گیاه “لی” در معیشت اهالی روستای لیجارکی حرف اول را می‌زند. 

حسن دادرس، مدرس دانشگاه و کارشناس ارشد جغرافیای گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا)- منطقه گیلان، با بیان این مطلب که “لی”، گیاهی است که در کناره‌های تالاب انزلی می‌روید و جار به معنی جا است و در مجموع به معنی محلی است که در آن گیاه “لی” روییده می‌شود، گفت: از آنجایی‌که روستای لیجارکی در جوار تالاب انزلی قرار گرفته و مملو از گیاه لی است در اقتصاد و معیشت اهالی این روستا حرف اول را می‌زند.

وی با اشاره به اینکه روستای لیجارکی با جمعیت بیش از ۳ هزار نفر با محدودیت زمین روبرو است، افزود: از این رو قالب ساکنان محله فوق به امر تولید انواع صنایع دستی شامل؛ حصیر، کلاه، سفره، ساک و… اشتغال دارند که مواد اولیه آن همان “لی” است و به وفور در روستاهای حاشیه تالاب وجود دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: در فصل بهار و تابستان مردان روستا در سطح گسترده مبادرت به جمع‌آوری و خشک کردن این گیاه می‌کنند و در فصل پاییز و زمستان تمامی اهالی روستا به خصوص زنان و دختران روستا به تولید محصولات صنایع دستی مشغول می‌شوند.

 

دادرس ادامه داد: این محصولات به دلیل مرغوبیت و کاربردی بودن آنها نه تنها در بازارهای ایران بلکه با سفارش تجار کشورهای حاشیه خلیج فارس به خارج از کشور نیز به صورت عمده صادر می‌شود و درآمدزایی خوبی برای روستاییان دارد و این از برکات تالاب انزلی است.

انزلی کلاب: متاسفانه در سالهای اخیر بی توجهی مسئولین نسبت به تولیدات صنایع دستی کاملا” مشهود بوده است، به طوری که در روستای لیجارکی (حسن رود) این تولیدات به مصارف اهالی محدود می شود، لازم به ذکر است پس از انتشار این مطلب از ایسنا، تماسی با یکی از توضیع کنندگان صنایع دستی در لیجارکی داشتیم که ایشان اظهار داشتند اکثر اجناس خود را از طالش و روستاهای اطراف آن تهیه می کنند.

لازم به ذکر است که این روستا پیش از این تقریبا” بیشترین تولید صنایع دستی حصیری را به خود اختصاص داده بود و اگر به یاد داشته باشید چند سال پیش “لی” های خود را کنار خیابان خشک می کردند که در سالهای اخیر دیگر این منظره را ندیده ایم.

عکس: سمیرا برقی زاده از انزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۲۰ مهر ۱۳۹۱

ای بابا این دیگه چه گزارشیه
مردم حسن رود خودشون میرن از غازیان کلاه حصیری میخرن
منطقه آزاد هم هر چی فضای سبز بود از بین برد.

پاسخ