4323

 

به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، اولین کمپ ترک اعتیاد بانوان بندرانزلی،  مدت ۶ ماه است که در این شهرستان فعالیت خود را آغاز کرده است و با هدف بهبودی بانوان مبتلا به مصرف مواد مخدر برنامه ریزی و تلاش می نماید.

مدیریت کمپ بانوان در بندرانزلی در گفتگو با خبرنگار انزلی کلاب اظهار داشت:   مرکز ما، یک کمپ اقامتی تیپ (B) می باشد، این دسته از کمپ ها  خانه های بهبودی ترک اعتیاد هستند و بر اساس پروتکل بهزیستی با کمپ های بزرگ ترک اعتیاد (تیپ A) از نظر تعداد پذیرش شونده، مساحت و مهارتهای آموزشی به افراد تفاوتهایی دارد و مجوز ما به نام تیپ (B) اقامتی صادر شده است.

شیلا شاهین راد در خصوص تعداد این کمپ ها در استان گیلان گفت: ما سومین کمپ بانوان در سطح استان هستیم و تنها دو کمپ دیگر در شهرهای رشت و لولمان در بخش بانوان مشغول به فعالیت هستند و این در حالی است که کمپ های مردان بسیار پرتعدادتر است زیرا معتقدند معتادان مرد در سطح جامعه بیشتر وجود دارند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا واقعا تعداد بانوان مبتلا به اعتیاد کمتر از مردان است، خاطر نشان کرد: از نظر ما که در بطن کار هستیم تفاوت چندانی از لحاظ تعداد وجود ندارد بلکه تفاوت در مراجعه و بازگو کردن مشکلات زنان است؛ به تعبیری بانوان قشر مخفی هستند و  بیشتر خانواده ها سعی به درمان آنها در خانه دارند که متاسفانه اغلب مواقع پاسخی دریافت نمی کنند.

مدیر کمپ بانوان در بندرانزلی با اشاره به اینکه دوره های اقامت درمانی در مراکز ترک اعتیاد ۲۱ روزه است ، افزود: با توجه به نوع ماده مخدر مصرفی و نظر روانشناسان و پزشک مشخص می شود هر فرد مبتلا به چند دوره ۲۱ روزه نیازمند است البته  اینگونه نیست که تمام افرادی که این مراکز را ترک میکنند از دام اعتیاد رها شوند اما  در این مرکز ما سعی به حداکثر بهره وری داریم  و حدودا ۹۵ درصد از مراجعین ما موفق به ترک دائمی اعتیاد می شوند.

شاهین راد در ادامه گفت: با کمک تحصیلاتی که در رشته روانشناسی اعتیاد طی کرده ام، تلاش میکنیم به مراجعین بهترین مشاوره را ارائه دهیم و بیماران به خطرات  و وسوسه های احتمالی پس از خروج از کمپ آگاه باشند تا بار دیگر به سمت مواد مخدر بازگشت نکنند و زندگی قبل از اعتیاد خود را ادامه ندهند و ما نیز هیچ وقت تماس خود را با آنها قطع نخواهیم کرد.

وی در خصوص مبلغ دریافتی این مراکز از مراجعین اظهار کرد: هزینه های درمانی توسط  آئین نامه بهزیستی ابلاغ می شود و هر ۲۱ روز مبلغ ۵۱۰ هزار تومان باید از مراجعین دریافت شود ولیکن خانواده هایی به ما مراجعه میکنند که توانایی پرداخت این مبلغ را ندارند و ما علیرغم تعرفه ارائه شده بهزیستی تا حد زیادی با این مراجعین همکاری می نماییم.

شیلا شاهین راد بیشترین مواد مصرفی میان مراجعین مرکز خود را موادهای مخدر جدید دانست و تصریح کرد: قرص های روانگردان، ماری جوانا، گرس، شیشه و هروئین از بیشترین مواد مخدری است که در میان مراجعه کننده ها استفاده می شود علاوه بر این مصرف ماده دارویی متادون یکی از معضلات بزرگ  ماست زیرا افراد فکر میکنند مصرف این ماده مشکلی برای آنها ایجاد نمی کند در صورتی که ترک افراد مبتلا به متادون حتی از ترک افراد تزریقی سخت تر است و حداقل طول درمان این بیماران ۲ ماه کامل است.

مدیر این مرکز ترک اعتیاد در مورد سن  مراجعین به این مرکز گفت: متاسفانه اکثر این افراد جوان و نوجوان هستند و رده سنی ۱۵ تا ۳۵ سال بیشترین بیماران این کمپ را تشکیل میدهند  که در بیشتر مواقع نیز زن و شوهر باهم مصرف داشته اند که آقایان به کمپ های مردان و بانوان به مراکز ما ارجاع داده می شوند.

وی در مورد هدف اصلی خود از افتتاح چنین مکانی برای بهبود وضعیت بانوان مبتلا به اعتیاد گفت: واقعیت امر این است که بنده در زمان تحصیلاتم در رشته برق، با اجازه پزشک از قرص لیتارین برای تمرکز بیشتر استفاده می کردم که بعدها بدون تجویز پزشک و به صورت خودسرانه از این ماده مصرف کردم و  حتی آلوده به ماده خطرناک شیشه نیز شدم و خدا را شاکرم که اکنون هفت سال است موفق به ترک مواد مخدر گشته ام و به شکرانه این موفقیت می خواهم  به بانوانی که به مشکلاتی مانند  مشکل من گرفتار شده اند کمک کنم تا بتوانند مسیر اصلی زندگی خود را پیدا کنند.

شاهین راد افزود: اینگونه نیست که تمامی افرادی که به مواد مخدر گرفتار می شوند از قشر ضعیف، بی سواد و یا با سطح فرهنگ پایین باشند، بسیاری از این بیماران دارای تحصیلات عالیه و سطح خوبی از زندگی بوده اند که متاسفانه با یک اشتباه کوچک به دام اعتیاد گرفتار شده اند و تمام تلاش ما این است افراد را با زندگی سالم و طبیعی آشتی دهیم.

مدیر مرکز ترک اعتیاد بانوان در انزلی در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولین انتظارات شما را برآورده کرده اند یا خیر گفت: واقعیت قضیه این است که پیش از ورود در این راه تصورم بر این بود که با حمایت ویژه مسئولین شهرستان و استان رو به رو خواهم شد اما تا این لحظه کمک و حمایتی از سوی مسئولین دریافت نکرده ام و  این درحالی است که اکنون برای گسترش فضا و امکانات ورزشی این مرکز به حمایت و تسهیلات متولیان امر نیازمندیم.

شاهین راد افزود: تمام تلاش ما این است که میان سه کمپ بانوان موجود در استان این کمپ بهترین خدمات و بالاترین بهره وری را داشته باشد؛ ما حتی با خانواده بیماران مشاوره جداگانه ترتیب می دهیم تا بیمار پس از خروج از این مرکز و بازگشت به کانون خانواده رفتاری صحیح از سوی نزدیکان خود دریافت نماید.

وی در پایان گفت: نمی توانم بگوییم هیچ انگیزه مالی برای افتتاح این کمپ نداشته ام، اما در کنار آن بزرگترین هدف ما کمک به قشری از جامعه است که درمان آنها می تواند نقش بسزایی در آسایش و آرامش کلی جامعه داشته باشد بنابراین از مسئولین تقاضا داریم تا به ما سر بزنند و در صورت امکان فضایی در  اختیار ما قرار بگیرد تا با حذف هزینه اجاره بها بتوانیم در سایر موارد خدمات با کیفیت تری ارائه دهیم.

تهیه و تنظیم خبر: مریم خسروپسند

4322

 

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

امید.ب

۱۷ شهریور ۱۳۹۵

اعتیاد بلای خانمان سوزیه مخصوصا اگه خدای نکرده مادر یه خانواده بهش مبتلا بشه.
اول از همین به این خانوم برای شجاعتی که تو بیان گذشته اش داره تبریک میگم و امیدوارم بتونن در حد توان به خانومهایی که گرفتار شدن کمک کنه و در پایان از مسئولین استان هم میخوام نهایت کمک رو به این عزیزان انجام بدن

پاسخ

پروانه

۱۷ شهریور ۱۳۹۵

لطفا اطلاعات بیشترازانزلی کلاب راتوضیح دهیدباتشکر

پاسخ

پروانه

۱۷ شهریور ۱۳۹۵

لطفا بفرمایید ازبیماران درمورد غذا ومیوه چگونه پذیرایی میشود ضمناآیا بوفه داردلطف کنیدپاسخ کامل باشد کمال تشکر

پاسخ

n.k

۱۷ شهریور ۱۳۹۵

احسنت . از این قبیل خدمات نیازه کنونی همه شهرهاست و انزلی هم از ان استثنا نیست

پاسخ