82093190-70759901[1]

 

قطع تعدادی از درختان کهنسال خیابان سی متری انزلی مجاور بوستان ساحلی تاریخی این شهر، واکنش گسترده شهروندان را به همراه داشته است.
ردیف درختان سبز و تنومند این خیابان برای ساکنان این شهر ساحلی چیزی فراتر از چند درخت بلکه بخشی از خاطره جمعی آنهاست. آنان با اعتراض به این اقدام شهرداری خواهان جلوگیری از قطع درختان و همچنین افزایش فضای سبز این شهر گردشگری شدند.
هوشنگ اسماعیل نیا از اعضای هیات مدیره انجمن طرفداران توسعه انزلی گفت : این خیابان با تونل سبز زیبای درختانش چشم نواز و خاطره ساز است .
وی خاطرنشان کرد: قطعا نیت شهرداری از قطع درختان کار عمرانی بوده اما انتظار می رود کلیه اقدامات کارشناسی شده باشد و در آن خواست عموم شهروندان در نظر گرفته شود.
اسماعیل نیا اظهار کرد : اعتراض نامه ای برای ارائه به شهرداری در خصوص قطع این درختان در دست تهیه داریم.
البته در این بین برخی شهروندان قطع این درختان را اقدامی لازم برای اجرای یک کار عمرانی می دانند .
رضا نویدی از فعالان رسانه ای در انزلی بر این باور است که گرچه درختان این خیابان حس نوستالژیکی برای شهروندان ایجاد می کند اما گاه برای ساختن چیزی مجبور به تخریب چیز دیگری هستیم .
وی یاداور شد: چندین سال پیش درختی از همین گونه سقوط کرد و باعث فوت یکی از شهروندان و بی سرپرست شدن خانواده اش شد ، چهار سال پیش هم در محدوده خانه های سازمانی نیروی دریایی درخت صنوبری روی یک تاکسی سرویس مدارس سقوط و یک نفر را مصدوم کرد .
*قطع درخت از سر ناچاری
شهردار انزلی علت قطع این درختان را حادثه ساز بودن آنها طبق تشخیص کارشناسان عنوان کرد.
رضا پورشعبان اظهار کرد : با توجه به وضعیت بد درختان و لزوم پیاده روسازی، بر خلاف میل باطنی مجبور به قطع این درختان شدیم .
وی درختان بریده شده را دو اصله عنوان و خاطرنشان کرد : در عوض قطع این درختان در مجموع ۲۰۰ درخت بومی و مناسب اقلیم منطقه کاشته می شود.
*لزوم استعلام از کارشناسان برای قطع درخت
رئیس اداره حفاظت محیط زیست انزلی نیز با بیان این که قطع درخت باید با استعلام مبادی ذیربط باشد، از عدم استعلام شهرداری از این اداره خبر داد.
اکبر میغی اظهار کرد : باید سیاست کلی و رویه درستی برای کاشت درخت در نظر گرفته شود .
در هر شهری متناسب با آب و هوا و اقلیم، درختان ویژه‌ای‌ رشد می‌کنند. سرانه فضای سبز در شهر ساحلی انزلی با میانگین دو هزار میلی متر باران و زمین حاصلخیز حدود دو و نیم متر مربع به ازای هر نفر است این در حالیست که استاندارد فضای سبز به ازای هر نفر در کشورمان، هفت تا ۱۲ متر مربع و در جهان ۱۵ متر مربع است .
اثرات فضای سبز شهری از دیدگاه زیست محیطی مواردی همچون کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، افزایش نفوذپذیری خاک و تأثیر مثبت بر چرخه آب در محیط زیست شهری و افزایش کیفیت آب های زیرزمینی را شامل می شود.
به گفته کارشناسان ، فضای سبز به طور قابل توجهی دمای هوا را تعدیل و به تلطیف هوا کمک می کند. در خصوص اثرات روانی – اجتماعی فضای سبز نیز طبق پژوهش ها انسان ، در هر شرایطی ، روزانه به چند ساعت فضای ساکت و آرام نیاز دارد که فضای سبز می تواند این فضا را تأمین نماید.
فضای سبز شهری به عنوان بخش جاندار محیط شهری مکمل بخش بی‌جان شهر، یعنی ساختار کالبدی شهر است .
مردم شهر ساحلی انزلی امیدوارند به جای قطع درخت از این پس شاهد کاشت درختانی مناسب با اقلیم و شرایط شهری و همچنین حفظ و نگهداری درست از آنان باشند./ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

نعیم

naeim

۱۰ خرداد ۱۳۹۵

درسته که خیابان سی متری خیابان زیبایی هستش اما یه کم دقیقتر نگاه کنیم متوجه می شویم که بسیاری از زیباییهایش را به دلیل فرسودگی از دست داده و نیاز به تعمییرات داره . به نظر من اگه اقدام اصولی صورت بگیره و در کل این خیابان یک نوع درخت و یک اندازه کاشته بشه قطعا بعد چند سال و با رشد درختان جدید یه خیابان شیک و مدرن برای سالیان سال خواهیم داشت .

پاسخ

مریم2

مریم2 پاسخ در تاريخ خرداد ۱۰ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۵۱:

:yes: :yes:

گیلک پاسخ در تاريخ خرداد ۱۰ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۴۲:

:yes: :yes: :yes: البته اگر …

farzad

۱۰ خرداد ۱۳۹۵

ناکارامدی فقط در مسئولین فوتبال نیست شما بریدخیابان سی متری که زیبایش در حالت چتری بودن درختانش است رو ببینید چطور دارند اونو گوشت قربانی میکنند ،که مثلا پیاده رو بزنند یکی نیست بگه مشکل این شهر فقط پیاده رو یانه جیب آقایونه مثلا پیاده رو محدوده میدان تا چراغ برق چه اشکالی داشت که دوباره هزینه کردند بعد آقایون میگند بودجه شهرداری کمه . پیادره رو سی متری و قطع درختان آن که واقعا نوبره -خدایا ما رو از این مسئولین بی کفایت شهر نجات بده

پاسخ

گيله مرد

۱۰ خرداد ۱۳۹۵

تجربه نشان داده که این اقدامات به بهانۀ زیبا سازی ***

شهرداریها از آنجا که به هیچکس پاسخگو نیستند، هر روز ناکارآمدتر می‌شوند؛ و شهردار از آنجا که مقامی غیر منتخب است، به شدت خطر فساد تهدیدش می‌کند. باید پیش از اقدام به چنین کاری، از اهالی محل و مردم شهر نظرسنجی می‌شد و به طور دقیق مسأله به بحث گذاشته می‌شد. قطع اشجار شهر مسلمانان، هم از نظر شرعی و هم از نظر عرفی و البته قانونی، نیازمند طی فرایندهایی است که در این عمل شهرداری بندرانزلی مراعات نشده، یا اگر شده در اخبار و منابع موجود [در وبسایت شهرداری] به جلسات کارشناسی آن و چنین تصمیمگیری اشاره نشده.
اینکه یکشبه دستوری صادر و اقدامی به سرعت انجام شود و مردم را در عمل انجام شده قرار دهند، درست نیست.
روزنامه نگارانی مانند نویدی هم که از منابع ادراتی چون شهرداری و… ارتزاق می‌کنند و ماشالله همه جا هم هستند و دست به نقد هر خطا و فساد مقامات و مدیران را ماله می‌کشند، حنایشان رنگی ندارد و حرف‌هایشان بی ثمر است.
جای خالی درختان سی‌متری، چون داغی ابدی بر دل هر رهگذر انزلی باقی خواهد ماند.
جناب شهردار نیز باید بیاموزد که شأن و منزلت مردم انزلی بالاتر از این حرف‌ها و توجیحات سخیفی است که بعد از هر اقدام مفتضحانه‌ای بر زبان می‌آورد. اعتراض مردم و اهالی نشانۀ بلوغ اجتماعی آنان است. ان‌شاالله که مقامات نیز به آن بلوغ و شعور برسند که تصمیمات سرخود نگیرند و پاسخگوی هر تصمیم و اقدامی باشند و بدانند اینطور از موضع بالا خطاب به منتقدان و مردم سخنراندن، خطاست. آنها نوکر مردم و مردم ولی نعمت آنها هستند.

پاسخ

farzad پاسخ در تاريخ خرداد ۱۱ام, ۱۳۹۵ ۰۸:۳۴:

:yes: :yes: :yes: :yes:

نعیم

naeim

۱۰ خرداد ۱۳۹۵

حالا که داره پیاده رو درست میشه خوب بود نور پردازی از کف هم واسش انجام بشه . واقعا حیفه واسه همچین خیابانی نورپردازی نداشته باشیم

پاسخ