82084032-70742602[1]

 

منصور سربازی روز یکشنبه به مناسبت ۲۲ ماه مه روز جهانی تنوع زیستی / اظهار کرد: گیلان با مساحت تقریبی ۱۴ هزار و ۷۱۱ کیلومتر مربع و دارا بودن اکوسیستم های متنوع دریایی ، تالابی ، رودخانه ای ، جنگلی و مرتعی از تنوع زیستی بالایی برخوردار است.
وی خاطرنشان کرد : وجود طیف ملایمی از تغییرات ارتفاعی و زیستگاهی منجر شده که این استان با وجود مساحت کم یکی از متنوع ترین استان های کشور از لحاظ تنوع زیستی محسوب می شود .
سربازی افزود: وجود جنگل های هیرکانی با مساحت تقریبی ۵۶۵ هزار هکتار، ۵۵ رشته رودخانه اصلی و پهنه های جنگلی و دریای خزر مجموعه ای منحصر بفرد و متنوع را تشکیل داده که حضور بزرگترین گیاهخوار ( مرال) ، گوشتخوار(خرس قهوه ای ) و بزرگترین گربه سازن (پلنگ) کشور را دارد.
وی تصریح کرد : تنها پستانداران گوشتخوار آب های داخلی کشور (شنگ ) و تنها پستاندار دریای خزر ( فک خزری ) از جمله ویژگی های مهم آن است.
به گفته سربازی، صرف نظر از وجود یک هزار و ۸۰۰ گونه گیاهی ، استان گیلان در حدود ۴۵ درصد از گونه های جانوری کشور را نیز در خود جای داده است .
وی خاطرنشان کرد : ۵۰۰ گونه از یک هزار و ۱۳۱ گونه مهره داران ایران شامل ۷۸ گونه ماهی ، شش گونه دو زیست ، ۴۲ گونه خزنده ، ۳۲۶ گونه پرنده و ۴۸ گونه پستاندار در گیلان وجود دارد .
وی تنوع زیستی را عامل اساسی و مورد نیاز برای جمعیت برای تکامل و مقابله با تغییرات محیطی و مهم ترین عامل جلوگیری از انقراض موجودات زنده و حفاظت از تنوع زیستی عنوان کرد .
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد: کاهش تنوع زیستی، اغلب سبب کاهش قدرت تولید مثل و ماندگاری می شود.
مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان شامل پنج منطقه حفاظت شده، پنج پناهگاه حیات وحش ، یک پارک ملی ، شش منطقه شکار ممنوع و چهار اثر طبیعی ملی در مجموع به مساحت افزون بر ۲۱۲ هزار و ۷۱۶ هکتار است که این میزان بیش از ۱۵ درصد از مساحت استان را تشکیل می دهد .
پهنه جغرافیایی گسترده و تنوع اقلیمی کم نظیر و موانع طبیعی گوناگون سبب شده که در طول زمان تنوع ژنتیکی بی نظیری در ایران ایجاد و تثبیت شود.
ایران در زمره مناطق منحصر بفرد از لحاظ تنوع زیستی قرار دارد . طبق آمار گزارش های سازمان خوار وبار جهانی ملل متحد، کشور ایران از جمله مناطقی است که کمتر دستخوش تغییرات در زمینه ذخایر ژنتیکی بوده است .
گونه های نادری مانند یوزپلنگ ، گورخر آسیایی ، گوزن زرد ایرانی ، سیاه خروس، قرقاول از نمونه های تنوع ژنتیکی جانوری ایران و جنگل های هیرکانی نمونه های فسیل زنده در این کشور تعلق دارد.
مفاهیم تنوع زیستی به کلیه موجودات زنده و روابط متقابل بین موجودات در یک سیستم گفته می شود، این سیستم از همه موجودات زنده گیاهی و جانوری تشکیل شده و نژادهای انسانی ، جانوری، گیاهان و موجودات تک سلولی را در بر می گیرد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۶ را به مناسبت سال تنوع زیستی تامین و جریان سازی تنوع زیستی ، پایداری مردم و معیشت آنها نامگذاری کرده است ./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *