گنجی که زیر زباله ها دفن می شود

  • 2 سال پیش
  • بدون ديدگاه

82097113-70767639[1]

 

جنگل های شمال کشور، این گنج ارزشمند زمردین، این روزها حال و روز خوشی ندارند و اکثریت درختان حاشیه محل دفع زباله در اثر سموم حاصل از شیرابه زباله ها خشک شده و در حال دفن شدن زیر زباله ها هستند.
در گذر از مناطق جنگلی شمال گاه در شگفت می شوی از زباله های متعفنی که در بکرترین نقاط از سرچشمه رودهای زلال مناطق کوهستانی گرفته تا قلل مرتفع و حتی نوک درختان جاخوش کرده و این منابع آبی و خاکی مهم و حیاتی را آلوده می سازند.
این روزها جنگل ها حال و روز خوشی ندارند و اکثریت درختان حاشیه محل دفع زباله در اثر سموم حاصل از شیرابه زباله ها خشک شده اند. اما این تنها جنگلها نیستند که ناخوش احوالند؛ ساکنان روستاهای اطراف نیز از معضل دفع زباله خصوصا در فصل گرما رنج می برند. دام های محلی هم به جای سبزه و علف از زباله های بیمارستانی ، صنعتی و خانگی تغذیه می کنند و شیر و گوشت آنها به بازار عرضه و موجب بروز سونامی بیماری هایی نظیر سرطان می شود.
کارشناس ارشد جنگلداری روز چهارشنبه در این باره به ایرنا گفت: جنگل های هیرکانی از آستارا تا گلی داغی گرگان ، باقیمانده دوران سوم زمین شناسی است.
حامد زال نژاد اظهار کرد: وسعت جنگل های شمال ۱٫۹ میلیون هکتار است که نزدیک به ۱٫۲ آن تجاری و ۰٫۶ بقیه جزء جنگل های حفاظتی یا حمایتی محسوب می شود.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه امروزه جنگل های هیرکانی این گنجینه طبیعی با ارزش ، مکانی برای دفع زباله شهرهای شمالی شده است.
زال نژاد با بیان این که محل دفع زباله تقریبا در تمامی شهرهای شمالی در بکرترین نقاط جنگلی قرار دارد، افزود: زباله توسط شهرداری ها جمع آوری و در نهایت در جنگل دفع می شود.
وی تصریح کرد : گرچه گردشگران نیز دفع مناسب پسماند را رعایت نمی کنند ولی عامل اصلی آلودگی نیستند.
این عضو انجمن علمی جنگلبانی ایران به عنوان نمونه به محل دفع زباله شهر گردشگری چالوس اشاره کرد که در هفت کیلومتری جاده جنگلی پلهم کوتی مازندران با وسعتی برابر ۱۰ هکتار از بهترین و زیباترین مناطق جنگلی قرار دارد.
زال نژاد متذکر شد: بر اساس نتایج تحقیقات علمی، دبی ترشح شیرابه زباله در هر ۱۵ ثانیه، ۲۰ لیتر بود این در حالیست که نیم لیتر شیرابه زباله برای از بین بردن یک شهر کافی است .
وی متذکر شد : متاسفانه در مسیر رسیدن به محل دفع زباله که حدودا هفت کیلومتر است، شاهد زباله های فراوانی در سطح جاده جنگلی هستیم که از همه بدتر زباله های بیمارستانی است.
زال نژاد صدمات وارده به جنگل در اثر دفع زباله را بسیار شدید عنوان و تصریح کرد: شیرابه زباله مستقیم به رودخانه ها سرازیر شده و در نهایت به دریای خزر ختم و منجر به ایجاد بیماری در انسان و از بین رفتن اکثر موجودات آبزی شده است.
این پژوهشگر تنها راهکار دفع زباله های شهرهای شمالی را احداث کارخانه بیوگاز یا زباله سوز می داند.
شهرداران باید به این باور برسند که دفع زباله در دل جنگل ها، حاشیه ساحلی و تالاب به معنای دور کردن آلودگی از شهروندان نیست بلکه نه تنها جنگل ها بلکه منابع آبی و انسان ها را دچار مشکلات حاد می کند.
جنگل‌های هیرکانی از دوره سوم زمین‌شناسی تاکنون به حیات خود ادامه داده اند و به لحاظ قدمت، نوع گیاهان و گونه‌های جانوری مختص این منطقه حائز اهمیت هستند.
به گفته کارشناسان، ارزش جنگل‌های هیرکانی ایران به‌اندازه‌ای است که اگر اروپایی‌ها بخواهند گونه‌های باستانی جنگل‌های خود را ببینند، باید به ایران سفر کنند.
جنگل‌های هیرکانی از یخبندان‌های هزاران سال پیش در کره زمین باقی مانده اند اما با این روند آلوده سازی جنگل ها و منابع آبی نه تنها جنگل ها بلکه انسان ها نیز جان سالم به در نمی برند./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *