82075674-70726585[1]

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از وجود حدود ۴۵ درصد گونه جانوری کشور در این استان خبر داد.
قربانعلی محمدپور در نشست تخصصی ، پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری در حیات وحش اظهار کرد: وجود طیف ملایمی از تغییرات ارتفاعی و زیستگاهی منجر شده که این استان یکی از متنوع ترین استان های کشور از لحاظ تنوع زیستی محسوب شود.
وی افزود: استان گیلان با مساحت تقریبی ۱۴ هزار و ۷۱۱ کیلومتر مربع و دارا بودن اکوسیستم های متنوع دریایی ، تالابی ، رودخانه ای ، جنگلی و مرتعی از تنوع زیستی بالایی برخوردار است .
وی خاطرنشان کرد : وجود جنگل های هیرکانی با مساحت ۵۶۵ هزار هکتار ، ۵۵ رشته رودخانه اصلی و پهنه های جلگه ای و دریای خزر مجموعه ای منحصر بفرد و متنوع را تشکیل داده که حضور بزرگترین گیاهخوار (مرال) ، بزرگترین گوشتخوار (خرس قهوه ای ) و بزرگترین گربه سان (پلنگ) کشور ، تنها پستاندار گوشتخوار آب های داخلی (شنگ) و تنها پستاندار دریای خزر (فک خزی) از جمله ویژگی های مهم آن است .
محمد پور افزود: صرف نظر از وجود بیش از یک هزار و ۸۰۰ گونه گیاهی ، استان گیلان حدود ۴۵ درصد گونه های جانوری کشور را نیز در خود جای داده است .
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد: ۵۰۰ گونه از یک هزار و ۱۳۱ گونه مهره دار ایران که شامل ۷۸ گونه ماهی ، شش گونه دوزیست ، ۴۲ گونه خزنده ، ۳۲۶ گونه پرنده و ۴۸ گونه پستاندار است، در این استان وجود دارد.
وی اظهار کرد : در استان گیلان در نیمه دوم سال گذشته ،تعداد ۴۷ گونه از حیات وحش تیمار و مجدد به طبیعت رهاسازی شد .
وی یاداور شد: یک مرکز تیمار حیات وحش با مساحتی حدود یکصد متر مربع در پاسگاه محیط بانی سلکه ساخته شده و زیر نظر دامپزشک در حال تجهیز است .
به گفته محمدپور ، در این مرکز تاکنون حدود ۲۰ پرنده تیمار و رهاسازی شدند و از ابتدای امسال تاکنون سه قلاده رودک (گورکن) ، یک عدد گونه در خطر شنگ و یک قلاده خرس قهوه ای زنده گیری، تیمار و در طبیعت رهاسازی شدند.
نشست مشورتی و تخصصی ، پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری در حیات وحش ویژه دامپزشکان شاغل در سازمان حفاظت محیط زیست به منظور بالا بردن توان علمی و یکسان سازی و تبادل اطلاعات علمی مدیران و روسای ادارات نظارت به امور حیات وحش استان ها ، از تاریخ ۲۴ لغایت ۲۷ اردیبهشت ماه در منطقه ازاد انزلی در حال برگزاری است.
در این نشست سه روزه خرازی مقدم مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ، محمد پور مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان ، استفان اوستروفسکی از انجمن حفاظت از حیات وحش کشور آمریکا و جمعی از استادان به بحث و گفتگو در خصوص اصول پیشگیری و کنترل بیماری ها در حیات وحش ، بررسی شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و تب برفکی در حیات وحش کشور ، اصول طب اورژانس در حیات وحش ، تهیه نقشه راه پیشگیری و کنترل بیماری ها در حیات وحش کشور ، گزارش از وضعیت دامپزشکی در حیات وحش کشور و پایش بیماری ها در حیات وحش و اصول نمونه برداری و ارسال نمونه به آزمایشگاه به بحث و تبادل نظر می پردازند. / ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *