81312100-5950305

رییس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، جوان ترین و پیرترین استانهای کشور را معرفی کرد.

«محمد اسماعیل مطلق» روز یکشنبه در نشست خبری افزود: استان های گیلان با ۱۱،۵، مرکزی با ۹،۹۷، مازنداران با ۹،۸۱، آذربایجان شرقی با ۹،۷۸، خراسان جنوبی با ۹،۵۲، همدان با ۹،۴۲، اصفهان با ۹،۲۶ و تهران با ۹،۵ درصد جمعیت سالمند، به عنوان پیرترین استان های کشور به شمار می روند.

وی تصریح کرد: علت پیرشدن جمعیت این استان ها، میزان باروری کلی کمتر از ۱،۸، تاخیر در فرزند آوری فاصله بیش از پنج سال در فرزند آوری، کاهش ازدواج و افزایش طلاق است.

مطلق ادامه داد: جوان ترین استان های کشور نیز سیستان وبلوچستان با ۴،۷۲، هرمزگان با ۵،۶۲، بوشهر با ۵،۹۴، خوزستان با ۶،۶، یاسوج با ۶،۲۷ و گلستان با ۶،۸۲درصد جمعیت سالمند کشور محسوب می شوند.

رییس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: اکنون میزان باروری کلی در کشور کمتر از ۱،۸ است که باید به بیش از دو. برسد تا دارای کشوری جوان و نیروی کار شویم.

** جمعیت سالمندان و کودکان برابر شد

مطلق گفت: اکنون تقریبا جمعیت سالمند با حدود هفت میلیون جمعیت بیش از ۶۰سال، برابر با جمعیت کودکان شد.

رییس دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: یکی از دلایل افزایش جمعیت سالمندان در کشور بالا رفتن سن امید به زندگی است، بطوریکه سن امید به زندگی در سال ۵۸ برای زنان ۵۴ سال و برای مردان حدود ۵۳ سال بود که اکنون به ۷۲،۸ سال برای مردان و ۷۴ سال برای زنان رسیده است.

مطلق، کاهش مرگ ومیر کودکان زیر یک و پنج سال و کاهش مرگ و میر زنان باردار(۱۹ مورد مرگ در هر ۱۰۰ هزار تولد زنده) را از دیگر دلایل افزایش جمعیت سالمندان در کشور دانست.

** اجرای دو برنامه ویژه سلامت سالمندان

رییس دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت، از اجرای دو برنامه «مراقبت های ادغام یافته سالمندان» و «شیوه زندگی سالم» در قالب اجرای برنامه طرح تحول بهداشت خبر داد.

مطلق گفت: هدف از اجرای برنامه «مراقبت های ادغام یافته سالمندان»، کاهش بار بیماری ها در گروه سنی کمتر از ۸۰ سال و بیماری ها و معلولیت های شایع در گروه سنی ۸۰ و بالاتر از آن است.

وی افزود: برنامه ریزی های لازم در وزارت بهداشت برای اینکه نوزادان به دنیا آمده تا ۸۵ سال عمر مفید و زندگی سالم داشته باشند، در حال اجرا است.

رییس دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت با بیان اینکه چالش های اجرای این برنامه در شهرستان ها شناسایی شده، گفت: برنامه «مراقبت های ادغام یافته سالمندان» در بیش از ۲۰۰ شهرستان اجرایی شده و در اجرای آن بیش از دو میلیون و ۲۱۸ هزار نفر تحت نظر افراد پزشک و غیرپزشک هستند.

مطلق درباره برنامه «شیوه زندگی سالم» نیز افزود: هدف از اجرای این برنامه، بهبود شیوه زندگی سالم بمنظور افزایش تعداد سالمندان با رفتار سالم است.

وی خاطرنشان کرد: این برنامه در ۳۴۳ شهرستان در حال اجرا بوده و تا پایان سال ۹۲، دو میلیون و ۷۴۲ هزار و ۱۳۱ نفر تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند.

** اجرای سند ملی سلامت سالمندان

رییس دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: سند ملی سلامت سالمندان با عنوان رفاه و منزلت سالمندان ایران مبتنی بر الگوی اسلامی و ایرانی در قالب برنامه ملی تحول نظام سلامت تدوین شده و مهر سال ۹۱ به تصویب شورای عالی سلامت و امنیت غذایی رسید.

مطلق افزود: این سند به سازمان های مربوطه ابلاغ شده و در حال اجرا است.

وی یادآور شد: وظایف همه ارگان ها و وزارتخانه ها در ارتباط با سالمندان در سند ملی سلامت سالمندان لحاظ شده است./ تهران – ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *