81489159-6245930

«اگر ما آینده ساز هستیم کمک کنید تالابها را برای آیندگان حفظ کنیم» این بخشی از بیانیه کودکان و نوجوانانی بود که آمده بودند تا با شرکت در کارگاه آموزشی دست در دست برای تالاب چتر حمایت بر سر تالاب زیبا اما مظلوم انزلی بکشند.

به ابتکار سازمان مردم نهاد انجمن طرفداران توسعه انزلی با همت و همراهی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، کارگاه آموزشی دست در دست برای تالاب به مناسبت روز جهانی تالاب برای تعدادی از فرزندان کارکنان این سازمان برگزار شد.

مسئول آموزش و دبیر کمیسیون محیط زیست انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی گفت: شعار امسال روز جهانی تالاب، تالابها برای آینده تعیین شده است و می دانیم که آینده متعلق به بچه هاست.

لیـلا مسـروری اظهار کرد : بی تعارف و فارغ از دلایل و توجیهات ما بزرگترها در طبیعتی که ودیعه ای برای آیندگان است، امانتداران خوبی نبوده ایم لذا یکی از بهترین راههای جبران، کمک گرفتن از خود فرزندانمان برای احیا و حفاظت داشته های آتی شان است.

وی افزود: تالابها بواسطه ماهیتشان چه به لحاظ زیستگاهی، چه از نظر مهار سیلاب، چه از دیدگاه خواص خود پالایی و تلطیف هوا و چه از منظر تفرجی در خور اعتنا هستند، اما همین کودکان حاضر در کارگاه، در کنار توصیفشان که در تالاب چه دیده اند، به انواع زباله و پسماندها اشاره کرده اند.

وی افزود: زبان توصیفشان کودکانه است اما نگاه شان ژرف و دقیق است چرا که سرشت کودکانه شان، کنجکاو شناخت محیط است، لذا اگر قرار است تالابی برای آیندگان حفظ شود، ناجی اش همین کودکانی هستند که به درستی آینده سازان خطاب می شوند.

*آموزش جذاب و غیر رسمی

وی در مورد محتوی کارگاه گفت: بازیهای ساده بر مبنای رفتارهای آشنای روزمره طراحی شده تا بچه ها بدانند از همین لحظه، در همین سن و سال می توانند دستی در نجات تالاب داشته باشند.

وی گفت: در این بازیها رفتارهای روزمره را مرور کردیم و برایش جایگزینی پیدا کردیم و همه اینها از دل مشاهدات، گفت و گوها و نتیجه گیری خودشان، بدست آمد.

وی تصریح کرد : مفاهیمی نظیر رد پا اکولوژیک که مبتنی بر ساختارهای نادرست رفتاری است و رد دست که گویای اموری است که می تواند به اصلاح آنها بینجامد، مدتهاست که وارد آموزشهای غیر رسمی محیط زیستی شده و چون توام با راهکارهای آشنا، ساده و قابل انجام است، تجربه اش برای بچه ها آسان و در دسترس است لذا این فرایند خود تشویقی خوشایندی را برای بچه ها به همراه دارد.

*کمک کنید به قولمان عمل کنیم

بچه ها با گذر از مراحلی به تالابی پاک و دوست داشتنی رسیدند ماهی هایی را دیدند که امروز در تالاب جمعیتشان اندک شده است.

ماهیانی چون سیم، کولی و سوف حاجی طرخان معروفترین سوف تالابی که بزرگترهای حاضر در جمع حتی نامش را بخاطر نمی آوردند!

بچه ها اما تصمیم گرفتند: دست در دست هم از همین حالا و لحظه اکنون شرایط را مهیای تحقق تالاب آرمانی به تالاب واقعی کنند.

محصول تلاش پر نشاط کارگاه بچه ها و آموزهایشان یک بیانیه بود اما متفاوت از بیانیه های معمول که مسئولان را هدف می گیرد، با لبخندهای شیرینشان در مقابل والدینشان ایستادند و گفتند: اگر ما آینده ساز هستیم کمک کنید تا تالابها را برای آینده حفظ کنیم.

آنها در بخشی از بیانیه شان تاکید کردند: ما میهمان داشتن و میهمانی دادن را خیلی دوست داریم ولی لطفا سفره های یکبار مصرف پهن نکنید، ما کمک می کنیم تا همان سفره های سنتی را پهن و در انتها پاک و جمع کنیم.

بچه ها در بیانیه شان تاکید کردند، اگرچه برای تولدهایشان ظرفهای شاد و رنگ رنگی پلاستیکی را دوست داشتند اما اکنون می دانند که این ظرفهای به ظاهر جذاب، خطرناک و پر دردسر هستند، لذا از بزرگترها خواستند تا از این ظرفها استفاده نکنند و به وقت ضرورت هم سراغ ظرفهای قابل بازیافت و با پایه گیاهی بروند.

بچه ها از بزرگترها خواستند در خرید و مصرف، شاخصه های مصرف کننده دوستدار محیط زیست را رعایت کنند و حرفهای بچه ها را جدی بگیرند.

این مراسم با دریافت کتابهای هدیه به پایان رسید، کتابهایی که اگرچه موضوعاتشان محیط زیستی نبود اما هرکدام پیامی از روش زیستن دارد و بر گوشه هر کتاب نشانی به شکل یکی از موجودات بود، تا هربار که می بینندش نشانی از قولی باشد که با قرار دادن دستهای کوچکشان، به خودشان، به تالاب و به آینده دادند.
منبع: انزلی- ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *