اعضای شورای اسلامی شهر بندرانزلی در جلسه مشترک با مجید فاتحی معاونت فرهنگی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی بر لزوم افزایش محدوده جغرافیایی منطقه آزاد انزلی در راستای الحاق شهر بندرانزلی به منطقه آزاد تاکید کردند.

امیر احمدی فرد رئیس شورای شهر بندرانزلی در این رابطه گفت: خوشبختانه منطقه آزاد انزلی امروز به عنوان قطب گردشگری در گیلان معرفی شده و با توجه به روند پیش رو می تواند به قطب گردشگری در کشور تبدیل شود.

 

 

وی با ابراز علاقه به فعالیت های مشترک با سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: بر اساس ماده ۲ قانون مناطق آزاد سازمان منطقه آزاد می تواند پروژه های عمرانی و فرهنگی خود را در شهر های هم جوار با مصوبه هیات دولت داشته باشد و از آقای مسرور تقاضا داریم در این زمینه ما را حمایت کنند.

احمدی فرد خطاب به معاون فرهنگی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: به دنبال این هستیم که رویداد ها و نمایشگاه ها و دیدگاه های فرهنگی و هنری مشترک داشته باشیم و در تلاشیم شور و نشاط اجتماعی را در شهر افزایش دهیم و خانه فرهنک انزلی را فعال کنیم.

 

رئیس شورای شهر انزلی از برپایی جشن صد سالگی ساختمان شهرداری بندرانزلی خبر داد و افزود: ما این جشن را به مردم انزلی بدهکاریم و همچنین می خواهیم جشنواره لاله های تالابی را باشکوه تر از سالهای قبل برگزار کنیم.

 

امیر احمدی فرد از تشکیل دو کارگروه مشترک با سازمان منطقه آزاد انزلی خبر داد و خاطرنشان کرد: کارگروه فرهنگی و گردشگری با همکاری معاونت فرهنگی و گردشگری سازمان تشکیل و به زودی کارگروهی با حضور آقای طالب پور معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی تشکیل می شود که در آن به بحث زیر ساختها و تسهیلات برای بازاریان انزلی می پردازیم.

شهردار بندرانزلی نیز به جلسه مشترک با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و گفت: در جلسه با آقای مسرور قرار شد بسته های سرمایه گذاری به صورت رسمی از سوی شهرداری اعلام شود تا بر روی آن کار شود که بخش های سرمایه گذاری را در قالب طرح های سالم سازی و دهکده سلامت و طرح های اقامتی و گردشگری تشکیل و ارسال کردیم و بازدید نیز انجام شد.

حسن پورقربان همچنین در رابطه با وضعیت گردشگری شهرستان بندرانزلی گفت: ساحل مشکل سی ساله انزلی است و تلاش کرده ایم مشکلات سواحل را حل کنیم و به نتایج خوبی نیز دست یافته ایم.

 

مه سیما نصیری نیز با بیان اینکه کمسیون فرهنگی برای مشکلات فرهنگی و هنری و ورزشی جلساتی را برگزار کرده است، افزود: انزلی برخلاف وسعت کوچکش قدمت بسیاری در جایگاه ورزشی و تاریخی و فرهنگی دارد که به دروازه اروپا نیز معروف شده که این امر بیانگر موقعیت اجتماعی و سیاسی آن است.

رئیس کمسیون فرهنگی شورای شهر بندرانزلی در ادامه گفت: نهاد های پیشرو همچون سینما و تئاتر و شهرداری ، این شهر استادانی را در خود پرورانده که موجب فخر این شهر شده اند اما برخلاف وجود پیشینه و ظرفیت های خاص انزلی در عرصه های فرهنگی و هنری و تاریخی و ورزشی تا کنون ساختاری برای انسجام بخشیدن به این شهر وجود نداشته تا بتواند به بهبود فضای اجتماعی این شهر کمک کند تا جایی که مردم انزلی هرروز نسبت به مفاخر و مشاهیر خود بیگانه می شوند و نهادی که بتواند به تاریخ و فرهنگ و هنر و آیین انزلی بپردازد وجود ندارد.

وی تقاضای ایجاد فضایی برای انتقال تجربیات هنرمندان پیشکسوت به هنرجویان جدید را داشت و خاطر نشان کرد: خلاء وجود نهادی با عنوان خانه فرهنگ با قوای فرهنگی مناسب در بندرانزلی احساس می شود، امروز زنگ خطر به صدا در آمده و فرصت های بسیاری در حال از دست رفتن و مهاجرت هنرمندان جوان بسیاری که جایی برای ارائه آثار ندارند و بی انگیزه بودن هنرمندان پیشکسوت مشهود است.

این عضو شورای شهر به ساختمان قدیمی شمس العماره در بندرانزلی اشاره کرد و گفت: متاسفانه این اثر تخریب شده اما می توانیم آن ساختمان را در مقیاس کوچکتر به عنوان یک نماد تاریخی در انزلی احداث کنیم.

یاسر کریم بخش با انتقاد از عدم برگزاری کنسرت در بندرانزلی گفت: امیدوارم این تابو بشکند و مانند منطقه آزاد انزلی شاهد اجرای کنسرت در شهر باشیم، باید جشن ها و جشنواره ها افزایش یابد، مردم شادی می خواهند، فرهنگ مقوله بسیار مهمی است که باید بیشتر روی آن کار شود و در ابعاد مختلف می تواند راه گشا باشد، تور های یک روزه انزلی گردی با برنامه و طرح مشخص می تواند ایجاد شود چون در این شهر اماکن و جاهایی هست که به نوبه خود منحصر به فرد است.

این عضو شورای شهر خطاب به معاون فرهنگی و گردشگری منطقه آزاد انزلی گفت: نود درصد تجهیزات و تاسیسات منطقه آزاد انزلی در شهرستان بندرانزلی است و انتظار داریم کارت شهروندی را برای مدرم شهر انزلی نیز در نظر بگیرد و این کوچکترین کاری است که برای مردم انزلی می خواهیم تا با هم دلی به سمت انزلی پیشرفته برویم.

 

هادی حیدری با بیان اینکه کار فرهنگی را فقط در جشن نمی بینم و باید منطقه آزاد در حوزه فرهنگی بودجه مستمری اختصاص دهد، گفت: پیشنهاد می کنم محدوده منطقه آزاد تا طالب آباد پیاده راه سبز یا کمربند سبز احداث شود که هم سرانه فضای سبز را بالا ببرد و هم در زمینه گردشگری فضای مناسبی ایجاد شود.

این عضو شورای شهر انزلی در اظهار نظری عجیب از مجید فاتحی خواست تا سواحل بندرانزلی برای ارتقاء وضعیت توریستی تحت نظر منطقه آزاد انزلی باشد و ادامه داد: ما ضعفی در شهر داریم با عنوان خدمات ساحلی که هیچ اقدامی در این خصوص نشده و بودجه شهرداری در این راستا خالی است و اگر این سواحل در اختیار منطقه آزاد گذاشته شود و هم از نظر خدماتی و هم نیروی انسانی آن را تقبل کنید بخشی از خدمات زیست محیطی ما را سامان می بخشید!

شعبان جعفری نائب رئیس شورای شهر بندرانزلی منطقه آزاد را یک ظرفیت برای هر استان و شهرستان دانست و افزود:  اگر شهرستان نتوانسته از این پتانسیل استفاده کند گناه را بر گردن منطقه آزاد نمی اندازیم.

وی در همین رابطه افزود: ما ضعف هایی در گردشگری داریم که در راستای هم افزایی باید با اهداف منطقه آزاد هم سو باشیم، ما کمیسیون گردشگری هم ایجاد کردیم و ۵ عضو از هفت تن در آن کمیسیون حضور دارند که این نشان از اهمیت بالای این موضوع در شورای شهر است.

جعفری در رابطه با موضوع الحاق شهر انزلی به منطقه آزاد انزلی گفت: از طالب آباد تا بندر در حوزه منطقه آزاد است و مسیر ورود و خروج کالا از این منطقه است که این محدوده در شهر انزلی قرار دارد و انتظار می رود حداقل از یک جایی شروع کنیم و سازمان منطقه آزاد در این مسیر همکاری های بیشتری با شهر انزلی داشته باشد.

وی با توجه به نگرانی های هواداران ملوان در رابطه با اخبار کسر امتیاز از این تیم محبوب خطاب به معاون سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: ملوان برای ما واقعا مهم اسیت و علیرغم همه کاستی های شهر باید به ملوان یک نگاه ویژه ای از سوی منطقه آزاد شود و زمان زیادی هم نداریم و بدهکاری های ملوان و کسر ۶ امتیاز همچنان گریبانگیر ملوان است، امیدواریم همانطور که آقای مسرور قول دادند این موضوع در دستور کار مدیران منطقه آزاد قرار بگیرد.

موسی زنجانخواه با اشاره به اهمیت تفاهم نامه منطقه آزاد انزلی و شورای شهر انزلی گفت: ارتقای سطح فرهنگی و معیشتی مردم در دستور کار است و باید به گونه ای عمل کنیم که به این اهداف برسیم و امیدوارم این تفاهم نامه ها تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد را از خودمان می دانیم و امیدواریم قول حمایت از ملوان و حمایت از بازار عملی شود، افزود: انتظار داریم با حرکتی که در مدیریت کلان کشور شروع شده نماینده مجلس هم کمک کند تا گستره منطقه آزاد به شهر انزلی گسترش یابد تا مردم از مزایای منطقه آزاد انزلی استفاده کنند.

وی در پایان گفت: ما درخواست ساخت سردیس شهید راه علم مرحوم علیرضا سایه بان را داشتیم که امیدواریم به زودی محقق شود.

 

ابراهیم برفچالان سخنگوی شورای شهر انزلی با تمجید شدید از نحوه مدیریت در منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: هیچ کاری در منطقه آزاد انزلی بدون فکر نیست

وی با اشاره به اینکه ابتدا باید کمک فکری بخواهیم و نمونه اتاق فکری منطقه آزاد را در شهرداری داشته باشیم افزود: نبود اتاق فکر راهبردی و استراتژیکی در شهردای انزلی از حلقه های مفقوده مدیریت شهری انزلی است، هم افزایی یعنی منطقه آزاد به عنوان تیم موفق در کنار ماست و منطقه آزاد با تیم موجود مطمئنم می تواند به عنوان قطب اول گردشگری کشور باشد.

وی از اعضای شورای شهر خواست بدون تفکیک غازیان و انزلی به دنبال این باشند که کل شهر انزلی به منطقه آزاد انزلی ملحق شود.

 

 

 

مجید فاتحی معاونت فرهنگی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی مردم انزلی را بسیار فرهیخته و نخبه پرور دانست و گفت: سازمان منطقه آزاد انزلی همکاری های فرهنگی بسیاری با شهر بندرانزلی داشته و عملکرد سازمان در مورد شهر انزلی با رویکرد هم افزایی بوده و این را مقدمه ای برای آینده بهتر در جهت ایفای مسئولیت های مشترک در قبال شهرستان می دانیم اما در برخی از افکار عمومی یاد می شود که منطقه آزاد انزلی نسبت به موارد فرهنگی و ورزشی شهرستان انزلی بی تفاوت است در حالی که نگاه و دستور آقای مسرور بر افزایش هم افزایی است.

 

وی با بیان اینکه برای ورود سرمایه گذار باید زیر ساختها فراهم شود، افزود: ما سعی می کنیم سرمایه گذاران را به سمت شهر انزلی سوق دهیم

فاتحی با بیان اینکه اگر می خواهیم شهر گردشگر پذیر باشیم باید خودمان را به استاندارد های مورد نظر برسانیم گفت: باید سطح خدمات گردشگری را ارتقاء دهیم و سازمان منطقه آزاد انزلی آمادگی برگزاری دوره های مرتبط با خدمات گردشگری را دارد و از بهترین مدرسین در این زمینه استفاده خواهیم نمود.

معاون سازمان منطقه آزاد انزلی احداث مارینا در منطقه آزاد و شهر انزلی را اقدامی مثبت دانست و ادامه داد: در گردشگری دریایی در شمال کشور تاکنون استفاده خوبی نکرده ایم و مهمترین مشکل آن ایجاد زیر ساخت ها بود که در بخش فاز تجارت منطقه آزاد با مشارکت بخش خصوصی این زیر ساخت ها در حال اجرا است و با ایجاد مارینا و گردشگری دریایی اکنون سرمایه گذارانی برای ساخت کشتی های تفریحی مراجعه کرده اند، همچنین هر سرمایه گذار در صورتی که تمایل به سرمایه گذاری در گردشگری دریایی داشته باشد ۸۰ درصد تسهیلات دریافت خواهد نمود.

فاتحی با اشاره به اینکه تکریم نخبگان شهر بندرانزلی از برنامه های سازمان است گفت: سردیس آقا سید محمد نجفی که مردم ارادت خاصی نسبت به آن دارند و سردیس استاد جلیل ضیاپور پدر نقاشی نوین ایران در حال ساخت است که در عید سعید فطر رونمایی خواهد شد.

 

 

وی در پاسخ به خواسته های اعضای شورای شهر گفت: برای کمک بیشتر به شهر و اینکه مستمر باشد بر اساس ماده ۲۳ و ۴ قانون تشکیل مناطق آزاد نمی توانیم در خارج از سرزمین هزینه کنیم و ابتدا باید بحث الحاق شهر به منطقه آزاد را پیگیر شویم، آقای مسرور در دیدار با رئیس جمهور موضوع الحاق شهر انزلی به منطقه آزاد انزلی را مطرح کردند اما این مطالبه باید از طرف مسئولین شهرستان نیز مطرح شود.

فاتحی در پایان به نگرانی های هواداران ملوان اشاره کرد و افزود:همانطور که آقای مسرور گفتند هواداران امسال نگران مشکلات مالی ملوان نباشند، موضوع کسر امتیاز توسط مدیران باشگاه و نماینده شهرستان انزلی پیگیری می شود و به نظر می رسد مشکلی از این بابت به وجود نیاید، همه استان به ملوان علاقه دارند و باید کمک کنیم این تیم ریشه دار به سطح اول فوتبال کشور برگردد.

 

در پایان این جلسه اعضای شورای شهر در رابطه با جذب سرمایه گذار در پارک ۱۷ هکتاری و نامه های شهرداری بحث و تبادل نظر کردند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

sari

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

۱-منطقه آزاد انزلی یعنی چی… آیا همان امتیازات به منطقه ازادتعلق می گیرد به انزلی وساکنین اش هم تعلق می گیرد.وقتی انزلی جزِ منطقه آزاد نیست نام خشک خالی چه سودی برای انزلی دارد.زیرا در زمال حال نامهای مختلفی بر سر این منطقه می گذارند .همانند کاسپین شاید تا موقع اتمام نام های دیگری هم برای این منطقه انتخاب نمایند. ایا نام فعلی یعنی منطقه آزاد انزلی برای فریب دادن ساکنین انزلی نیست.تا باعث گردد مردم چشمان خود را بگیرند وگوش های خود را نگه داشته باشند. در آمد های گمرک وشیلات وبندر و غیره برای منطقه ای آزاد . انزلی حزینه شود واز ذهن ها دور بماند.و.منطقه ای مدرن تر ومجهز تر که عواقب وضرر های اش رادر شروع حرکتهای اش مشاهده می نمایم.بازار و مغازه ها .هتل ها پارک ها وسواحل و غیره . وهمچنین بامردمان جدید در کنار شهر انزلی دوباره احداث گردد./یعنی باید نظاره گر باشیم اشتباه کیش ومناطق دیگر در انزلی هم تکرار گردد یعنی .ساخت وساز های بی رویهوبدون برنامه .فقط بخاطر شلوغ شدن منطقه که امروز حزینه رفت وآمد برای ساکنین این نقطه دشوار تر شده چه رسد به تجار وبازاریان وگردشگر ..حدف از ایجاد مناطق آزاد بخاطر این است تا کمکی برای انزلی واستان وکشور باشد .آیا بندر .گمرک .شیلات تالاب وسواحل .نبود واز همه مهمتر آنچه که در اولویت قرار دارد .درآمد حاصله ارگانها ی نامبرده می باشد اگر نبود .امتیاز منطقه آزاد به این نقطه تعلق می گرفت .هرگز. زیرا بخاطر داشتن چنین امتیازاتی بود که شامل حال استان گیلان وشهر انزلی تعلق گرفت .ولی انگاری حدف کلاه گذاشتن سر مردم انزلی است.شاهد در حال حاظر منطقه آزاد کاملا به احداف اش نرسیده ولی آنچه که زمان حال نشان می دهد نشانه های خوبی در آینده برای انزلی نمی توان جستجو نمود. از همه مهمتر منطقه آزاد وقتی می تواند به احداف اش برسد .که نعمت های الهی خود انزلی را ببیند .واز آنها برای رسیدن به احداف اش بهره مند گردد آیا با نادیده گرفتن تالاب وساحل آرام وبی خطر .جزیره زیبا و پارک ویا همان بلواردشت وصحرا وحتی خود رودخانه ها ی انزلی می تواند شاهد رشد منطقه آزاد بود. آنچه در زمان حال وجود دارد .ویا دوستان می خواهند هر کدام از اینها را به مرور زمان در منطقه آزاد دوباره احداث نمایند .واز همه مهمتر نادیده گرفتن بزرگترین نعمت الهی انزلی .مردمان خوب وخونگرم. دلسوز .عاشق وطن وهم وطن .بخصوص هم وطنان بومی واستانی وعاشق شهر وهم شهری .بدون تفاوت وفرق گذاشتن .به دین ومذهب وآیین وکشور وووو.همچنین تحصیلکرده ونخبه واسطوره .وداشتن تعصب فراوان .وعاشق ودیوانه وبهترینها بهترینهای کشور واستان وهمچنین بهترینهای شهر خود .فرقی ندارد.این بهترین .ورزشکارباشد یا مسئول وهنرمند ویا غیره. عاشق اولین ها وتک ها وبهترین ها هستند .بخاطر همین. انزلی را به شهر اولینها می نامند.حتی دوست دارددرخدمت وعشق به هم نوع خود هم جزء اولینها باشد.

پاسخ

sari

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

۲–هما نطور که هر کدام از دوستان نظریه وایده دادنند .ایده ونظریه ها همه مثبت بود .ولی مشکل اینجاست حرکت باید از کجا استارت زده شود . که سالها منتظر حرکتهای مثبت هستند .نمونه کوچکی از این حرکتها حمایت از باشگاه ملوان است.باشگاهی سر گردان .بزرگترین مشکل شکل در ضعف کار گروهی است.یعنی جای که باید کارهای مثبت انجام دهند انفرادی .وانجای که مفید نیست دسته جمعی باشندزیرا اگر حرکتها گروهی انجام می شد .مثبت وراضی کنند بودهمانطوز که گفتیم خود باشگاه ملوان که سالها آویزان است.حزینه های میلیاردی تلاش جانفشانی وووو ولی پایان خوبی نداشته . ویا حتی تلاش وزحمتها در آلمانهای شهری .ای کاش دوستان اندکی به آلمانهای کشورها ویا حتی آلمانهای بعضی از نقاط ایران توجه می نمودنند. ان هم در عصری که می توان بهترین طرح ها وایده ها را از طریق شبکه ها اینترنتی بدست اورد .انگاری دوستان حدفشان این بوده کلمه آلمان را در این شهر راه اندازی نمایند . گر چه نمی توان همه را یکی تصور نمود .در بعضی موارد باید به دوستان خسته نباشید گفت . ولی سئوال ما از خود عزیزان این است آیا آنچه پیاده شده در حد نام انزلی ویا در حد نام خود عزیزان می باشد .ویاوقتی وارد میدان انزلی می شویم .یعنی .مهمترین قسمت انزلی .انگاری چندین ساعت قبل بمب باران شده است . حال با چنین وضعی انتظار گردشگر داریم. تنها کار مثبتی را که می توانیم در این شهرمشاهده نماییم .فضا های سبز ی است که در گوشه وکناربه چشم می آید .ولی ضعف های بزرگ در نظارت شهرداری درساخت وسازهای شهری بچشم می آید . در همه موارد .خیابان سازی وجدولسازی . نظارت ساخت وساز ساختمانها وادرارات وارگانها . .بسیار ساده وبدون طراحی وبدون شکل وشمائل .که نما و زیبایی های هر کدام .نقش بزرگی وپر رنگی می تواند در زیبایی شهر داشته باشد .. ای کاش دوستان اندکی به اینگونه مواردبیشتر توجه نمایند .زیرا منطقه آزاد به یکباره منطقه آزاد نمی شود .باید اندکی به ضوابط و ونواقص ها هم توجه بیشتر شود .بخصوص انزلی شهری است که اب وهوای اش به مسکو ویا انگلیس .بیشتر شباهت دارد ویا شاید بهمکانهای دیگر کشورها . ولی آنچه برای ساکنین این شهر مهم است .ساخت وسازهای است که باید سالها در ان بسر ببرند .بخصوص ساختمانهای که در آنها زندگی می نمایند . همانطور که دوستان به آن اشاره نمودن .نظارت .منطقه آزاددر ساخت وسازهای شهر انزلی وحومه بسیار تاثیر گذار است وزیرا به تنهایی نمی توان به احداف بزرگ دست یافت .حداقل باید منطقه آزاد استارت اش را از یک نقطه آغاز نماید . که بهتر است برای شکوه جلا کارهای اش اینحرکت را از خود انزلی آغاز نماید که منبع ومقصد واقعی خود انزلی است .. انزلی ومنطقه ای که هر دو در یک مسیر ودر نوار ساحلی قرار دارند . .زیبای هر کدام هم در گیری تاثیر گذار می باشد . ولی ای کاش بیشتر تلاش نمایند باساکنین شهر انزلی ارتباط بیشتری داشته باشند تا از ایده وفکرها ی همدیگز بیشتر سود ببرنند . تلاش مسئولین انزلی برای رساندن خود به منطقه آزاد باید جدی تر دنبال شود .زیرا هر طرح وایده زیبا باعث خواهد شد واتصال انزلی ومنطقه آزاد را بیشتر نماید .بخصوص در منطقه تالاب آباد ..ضمنا بهتر است به چند نکته بزرگ هم اشاره نمود . که یکی از انه دوست عزیزی ازگرانی وبهمخوردگی ونابسامانی خرید وفروش زمینهااشاره نمودنند . .در اینگونه موارد .نقش مسئولین شهر انزلی بسیار موثر است یعنی هماهنگی با بنگاههای خرید فروش شهری و همچنین هماهنگی ونظارت در خرید وفروش ها ..زیرا نقش خریدار در انزلی بسیار موثر است.اگر زمینها بهبه افراد سرمایه دار وکار افرین فروخته شود باعث خواهد شد کمر بیکاری شهر شکسته شود .اکر هم همشهریان زمینهای خود را مفت بفروشند .هم بیکاری در این شهر بیشتر می شود وهم چیزی دست اش را نخواهد گرفت . همان مبلغ اندک هم در مدت کوتاه از دست اش خارج خواهد شد .وفقط باعث خواهد شد جمعیت بیکار شهر بیشتر گردد .همانطور که اشاره نمودیم . اگر مسئولین اندکی همفکری و تلاش نمایند .می توانند کمک کنند ساکنین انزلی بجای از دست دادن زمینها یشان. از زمینهای خود به نفع احسنت سود ببرند .زیرا هیکدام از میوه ویا سبزیجات ویا غیره مفت معامعله نمی شود . با اندکی تلاش می توانند .هم زمین های خود را حفظ وهم از زمینها بیشتر سود نمایند . .زیرا ۹۰ در صد گردشگران وتورست ها بخاطر خرید به سمت شمال می آیند .تا با خود سوغات وآذوقه به شهرهای خود ببرنند .که امروزه همین موضوع باعث شده گردشگران زیادی به سمت استان مازنداران سرازیر گردنند . که در دورانهای گذشته برعکس انواع محصولات از گیلان به شهرستانها بخصوص تهران ارسال می شد.

پاسخ