13930729000116_PhotoA

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان فرصت ایجاد شده برای گسترش تجارت با روسیه و نقش این استان در توسعه آن را تشریح کرد.

هادی تیزهوش‌تابان با اشاره به فرصت ایجاد شده برای گسترش تجارت با روسیه اظهار کرد: سرزمین ایران اسلامی با وجود تمام ناملایمات ناشی از عنادورزی و تحریم اقتصادی دولت‌های معاند، با درایت رهبر معظم انقلاب و اقدام‌های عاجل و سازنده دولت تدبیر و امید توانسته است تهدیدات پیرامونی را خنثی کند و فرصت‌های نوینی در راستای اعتلای جایگاه منطقه‌ای خود خلق کند.

وی افزود: قطعاً راهبردها و تاکتیک‌های مقابله با تحریم اقتصادی می‌تواند به عنوان یک الگوی موفق مورد توجه دیگر کشورها از جمله کشور دوست و همسایه روسیه فدراتیو قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان با برشمردن مجموعه اقدام‌ها و نتایج مشروح این مجموعه در توسعه روابط تجاری با روسیه، تصریح کرد: کاهش تنش‌ها و چالش‌های روابط خارجی و تعدیل کم و کیف تحریم‌های اقتصادی از جمله این نتایج است.

وی ایجاد امنیت مقتدرانه در گستره ملی با وجود بروز چالش‌ها و درگیری‌های ویرانگر در کشورهای همسایه و منطقه و اجرای موفق فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش تدریجی قیمت حامل‌های انرژی با کمترین تبعات تورم از دیگر اقدام‌های اتاق در گسترش تجارت با روسیه است.

تیزهوش‌تابان گفت: تدوین و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ابلاغی توسط مقام معظم رهبری، تدوین و اجرای سیاست‌های ضد رکودی بدون پیامدهای تورمی و ارتقا و بهبود فضای کسب و کار کشور و ایجاد بستر مناسب برای رونق تولید و سرمایه‌گذاری‌های مولد از جمله اقدام‌های دیگر است.

وی کاهش نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به شهریور را از ۴۰٫۴ درصد در سال ۹۲، به ۲۱٫۱ درصد در سال ۹۳ عنوان کرد.

*تثبیت نرخ ارز و مدیریت تخصیص بهینه آن

این مسئول تضعیف انتظارات تورمی و نیز کاهش بازدهی سفته‌بازی در بازار دارایی‌ها به ویژه بازار ارز و ارتقاء جذابیت نسبی تولید و رشد اقتصادی ۴٫۶ درصدی در فصل نخست سال ۹۳ پس از هشت فصل رشد منفی را از نتایج تجارت با روسیه برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: آغاز فصل نوین در کالبد اقتصاد ایران با محوریت درون‌زایی و برون‌گرایی و همزمانی آن با تحریم روسیه توسط کشورهای غربی فرصت بی‌بدیلی را برای اقتصاد ایران به وجود آورده است که بی‌گمان بهره‌برداری مناسب از آن می‌تواند تاثیر مطلوبی بر رشد اقتصادی ایران بگذارد.

تیزهوش تابان، یکی از راهبردهای بلندمدت که زمینه کاهش آسیب‌های احتمالی و استفاده از فرصت‌های به وجود آمده را ایجاد می‌کند همگرایی منطقه‌ای دو و چندجانبه‌گرایی دانست.

وی یادآور شد: کشورهای متعامل با انعقاد تفاهمات فی‌مابین در عرصه‌های مختلف، قدرت مزیت رقابتی خود را در چارچوب تعاملات جهانی افزایش داده و به جای رقابت حذف‌گرا در استفاده از منابع و تصاحب بازار با رویکرد برد ـ باخت، یک «سیستم هماهنگ توسعه یکپارچه منطقه‌ای» را با رویکرد برد ـ برد طراحی و اجرا کنند.

به گفته این مسئول، نزدیکی و قرابت تاریخی و جغرافیایی استان‌ها و مناطق حوزه دریای دوستی خزر و موقعیت خاص ژئواکونومیک، ژئوپولتیک و ژئواستراتژیک منطقه این امکان را مهیا کرده تا در سایه نشست‌ها و گفت‌وگوهای دو و چندجانبه زمینه توسعه یکپارچه منطقه فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه در راستای اجرای این راهبرد موارد ظریفی وجود دارد که آگاهی و توجه به آنها ضروری است، تصریح کرد: قرابت‌های فرهنگی، مذهبی، تاریخی و جغرافیایی بین طرفین، بزرگ‌ترین عامل نزدیکی و تعاملات سازنده همه جانبه بوده و لازم است مولفه‌های مشترک شناسایی و تقویت شوند.

*محصولات کشاورزی زمینه‌ساز گسترش روابط تجاری با روسیه

تیزهوش‌تابان، تولید محصولات کشاورزی زراعی، باغی، شیلاتی و دامی را از جمله فعالیت‌های دارای مزیت نسبی ایران خواند و یادآور شد: با توجه به نیازمندی‌های جاری روسیه، ایجاد و گسترش مبادلات تجاری محصولات کشاورزی یکی از زمینه‌های همکاری قلمداد می‌شود.

وی با بیان اینکه وجود سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی در امر ساخت و ساز شهرها و شهرک‌های چندمنظوره زمینه‌ساز تعاملی دوطرفه خواهد بود، گفت: گیلان امکان تهیه و صدور مصالح ساختمانی را دارد و در مقابل از توانمندهای فنی و مهندسی و امکان تشکیل کنسرسیوم‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشترک برخوردار می‌شود.

این مسئول گفت: با توجه به محدودیت استفاده از تجهیزات و ظرفیت‌های بندری کشورهای منطقه، می‌توان با تشکیل کنسرسیوم‌های سرمایه‌گذاری، بنادر مشترکی در سواحل طرفین ایجاد کرد.

به گفته وی، این امر امکان استفاده مشترک و بلامانع از ظرفیت‌های بندری یکدیگر را فراهم کرده و منجر به حذف رقابت ناسالم در بازار ترانزیت بار و مسافر شده و زمینه گسترش سریع صنعت حمل و نقل را فراهم می‌کند.

*ضرورت راه‌اندازی پایگاه گسترش روابط تجاری با روسیه

تیزهوش‌تابان تأسیس مراکز و سایت‌های تجاری در نواحی شهری یکدیگر را زمینه‌ساز حضور ملموس و فیزیکی در بازارهای هدف دانست و افزود: این امر می‌تواند پایگاهی برای گسترش روابط تجاری و حذف بسیاری از موانع موجود باشد.

وی وجود ظرفیت فرودگاهی در استانداردهای بین‌المللی را در محور مواصلاتی جنوب و شمال خزر، زمینه‌ساز راه‌اندازی خط یا خطوط پرواز مستقیم عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: تفاهم طرفین در پیگیری ایجاد خطوط پروازی می‌تواند نخستین و مهم‌ترین گام در تبادل مسافر و بار کم حجم و فاسدشدنی باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به وجود ظرفیت فنی و تخصصی و مراکز پژوهشی کشاورزی در ایران و لزوم توجه به تولیدات فراسرزمینی به دلیل کمبود آب و زمین مرغوب، همکاری و زمینه سازی کشت محصولات کشاورزی در خاک روسیه می‌تواند یکی از اولویت‌های همکاری مشترک باشد.

تیزهوش‌تابان افزود: با توجه به وجود جلوه‌های طبیعی و تاریخی در دو کشور و با عنایت به زیرساخت‌های بخش گردشگری در حوزه‌های مختلف ورزشی، طبیعی، تاریخی، بازرگانی،‌ سلامت و درمان و … زمینه‌سازی تبادل گردشگران و راه‌اندازی تورهای گردشگری در فصول مختلف سال می‌تواند مطلوب نظر طرفین باشد.

به گفته وی، به مثابه گذشته و با رویکرد ارتقای اثربخشی نمایشگاه‌های عرضه توانمندی‌های اقتصادی دو طرف، تدوین برنامه مشترک برای برپایی نمایشگاه‌های عمومی و تخصصی می‌تواند محور تعامل و مذاکرات نهادهای خصوصی و غیر دولتی بین طرفین قرار گیرد.

این مسئول کاهش تعرفه‌های موجود برای تبادل کالا و برقراری تعرفه‌های ترجیحی بین دو کشور را از دیگر اولویت‌های کاری ذکر کرد.

وی متذکر شد: تشکیل و راه‌اندازی بانک اطلاعاتی تجاری مشترک در منطقه بستر مساعدی را برای توسعه و تعمیق تبادلات کالایی مهیا می‌کند./ منبع: فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *