anzali_club

به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، سال ۱۳۹۵ فرا رسید، سالی که به عقیده کارشناسان می تواند بعد از حدود یک دهه سال خوبی برای اقتصاد کشور باشد.

اما بندرانزلی در نخستین روزهای سال ۱۳۹۵ شرایطی را تجربه می کند که مشابه آن را کمتر دیده ایم، تصویر بالا مربوط به عصر روز سوم فروردین می باشد و اینجا کمپ گردشگری شهرداری است و تعداد چادرهای نصب شده در این کمپ نکته عجیب آن است که در مقایسه با سالهای گذشته کاهش بسیار شدیدی داشته و همچنین سایر مراکز تفریحی مثل پارکها بسیار خلوت و فرو رفته در سکوت است، به طوری که شب های اول و دوم فروردین شهر بازی های انزلی و غازیان تعطیل بودند!

خیابان های انزلی نیز نشانی از نوروز ندارد و خودرو ها بیشتر از این خیابان ها گذر می کنند تا به شهر های دیگر سفر کنند! می توان برای عدم استقبال گردشگران از شهر بندرانزلی دلایل و بهانه های متفاوتی مطرح نمود اما چند کیلومتر آنطرف تر همه دلایل و بهانه ها زیر سوال می رود! جایی که شاهد استقبال چشمگیر گردشگران هستیم، جایی واقع در شهرستان بندرانزلی اما با مدیریتی مستقل و جایی در شهرستان بندرانزلی که مسئولین بندرانزلی برایش تصمیم نمی گیرند! و خبری از ژیان گُل گُلی و جیپ قدیمی پوشیده شده با چمن مصنوعی نیست! جایی که به جای ساخت عمو نوروز غول پیکر نوروز خانه و نوروز بازار راه اندازی می شود، جایی که به جای تاسیس پارک بازی در دو قدمی رودخانه عمیق بدون حفاظ ! در محل هایی امن پارک بازی های شکیل راه اندازی می کنند و جایی که قبل از انجام هر کاری کمی در موردش فکر می کنند! و این مکان نامش منطقه آزاد انزلی است.

البته منطقه آزاد انزلی نیز آنطور که باید مکان مناسبی برای گردشگری نیست اما مدیران این منطقه سعی کرده اند انگیزه های سفر به این منطقه را در گردشگران ایجاد کنند، بازار های منطقه آزاد انزلی در مقایسه با بازارهای شهر انزلی از نظر کیفیت و قیمت ارائه اجناس به مشتریان تفاوتهای زیادی دارد، همانقدر که بازارهای شهر انزلی روز به روز خلوت تر می شود بازارهای منطقه آزاد انزلی پر رونق تر می شود و این خود می تواند اولین انگیزه برای سفر به این منطقه باشد.

برگزاری کنسرت در منطقه آزاد انزلی و تبلیغات وسیع آن و برگزاری مراسمات سنتی و دعوت از هنرمندان نام آشنا و محبوب از دیگر اقدامات منطقه آزاد انزلی برای جذب توریست است، اما با وجود اینکه شهر بندرانزلی هنرمندان بسیار زیادی را در خود پرورش داده است حتی یک جُنگ با حضور افراد بومی و شناخته شده برگزار نمی کند!

می خواهیم در ادامه مطلب از نگاه یک گردشگر شرایط انزلی را بررسی کنیم و به این نتیجه برسیم که آیا این شهر برای مسافرت مناسب است یا خیر؟ جواب نهایی را با پاسخ به این سوالات به دست خواهید آورد:

مکانهای تاریخی این شهر که بتوان از آنها بازدید کرد، کدامند؟

مراکز تفریحی بندرانزلی مانند انواع پارک های مدرن کدامند؟

جاذبه های گردشگری مانند تله کابین و پیستهای ورزشی کدامند؟

تالاب انزلی بدون شک بزرگترین جاذبه طبیعی و خاص این شهر است، اما در سالهای اخیر در اکثر خبرگزاری ها خبرهایی مبنی بر آلودگی و نابودی این تالاب خوانده ایم و کمتر خبر مثبتی از آن دیده ایم، آیا چیزی از این تالاب مانده که برای دیدنش به انزلی برویم؟

آیا مشخصه ای در ساحل بندرانزلی وجود دارد که در ساحل دیگر شهر ها یافت نشود؟

همچنین سوال هایی دیگری که به یک جمله ختم می شود، «بروم انزلی از چه چیزی لذت ببرم؟»

متاسفانه در سالهای اخیر تقلید از کهنه ایده های شهر های دیگر مانند رنگ آمیزی ماشین های قدیمی در شهرداری انزلی مرسوم شده است، ساخت عمو نوروز غول پیکر چه جذابیتی برای گردشگران دارد؟ البته زحمات و خلاقیت هنرمندان جوان شهرمان قابل تقدیر است اما می توان از هنر این عزیزان در زمینه های دیگر بهره برد، مانند ساخت سه مجسمه زیبا در بلوار انزلی و ایده های دیگری که بعد از سیزدهم فروردین به انبار شهرداری منتقل نشوند!

مبحث دیگری که شهر انزلی را تهدید می کند، عدم مدیریت صحیح شهرداری بندرانزلی در جمع آوری زباله هاست که با ادامه این روند بعید نیست به بندرانزلی لقب شهر زباله بدهند! البته این مبحث بسیار مفصل است و به زودی با انتشار تصاویری دلایل اصلی ضعف شهرداری در جمع آوری زباله را بررسی خواهیم نمود.

منبع: انزلی کلاب

رضا نویدی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۳ فروردین ۱۳۹۵

با سلام و عرض تبریک خدمت آقای نویدی و آرزوی بهترینها برای شما و همه همشهریان عزیز.به موضوعی بسیار مهم و بجا و بموقع اشاره فرموده اید.مسئولان محترم شهرستان و استان باید این علامت و هشدار را جدی بگیرند.به نظر می رسد منطقه آزاد انزلی بیش از این که در بخش تجارت فعال باشد در بخشهای فرهنگی و اجتماعی و گردشگری فعالیت می کند.البته این اقدامات نشان از مدیریت پویای منطقه آزاد در راستای رسیدن به اهداف آن سازمان دارد و ما از اهداف غایی و بلند مدت آن بیخبریم .انشاالله به مصلحت شهرستان انزلی و استان باشد.اما در مقابل آن مدیریت همطراز در بندر انزلی دیده نمی شود و کارها به روال عادی و بسیار معمولی پیش می رود در حالیکه نیاز به تحول و تکاپوی فراوان احساس می گردد.دوستان هنوز دلخوش به جذابیتهای سنتی و خدادادی این شهر هستند بدون توجه به ترفندهای مختلف جذب گردشگر و سرمایه گذار محلی یا خارج از استان یا کشور که در خیلی از شهرها حتی در منطقه آزاد انزلی بکار گرفته می شود.بنابراین بقول سهراب چشمها را باید شست و …. امیدوارم مدیریت فعال و کارآمد منطقه آزاد انگیزه حرکت و تلاش را در مدیران و تصمیم گیرندگان شهر انزلی تا قبل از اینکه این شهر و ساکنانش خسارت کلی ببینند بوجود آورده باشد.

پاسخ

نعیم

naeim

۳ فروردین ۱۳۹۵

مدیریت ضعیف و غیر کاربلد باعث تمام مشکلات انزلی است متاسفانه و شاید عامدانه افرادی در انزلی اختیار کار را بدست دارند که نه تنها هیچ دانش و تخصصی در زمینه کاریشان ندارند بلکه هیچگونه تعصب و دلسوزی نیز نسبت به انزلی ندارند . ایا نمی شد به جای نصب این ریسه ها و حرکتهای زودگذر ، درختان نخل خیابان اطبا و خیابان پاسداران را نورپردازی دایمی کرد ؟ ایا نمی شد درختان بلوار را نورپردازی دایمی کرد؟ نمی شد جداول شهر را به مانند جداول منطقه ازاد رنگ امیزی کرد ؟ نمی شد طوری برنامه ریزی کرد که کارهای عمرانی چند روز قبل عید خاتمه یابد ؟ و ………
تمام شهرداریها دارن هر ساله طرحهایی رو توی شهرشون اجرا می کنند که نه تنها در ایام نوروز بلکه برای دهها سال در ان شهرها ماندگار است و هر ساله بر تعداد این المان ها و طرحها افزوده می شود اما در انزلی عمر بسیاری از طرحها روزانه است و می توان اسمشان را طرحهای یک بار مصرف نهاد :-(( :-((

پاسخ

اشکان

۳ فروردین ۱۳۹۵

وقتی‌ مافیای عریض و طویل محیط زیست و اراذل اوباش طرفدارش اجازه ندادند که چهار تا ستون تو این مرداب بزنند و بندر گاه انزلی از طریقه ریلی مستقیم به مرکز کشور متصل بشه، حاکمیت به این نتیجه رسید که چاره‌ای نداره جز اینکه کلا بندر رو به جای دیگه‌ای منتقل کنه که توانایی توسعه داشته باشه،افسوس که ما به جای اینکه متوجه باشیم چرا به فاصلهٔ معنا داری از بندر انزلی یک بندر جدید داره احداث می‌شه ناا بخردانه سر اسمش تعصب داریم که حتما باید انزلی باشه،دوستان این ابتدای زوال کامل انزلی و رونق منطقه آزاده که مطمئن باشید به زودی اسمش هم عوض می‌شه،در واقع منطقه آزاد مثل یک غده سرطانی که هر چقدر بزرگ تر بشه بندر انزلی یه قدم به نابودی نزدیک می‌شه،من مطمئنم که خیلی‌ از کسانی‌ که سنگ قورباغه‌ها و پشه‌های مرداب رو به سینه میزنند فقط ژست طرفداری از محیط زیست رو دوست دارند و متوجه نیستند که این روند در آینده به نابودی کامل انزلی و از رونق افتادنش منجر می‌شه،کمی‌ دور اندیشی‌ بد نیست.

پاسخ

ملوانى پاسخ در تاريخ فروردین ۵ام, ۱۳۹۵ ۱۶:۲۲:

کاملا موافقم،منطقه ازاد مثل هوو میمونه واسه انزلى،من فکر میکردم این اتفاقات تو ۵ یا ١٠ سال اینده بیوفته اما ظاهرا زوال انزلى خیلى زودتر شروع شده،افسوس که با دست خودمون داریم به نابودى شهرمون کمک میکنیم،اقایون باید واسه رونق همین بندر فعلى واقع در مرکز شهر کارى کنند نه اینکه یه جاى دیگه بندر احداث کنند،خیلى واضح که با رشد اونجا انزلى در اینده نه چندان دور نابود میشه

علیرضا اسدی

۳ فروردین ۱۳۹۵

مسافران تا حسن رود آمدند بعد پیچیدند سمت راست به طرف ستاره شمال! حداقل ۷۰ درصد اینجوری شد

پاسخ

اسلام نورمحمدی

۳ فروردین ۱۳۹۵

باسلام.عدم استقبال گردشگران نوروزی دلایل مختلفی دارد که سرد وبارانی و در مواقعی برفی بودن جاده های ورودی به استان نقش پررنگی داشتند اما هیچکدام ضعیف بودن امکانات گردشگری وتفریحی و عدم جذابیت به وجود آمده در شهرانزلی راتوجیه نمیکند.متاسفانه سال به سال از میزان گردشگران به انزلی کاسته می شود وهمچنین عمرماندگاری گردشگران هم کم می شود .استقبال گردشگران از منطقه آزاد هم دلیلی بر جذاب بودن انجا نیست چرا که بیشتر گردشگران از مرکز استان وشهرهای اطراف به انجا هجوم آورده وشب را به منزل خود رجوع میکنند که این امرنشانگرعدم امکانات وجذب واقعی است.تعداد گردشگرزیاد مهم نیست بلکه این عمرماندگاری (شب خوابی)است که ازمبحث اقتصادی قابل اهمیت است وآن هم اتفاق نمیافتد مگر با ایجاد جاذبه های واقعی که با توجه به پتانسیل هرشهر امکان پدیر است.دیدن عروسکهای زشت وبی قواره در میادین شهر برای توریستی که از تهران یا اصفهان که مرکز هنر است چه جذابیتی می تواند داشته باشد جز ایجاد سوژه برای طنز و مسخره کردن.

پاسخ

کمیل لاهیجانی

۳ فروردین ۱۳۹۵

متاسفانه مسئولین به شهر انزلی نمی رسند با کمترین هزینه یک چیزی سرهم می کنند فکر میکنند مردم نمی فهمند – اما شعور مردم با تحصیلات بندر انزلی خیلی بالاتر از این حرفهاست – انزلی دارای پتانسیل بالایی است کافی است از دید حرفه ایی نگاه شود – مثلا من اگر شهردار بودم از همین فردا شروع به بزرگترین تغییر در این شهر دست میزدم – ابتدا سبک بلوار رو کلا عوض میکردم – دوم خیابان زیر پل ( بازار ) تا انتهای نوغان رو تمام مغازهای لب آب رو تخریب یه بلوار سراسری تا اداره نوغان می ساختم – تمام خیابان های قدیمی شهر رو سنگ فرش میکردم – خیابان شهید بایندور که سالهاست رها شده فقط به خاطر چند باب مغازه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ که تخریبش نمی کنند تا بتوند این خیابان رو عریض کنند – آسفالت با کیفیت تمام کوچه ها و خیابان ها – ایجاد شهرک بازی مدرن و پیشرفته و کمی سر پوشیده – نصب تله کابین از مرداب و گذشتن از اسکله تجاری و موج شکن بسیار جذاب خواهد بود – باور کنید من یک لاهیجانی هستم اما در انزلی ۱۵ ساله که زندگی میکنم – اما دلم برای این شهر خیلی می سوزد چرا مسئولین رسیدگی نمی کنند – همانطور که خیلی از دوستان من از انزلی که به لاهیجان سفر میکنند همیشه به این نکته اشاره میکنند که هر وقت ما به لاهیجان امدیم یک قسمت شهر تغییر کرد و مدرن تر شد . خوب این نشان از حضور و فعال شهرداری می باشد . که متاسفانه شهرداری انزلی هیچگاه دلسوز نبوده و فقط آمده اند حقوق ماهانه خود را بگیرند و بروند …………
با تشکر از همه – امیدوارم مسئولین از انتقاد من ناراحت نشوند اما واقعیت غم انگیزی است که همه ما می دانیم . :-((

پاسخ