گیلان سیاهپوش ماتم حسینی شد

  • 4 سال پیش
  • يك ديدگاه

IMG09530678

همزمان با فرا رسیدن ماه محرم استان گیلان حال و هوای محرم گرفته و در سوگ سرور و سالار شهیدان، امام حسین(علیه السلام) سیاهپوش شده است.

این روزها از هر کوچه و خیابانی که عبور می‌کنی بوی محرم، ماه حزن و اندوه را استشمام می‌کنی، ماهی سرشار از مظلومیت امام حسین(علیه السلام) و ۷۲ یار باوفایش.

استان گیلان همراه با سایر کشور سیاهپوش ماتم حسینی شده و پرچم‌های سیاه بر مساجد، تکیه‌ها، بازار، خیابان‌ها، کوچه‌ها و سردرب منازل برافراشته شده که نشان از فرا رسیدن ماه عزای حسین(علیه السلام) دارد.

جوانان خودجوش گیلانی با شور حسینی خود در مساجد و تکایا حضور یافته و در حال آماده سازی محل خود برای برپایی سوگواری حسین هستند. صدای مداحی و نوحه خوانی از هر کوی و برزنی به گوش می‌رسد و شهر مهیای عزاردان امام حسین(علیه السلام ) است.

هیئت‌های عزاداری شهر نیز با اطلاعیه‌های مختلف و از طریق نصب بنر، پوستر و تراکت مراسم‌های دهه اول محرم را به اطلاع اعضای هیئت و عزاداران حسینی می‌رسانند.

بازارهای شهر نیز سیاهپوش شده و مردم در حال خرید وسایل نذری، لباس سیاه، پرچم و زنجیر و طبل و … هستند.

مادری را می بینم که در این هوای بارانی کودک خردسال خود را در آغوش گرفته و به دنبال لباس شیرخواره حسینی برای فرزند خود می‌گردد. وی می‌گوید: از زمان تولد فرزندم تا کنون چهارسال است که توفیق شرکت در مراسم حضرت علی اصغر(علیه السلام) را دارم.

وی ادامه می‌دهد: در روزعاشورا نبودیم که امام حسین را یاری دهیم اما امروز با عزاداری‌های خود ارادتمان را به اهل بیت(علیهم السلام) به ویژه امام حسین(علیه السلام) و یاران باوفایش ابراز می‌داریم.

به مغازه فروش ظروف یکبار مصرف می‌روم و با تعداد زیادی از بانوان روبرو می‌شوم که سعی در رساندن صدای خود به فروشنده برای تهیه ظرف‌های نذری خود داشتند.از مادرو دختری که سفارش ۵۰۰ ظرف کوچک برای شعله زرد را دادند، از نذرشان می‌پرسم: مادر می‌گوید: هر سال در نخستین روز ماه محرم شعله زرد می‌پزم نذری برای سلامتی دخترم که دچاربیماری سختی شده بود.

وی اضافه می‌کند: حدود هفت سالی هست که نذرم تمام شده اما عشق به امام حسین(علیه السلام) و یارانش باعث شده تا این نذر را ادامه دهم و اگر خدا توفیق دهد تا آخر عمرم در اول ماه محرم شعله زرد خواهم پخت.

دختر هم می‌گوید: قلکی دارم که در طول سال پولهایم را در آن جمع می‌کنم با فرا رسیدن محرم اندوخته‌ام را به مادرم داده و برای خرید وسایل نذری راهی بازار می‌شویم.

وی که با شور و شعف خاصی از محرم و عزاداریش می‌گفت، اظهار کرد: ماه محرم شور و حال خاصی دارد که وصف نشدنی است و امیدوارم عزاداری هایمان مورد قبول خداوند متعال و امام حسین(علیه السلام) شود./ شبستان

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

جوانان متحد انزلی چی

یا حسین

پاسخ