورمان را گرامی بداریم.
وی افزود: یادمان ، کنگره و سالگرد شهدای عزیز ، گزارش کار ما به این راست قامتان همیشه جاوید است آنان که معبری از نور ، هدایت و ولایت مداری هستند .
وی متذکر شد : در چنین روزی قبور ائمه ی بقیع (ع) به بهانه ی جایگاه شرک و بی دینی توسط وهابیان سبک مغز ، تخریب شد ، مکانی که مرکز اسلام و دلدادگی و مرکز عشق و محبت به حضرت فاطمه (س) است.
به گفته ی وی ،ارتکاب به این عمل قبیح توسط وهابیان یکی از تلخ ترین شب ها را برای جهان اسلام ، تشیع و کسانی که دل در گرو ی محبت حضرت فاطمه (س) و فرزندانش دارند ، رقم زد.
حجت الاسلام موسوی در پایان حضور در این مراسم را علیرغم گرامیداشت یاد ائمه ی مظلوم تشیع ، مهمانی شهداء برای افتتاح این یادمان اعلام کرد .
در ادامه ، شهردار بندرانزلی گفت : اعتقاد قلبی داشته و داریم که مقام شهداء و جایگاهشان به صراحت قرآن کریم ، احیاء عند ربهم یرزقون است .
سید تقی موسویان اظهار داشت : باور داریم شهدا وقتی بار سفر بستند راهشان جاده ای در حوالی آسمان بود ، اما می خواستیم این قهرمانان را که به فرمایش رهبر معظم انقلاب از زن قهرمان و مرد قهرمان انزلی زاده شده اند ، در گوشه ای از خاک همین شهر در یک فضای معنوی و در کنار هم جمع کنیم .
وی افزود : به همین منظور و به همت همکاران پر تلاش شهرداری انزلی ، تحقیقات و اقدامات گسترده ی این پروژه ی نورانی آغاز شد و پس از تفکر و هم اندیشی فراوان ، در نهایت این طرح برگزیده شد .
به گفته ی وی ، به صراحت می توان گفت طرح یادمان شهدای انزلی در سطح کشور یک خلاقیت و نو آوری محسوب شده و از نظر صاحب نظران در لوح صفا و سادگی ، طرحی قابل تحسین ، باوقار و دل نشین است .
وی تاکید کرد : با اجرای این پروژه ی بزرگ خواستیم در گذر فصل ها و فراموشی ایام ، دیدار ما با خاطرات دلاور مردان عرصه ی هشت سال دفاع مقدس ، تازه و تازه تر شود و یاد آن روزهای پر شور جبهه و جنگ در دلهایمان باقی بماند .
موسویان سپس با بیان اینکه این یادمان برای نصب تصویر ۴۴۰ شهید طراحی شده است ،اظهار داشت : یادمان شهدای انزلی دیواری به طول ۴۸ متر در ارتفاع چهارمتر می باشد .
وی اضافه کرد : این یادمان مزین به تمثال و دو جمله از امام(ره) و مقام معظم رهبری و آرم جمهوری اسلامی ، زیارتنامه ی شهداء و فرازی از زیارت عاشورا است .
وی همچنین احداث نماد هشت ( به یاد هشت سال دفاع مقدس ) و ایوانی ۶ متری ، گلکاری ، نورپردازی و سرباز بودن طرح را از دیگر ویژگیهای این یادمان در فاز نخست آن عنوان کرد.
وی در پایان از استاندار و معاونین ایشان ، نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی ، فرماندار ، امام جمعه ، فرماندهی منطقه چهارم نیروی دریایی ، فرماندهی سپاه پاسداران ، بنیاد شهید ، مسئولان ادارات بویژه اعضای دوره سوم شورای اسلامی شهر بندرانزلی به جهت تصویب اجرای بنای یادمان و حمایتهای همه جانبه آنها و همه ی کسانی که به شهرداری در این رابطه یاری رساندند ، قدردانی کرد .
رییس موسسه ی روایت سیره ی شهداء نیز در این مراسم ، شهداء را مدال آوران رشته ی مقاومت ، دیانت ، ولایت و مجاهدت خواند و گفت : این در حالیست که در هیچ رشته ای حدود ۳۰۰ هزار مدال آور در کشور، هشت هزار مدال آور در گیلان و ۴۰۸ مدال آور در بندرانزلی نداریم .
حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری تصریح کرد : زمین و آسمان این قهرمانان را قبول دارد چرا که خداوند لوح قهرمانی شهداء را امضاء کرده است .
وی در ادامه با اشاره به آیه ی دوم سوره ی مائده ، تعاونوا علی البر و التقوی خاطرنشان کرد : رمز موفقیت انقلاب اسلامی و قهرمانی شهداء، توجه به این آیه ی شریف قرآن با رهنمودهای هدایت گونه ی حضرت امام (ره ) بوده است .
وی همچنین با اشاره به الگوی تربیتی که از طریق آن ، حضرت امام (ره ) از جوانان الگوی مقاومت ساخت ، باور کردن جوانان از سوی امام راحل ، ضرورت توجه به وحدت و اتحاد در بین مردم ، باور جوانان و جامعه نسبت به امامت امت و ولایت مداری ، حرکت در چارچوب تقوی با رعایت حدود الهی و اهل احسان و نیکوکاری بودن را پنج رکن اساسی در این خصوص برشمرد .
وی تاکید کرد : اگر دارایی هایمان را در تعاونی خدا سرمایه گذاری کنیم در دنیا و آخرت با کمک خدا ، محمد و ال محمد و این اسوه های مقاومت ، سود خواهیم برد .
این استاد حوزه و دانشگاه به متدین بودن جوانان علیرغم ظاهرشان نیز اشاره کرد و گفت: آمار بالای حضور جوانان در هیئت‌های مذهبی،مراسم اعتکاف، بسیج و کاروان راهیان نور نشان دهنده ی دینداری جوانان امروزمان می باشد که اگر مسئولان آنان را باور کنند ، بسیاری از مشکلات به دست جوانان حل خواهد شد.
وی سپس با گرامیداشت ۴۰۸ شهید شهرستان بندرانزلی ، یادآور شد : شهدای بزرگوار دلهای ما را غبار روبی می کنند و امیدوارم محوطه ی نصب یادمان شهداء در بوستان قدس انزلی به حرم شهدا تبدیل شود .
وی ابراز امیدواری کرد با همت مسئولان و مردم و توجه و عنایت شهیدان ، دو شهید گمنام نیز در این محوطه دفن شوند .
حجت الاسلام ماندگاری همچنین با اشاره به برگزاری این مراسم در سالروز تخریب قبور ائمه ی بقیع (ع) توسط وهابیان ، انتخاب این زمان را توسط خود شهداء دانست .
گفتنی است یادمان ۴۰۸ شهید والامقام بندرانزلی توسط شهردار این شهر و با رمز بسم ا… رونمایی شد .
حضور پررنگ خانواده های معظم شهداء در این آیین ، نشانگر رضایتمندی آنان از حرکت معنوی انجام شده ، بود بطوریکه همسر شهید علیرضا رسولی با چشمانی اشکبار که لحظاتی مجال سخن گفتن را از او ربود ، گفت : فکر می کردیم از یاد رفته ایم اما این اقدام تحسین برانگیز نشان داد هنوز یاد شهداء زنده است . وی از شهردار به خاطر احداث این یادمان قدردانی کرد .
مادر شهید اسماعیل پادگان نیز با ابراز خرسندی از ساخت یادمان شهدای انزلی در بلوار قدس ، آن را نماد خوبی برای بزرگداشت یاد شهداء دانست و افزود : مردم و مسافران در گذر از این مکان با دیدن این یادمان همواره ایثار و از خود گذشتگی افرادی را که برای دفاع از ناموس و کشورشان از جان خود گذشتند ، به یاد خواهند داشت .
همچنین پدر و مادر شهید رضا پور یحیی زاده که با چهره ای بشاش به این یادمان می نگریستند ، تحقق این امر مهم سرشار از معنویت را موجب شادی دل خانواده های شهدای انزلی دانسته و از بانیان این کار تشکر کردند .
نکته ی قابل تامل اینکه ، هرچند جنگ را در یک مرحله پشت سر گذاشته‌ایم، اما دفاع همچنان باقی است .
چرا که امروز دشمن با ترفندهای جدیدی وارد صحنه ی مبارزه با انقلاب اسلامی ایران شده، بنابراین همه باید با بصیرت و آگاهی با تهدیدات همه جانبه ی دشمنان که به طرق و اشکال مختلف درصدد ضربه زدن به پیکره ی انقلاب ارزشی اسلامی ایران هستند ، مقابله کنیم.
ادبیات شهداء سرشار از همه چیز برای خدا بودن ، بسیجی بودن ، عشق به نظام داشتن و ولایی و گوش به فرمان رهبر بودن است و تاکنون فداکاری این قهرمانان عرصه ی ایثار و از خود گذشتگی است که انقلاب را بیمه کرده است .
به هر تقدیر ، کشورمان به برکت شهداء و با پاسداری از راه گران سنگ آنان توانسته از فراز و نشیب های زیادی گذر کرده و با عنایات خاصه ی امام عصر (عج) به قله های رفیع موفقیت دست یابد و ان شاء ا… پس از این نیز خواهد توانست در این مسیر ارزشمند گام های ماندگاری بردارد و همچون همیشه الگویی بی بدیل برای همه ی آزادی خواهان و آزاد اندیشان دنیا باشد .

DSC_0567 DSC_0595 DSC_0625 DSC_0633 DSC_0645 IMG_0987 IMG_1018 IMG_1032 IMG_1091 IMG_1104 IMG_1131 IMG_1141

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۲۹ مرداد ۱۳۹۲

حرکت قابل تقدیریه، ولی کافی نیست در حق شهدای انزلی و خانواده هاشون تا الان کوتاهی شده و مسئولین مربوطه باید پاسخگو باشن.

پاسخ